Како да преболите?

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.450
Поени од реакции
383
Пробај заљуби се и ќе видеш како е поубаво.. Јас сум заљубен и многу ми е убаво.. :helou:
Јас сум во процес на преболување и не ми е убаво:)) Кога веќе сите си кажувате...
Ама знам дека му значам и дека се грижи за мене. И знам дека иако не ме сака повеќе на начинот на кој јас го сакам него - еден ден кога ќе сум подготвена пак да го побарам - ќе биде тука за мене, како пријател. Од местото каде што стојам, тоа е и повеќе од доволно.
Знам дека ќе ме биде... Само што не знам дали сакам да ме биде со друг... Изгледа немам избор, а?:)
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Јас сум во процес на преболување и не ми е убаво:)) Кога веќе сите си кажувате...
Ама знам дека му значам и дека се грижи за мене. И знам дека иако не ме сака повеќе на начинот на кој јас го сакам него - еден ден кога ќе сум подготвена пак да го побарам - ќе биде тука за мене, како пријател. Од местото каде што стојам, тоа е и повеќе од доволно.
Знам дека ќе ме биде... Само што не знам дали сакам да ме биде со друг... Изгледа немам избор, а?:)

Другарке... Понекогаш, ама тоа е многу малку, врските кои биле кратки и не успеале... поради некоја или „х“ причини... завршуваат со пријателство, но во мој еден случај заврши со другарство... Само со таа особа сега сум другар, и правам да помогнам колку што можам за таа личност да може да го пронајде она што го сака, затоа што до пред извено време беше премногу збунета за тоа што и како сака (има причини поради таа збунетост)... Поради тоа другарство со бившата, мене последната врска ми се направи партал... сомничена од мојата друга половина, која сега веќе не е со мене, поради товарот што и се јавуваше од сомнежите, згора на се ми набиваше и некои ставови кои морале да ни бидат исти околу тоа кој со кого ќе се дружи, ако правел нешто поразлично и се однесувал поразлично од нас... Но сепак факт е дека јас со бившата особа немам ништо, а ниту сум имал во периодот откако раскинавме па се додека ја сретнав особата која искрено и безрезервно ја сакам... :( Но сето тоа сега ... не знам што да кажам... љубов има, ама и сомнежи од едната страна (јас велам неосновани, дотичната особа не знае дали и се или не се, ама нон стоп ги проблематизира) ... Тоа е... веројатно животот продолжува со тешката грутка на срцето и болката на душата... Дали ќе има и втор случај каде ќе успеам од бивша особа да направам дугарство....не знам најискено... зошто ова што силно го чуствувам... баш за таа особа... не знам во што ќе премине... или пак нашите патишта пак ќе се спојат?? :toe::nesvest:

Љубави, у моме срцу постоји, место где никада не идем, тамо спаваш љубави... колико треба ми времена колико да те заборавим... кад ми Фалиш...

Љубави да имаш неко ја знао би... Још увек могу да осетим јер си моја... Љубави...

Љубави ми смо многа тога хтели заједно, само ово нисмо смели никада, није смело да се деси, да ја теби, а ти мене изгубиш.... да ти мене, а ја тебе..... изгубим.... Љубави, љубави, моја љубави....

И ајде сега заборави и преболи... :(:toe:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.450
Поени од реакции
383
Тоа е... веројатно животот продолжува со тешката грутка на срцето и болката на душата... Дали ќе има и втор случај каде ќе успеам од бивша особа да направам дугарство....не знам најискено... зошто ова што силно го чуствувам... баш за таа особа... не знам во што ќе премине... или пак нашите патишта пак ќе се спојат?? :toe::nesvest:

И ајде сега заборави и преболи... :(:toe:

Животот не продолжува веројатно, сигурно продолжува :) За мене бар, ти си знаеш што мислиш и чувствуваш, ама мене ми е време да дадам се од себе да продолжам понатаму.
Дали ќе ви се спојат патиштата не знам... Не знам ни кај нас дали ќе се спојат, ама силно верувам дека ако нешто треба да биде - порано или подоцна, после некаква космичка мискалкулација :)icon_lol:) ќе се најде начин да се започне пак... Ако е тоа вашето „тоа“, не мора да забораваш, само преболи... Ако треба да ве биде - ќе се средите некогаш. Ако не - подобро е вака, да најдете и двајцата нешто кое повеќе ви одговара...
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Животот не продолжува веројатно, сигурно продолжува :) За мене бар, ти си знаеш што мислиш и чувствуваш, ама мене ми е време да дадам се од себе да продолжам понатаму.
Дали ќе ви се спојат патиштата не знам... Не знам ни кај нас дали ќе се спојат, ама силно верувам дека ако нешто треба да биде - порано или подоцна, после некаква космичка мискалкулација :)icon_lol:) ќе се најде начин да се започне пак... Ако е тоа вашето „тоа“, не мора да забораваш, само преболи... Ако треба да ве биде - ќе се средите некогаш. Ако не - подобро е вака, да најдете и двајцата нешто кое повеќе ви одговара...

Најверојатно ќе биде така другарке... Не гледам поинаков пат... Можеби синоќа се излажав што посакав да ја слушнам дотичната особа по телефон... Ама душата и срцето ми гореше... само да го чујам гласот... гласот кој секогаш беше полн со неосновани сомненија... Болката пак заигра денеска... Но морам напред... боли боли боли... ама ако ќе корнам делче по делче од распрсканото... Ама да заборавам, тешко...:toe:
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Samo ne znam zs,site so se vikaat kako neja si gi adnuam na facebook,zs site so izgledaat kako neja barem malce mi odzimaat vnimanie...

Kje dadam eden primer bev skaran so licnosta sto ja sakav okolu 6 meseci i se zapoznav so edna tipka sto izgleda kako neja mnogu i ispadnavme na caffe auf mauf laskaje poraki ama karakterot i bese strasen i ja otkaciv na naj posten nacin

no nekako kako se uste da baram slicna na neja:D:D:D:D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.981
Поени од реакции
5.721
Се преболува на многу лесен начин, ако имаш набилдани другари и ако ја/го сретнеш некаде во некој ќор сокак несакајќи.

После тоа ќе ја/го преболиш одма 100% само на неа/него ќе и/му треба месец дена.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
255
Преболување?

Ако си ја имал одма ќе ја преболиш бар у мојов случај и ако ти згрешила нешто големко тогаш потребни ми се само неколку секунди.Али во други случаеви тоа трае и трае,никако неможам да преболам.Не дека барам совет туку да пишам.:back:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
190
треба да ги тргнеш сите спомени од таа личност...
ако имаш голем товар најди свој круг на блиски и кажи му што те мачи ако не посети психолог не е ништо страшно
шетај,флерт,запиши се на спорт...
најважно е вашата војла колку е силна да ја заборавите таа личност...тешко е али :toe:
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
треба да ги тргнеш сите спомени од таа личност...
ако имаш голем товар најди свој круг на блиски и кажи му што те мачи ако не посети психолог не е ништо страшно
шетај,флерт,запиши се на спорт...
најважно е вашата војла колку е силна да ја заборавите таа личност...тешко е али :toe:

Ама сепак е тешко... Тешко... како планина на грб да носиш... Ќе чекаш здравје ако пукне да се рони... Ако не ќе си ја носиш се дур спомените не ти избледат до еден... ама ако особата е проврзана со твоето друштво и пријателитем, па со саканата особа, заедно со нив сте доживеале заеднички моменти... мислам дека во секој еден ќе гледате по некое делче од таа особа... Тешко е... :toe::)
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
Не зборевме ЗА тебе.. Зборевме општо, а ни беше мака што ти така се чуствуваш. Пробав со благ пост (мојот прв пост) да ти доловам некои работи, за да не те повредам, и затоа што гледам дека си различен... Од луѓе како мене и Никола....
Кога го прочитав постот на Никола, го искарав дека така нема да постигне ништо, бидејќи ти имаш нежна душа, и нема да го разбереш! Никола како што ни го дал господ, а јас и го знаев тоа, ми кажа дека му е мака што си во таква душевна состојба и дека сака да ти помогне.

А сега 2 работи сакам да ти кажам...

1) Што мајка бараше машко да му земаш жена на друг маж од брачен кревет? И немој те молам со познатите реплики дека „сте си погледнале у очи и сте си се заљубиле“.. Тоа не држи. И сите сме свесни, освен тебе дека не држи. ПРЕСТАНИ САМ СЕБЕ ДА СЕ ЛАЖЕШ!!! За да се заљубиш треба многу повеќе. Едино ако не си знаел дека е мажена, ама тогаш треба да се запрашаш во кого се заљубуваш! Сепак мене не ми се верува дека не си знаел... Понатаму, ако нема деца, што па сметало да се разведе? Уосталом тоа е многу нормална работа денеска! И ако е стварно толкава љубовта, ништо не треба да ви стои на пат. Ама ако има деца тогаш Принцу на бел коњ - „Ти си маж на векот“!!!!

2) Да јас и Никола верувај ќе имаме куќни помошнички... Што, да не очекуваш жените наши да ги работат домашните работи? Не сме ние такви мажи, и ни дал Господ многу во главата за да заработуваме доволно, и нашите жени ќе се осеќаат ко принцези! Ама сфати дека жена НИКАД нема да се осеќа како Принцеза, ако не знае дека е заштитена! А знаеш што е заштитена? Кога ќе те праша - каде сакаш да идеме? Ако и речеш - ти одлучи, автоматски губиш во нејзините очи. Она не е со тебе, за она да одлучува. Ако згрешиш нешто кон неа, направи подоцна добар гест, изненади ја нешто, АМА НЕМОЈ ЈАНЅА ДА ТЕ ЈАДЕЛА ДА И ВИКАШ - ИЗВИНИ ГРЕШКА БЕВ! Веднаш стануваш мивка во нејзините очи! Ептен мивка! Ако решиш нешто, немој да ја променуваш никогаш одлуката под нејзин притисок. Кардинална грешка!

И ова не за ти да не бидеш или бидеш среќен. НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ... Ова е само ради нив - жените... Тие нема да бидат среќни ако не се доминирани/заштитени!

Сето ова го кажав општо, и пак ќе се повторам, главно ми е наменето за јуниорите. Пошто ти пак ќе кажам, си различен, и знам дека нема да ги промениш твоите ставови, и затоа сме 6 милијарди луѓе, не може сите да сме исти. Не полош, или по-не-знам-што од мене и Никола. туку едноставно различен. И твојата различност има многу предности! Нашата различност од тебе од друга страна, има предност да имаме среќен брак, здрава фамилија, и весел живот!

Р.Ѕ. ti nikola batka, da si najdis podobro kukjna pomoshnichka koja ke gi trpi tvoite sranja za pari?
Те молам не ваков речник. Ова од модераторска гледна точка. Може и со фино да се каже тоа што се мисли!
Значи како прво да те пофалам за Добро написаниот текст...но не е ова сега темата од литературата да преминам на главното...И јас сум во таква ситуација како принц и мозам да казам дека ...тоа е чуство на љубовта бас така тој како што го опишува..ова го пишувам бидејки го разбирам и многу ми е теско и мене да го заборавам мојот бивши.Гледам дека доста познавања имаш од женската психологија во однос на љубовта тоа е точно дека пред девојката губиш во нејзини очи ако оставаш таа да одлучува каде да одите и слично ..и другите примери што ги наведе се точни...Него би сакала да дознаам несто za se ga od negovot strav pak da se zaljubi ? mi veli deka ne saka da se zaljubi :/ zosto taka?
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
57
Отворив посебна тема за ова...

А сега еден муабет за Принц.

Имав девојка, ни беше убаво, не ни раскинавме класично (и двајцата мораше да се отселиме у други држави), ама јас се вратив од Америка. Потоа се слушавме, она си фатила нов дечко, ама викаше дека чека знак од мене за да бидеме заедно. Се видовме неколку пати за викенди, си помиавме супер, ама она бараше да имаме врска на далечина. Супер ми беше со неа, ама и реков дека сме мали за тоа. Кога напунивме 26, и се јавив и и кажав дека сум спремен да идам на годишен одмор со неа, и дека ако ни е таму убаво, дека може да имаме врска. Она ме информира дека неможе да ме чека цел живот мене и дека се мажи у август (муабетот беше јуни). Неколку години мислев дека можно е она да ми биде сопруга, ама кога ми го кажа тоа, иако ми беше тешко малку, не дека не... сфатив дека ЈАС сум направил лоша проценка. И посакав да е среќна.

Е сеа, во ноември (2003 иначе беше) ми се јавува ми плаче дека направила глупост, дека се омажила од страв да не остаре сама, да не ја заебам јас, и пази што ми вика... Јас сега би се развела, само ти кажи... Те молам да се договориме да се видиме. Е, иако ми беше голема љубов, мене сега ми дојде смешно. Ама ептен смешно... И ден денес се јавува. Ама е свесна дека си ја пропушти можноста, колку и да не и беше сигурно со мене!
Апдејт на ситуацијава што сум ја пишал пред 6 години... Летото 2008 се видов со девојкава и пак имавме романтични моменти (мување). И она се разведе. Меѓутоа мене веќе не ми беше интересна ни за девојка, а не па за нешто повеќе.

Наравоучение до жените: Немојте да се мажите или да влегувате во врски од инат, или од страв од осаменост со поргрешен маж.
 
R

Roten 96

Гостин
е не знам точнo како да се преболи,не сум имал таква ситуација добро имав признавама ам многу лесно заборавив се а сега ми е супер во врската :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Имав фаза на преболување од некои 3 месеци помеѓу двеве врски со дечко ми.
Очигледно не ми успеа, се смирив со него, сеуште сум со него :)
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
56
Поени од реакции
49
Невозвратена љубов?
Несудена љубов?
Престана да ве сака ?
Ве остави ?
И слично ...
А ние сепак неможеме да го/ја отстраниме од срцето ....
Викаат кога надежта би умрела срцето би прснало ...
Кажи ми тогаш како да те избришам од моето срце ???
Постои ли лек за оваа болка ??? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom