Како да преболите?

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Отворив посебна тема за ова...

А сега еден муабет за Принц.

Имав девојка, ни беше убаво, не ни раскинавме класично (и двајцата мораше да се отселиме у други држави), ама јас се вратив од Америка. Потоа се слушавме, она си фатила нов дечко, ама викаше дека чека знак од мене за да бидеме заедно. Се видовме неколку пати за викенди, си помиавме супер, ама она бараше да имаме врска на далечина. Супер ми беше со неа, ама и реков дека сме мали за тоа. Кога напунивме 26, и се јавив и и кажав дека сум спремен да идам на годишен одмор со неа, и дека ако ни е таму убаво, дека може да имаме врска. Она ме информира дека неможе да ме чека цел живот мене и дека се мажи у август (муабетот беше јуни). Неколку години мислев дека можно е она да ми биде сопруга, ама кога ми го кажа тоа, иако ми беше тешко малку, не дека не... сфатив дека ЈАС сум направил лоша проценка. И посакав да е среќна.

Е сеа, во ноември (2003 иначе беше) ми се јавува ми плаче дека направила глупост, дека се омажила од страв да не остаре сама, да не ја заебам јас, и пази што ми вика... Јас сега би се развела, само ти кажи... Те молам да се договориме да се видиме. Е, иако ми беше голема љубов, мене сега ми дојде смешно. Ама ептен смешно... И ден денес се јавува. Ама е свесна дека си ја пропушти можноста, колку и да не и беше сигурно со мене!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Абе неможеш целосно да ја кривиш неа ... пола - пола сте криви тука ... а што ако некој друг од страна тебе ти рече, да си ја сакал ќе и простиш и ќе се видиш пак со неа? ... Немаат правила овие работи :?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Princ напиша:
Ne zaboravaj deka lugje ko lugje imame tendencija da idealizirame, i vozvisuvame neshto i od nego cinime neshto sto ne e, togash koga povekje ne ni e na dofat. Da se sekjavame samo na pozitivnite i ubavi raboti i najcesto da im pridavame raboti koi vo realnosta mozebi i ne se prisutni... covekova psiha.. pandorina kutija...
 
P

Princ

Гостин
Prva rabota sto primetiv vo poslednive nekolku posta (a ne gi procitav site, samo prodolziv od onamu kadesto pisav posleden pat) e deka jas premnogu cesto se spomnuvam. ke vi nabrojam nekolku fakti.

1. temata e "preboluvanje na starata/neostvarena ljubov" znaci jas nemam nisto so temata i voopsto ne se raboti za mene. iskazav iskustvo/mislenje i ostanuvam na toa. na forum sme pobogu..
2. nemam problem i ne baram resenie. kako sto rekov predhodno, bese iskustvo/mislenje.
3. dodeka stignav do ovaa tocka zaboraviv sto sakav da kazam drugo.
4. ostanete mi so zdravje i ne repliciram povise na ovaa tema bidejki ne znam sto mi se fativte tolku. za postot.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Princ напиша:
Prva rabota sto primetiv vo poslednive nekolku posta (a ne gi procitav site, samo prodolziv od onamu kadesto pisav posleden pat) e deka jas premnogu cesto se spomnuvam. ke vi nabrojam nekolku fakti.

1. temata e "preboluvanje na starata/neostvarena ljubov" znaci jas nemam nisto so temata i voopsto ne se raboti za mene. iskazav iskustvo/mislenje i ostanuvam na toa. na forum sme pobogu..
2. nemam problem i ne baram resenie. kako sto rekov predhodno, bese iskustvo/mislenje.
3. dodeka stignav do ovaa tocka zaboraviv sto sakav da kazam drugo.
4. ostanete mi so zdravje i ne repliciram povise na ovaa tema bidejki ne znam sto mi se fativte tolku. za postot.
E de pa i ti so se pritrese tolku, forum e pobogu ;)
Sogleduvanjata tvoi bea interesni, nekoi od nas se osvrnaa na niv (jas licno bar); sea toa shto nekoj si dadoa za pravo da ti go analiziraat karakterot, toa samo go okarakterizuva nivniot karakter - i jas da bev na tvoe mesto nemashe da se secnam tolku use pomalku da se povlecam od ponatamosna diskusija na temava posebno shto imas sto da kazesh sustinsko za razlika od mnogu drugi... ali ajt.
 
P

Princ

Гостин
aj uste eden detalj za da prekinite da zborite za mene i da ja isklucite vasata imaginacija za moment... devojkata bese omazena PRED da se zapoznaeme voopsto! :)
patem, zboruvame za ljubov, vo polna smisla na custvoto i zborot ljubov. ne zboruvame za akt (akcija) kako sto rece nikola deka treba da se znae koj e muz u kukja i takvi raboti. zboruvam za tie oci koi koga gi gledas, mislis deka cel svet ti e na dlanka i deka nisto drugo ne ti treba osven da zjapas vo niv so saati i da ne prekines nikogas, zboruvam za onoj dopir sto ti ja zamrznuva krvta vo venite... zboruvam za ljubov! moze mu se obrakjam na covek sto nikogas ne go osetil toa (najverojatno).
ti nikola batka, da si najdis podobro kukjna pomoshnichka koja ke gi trpi tvoite sranja za pari?
aj da ne bidam kopilj... sreknjo naoganje na sadistkata na tvojot zivot! iskreno bese ova..
Pozdrav.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Princ напиша:
aj uste eden detalj za da prekinite da zborite za mene i da ja isklucite vasata imaginacija za moment... devojkata bese omazena PRED da se zapoznaeme voopsto! :)
patem, zboruvame za ljubov, vo polna smisla na custvoto i zborot ljubov. ne zboruvame za akt (akcija) kako sto rece nikola deka treba da se znae koj e muz u kukja i takvi raboti. zboruvam za tie oci koi koga gi gledas, mislis deka cel svet ti e na dlanka i deka nisto drugo ne ti treba osven da zjapas vo niv so saati i da ne prekines nikogas, zboruvam za onoj dopir sto ti ja zamrznuva krvta vo venite... zboruvam za ljubov! moze mu se obrakjam na covek sto nikogas ne go osetil toa (najverojatno).
ti nikola batka, da si najdis podobro kukjna pomoshnichka koja ke gi trpi tvoite sranja za pari?
aj da ne bidam kopilj... sreknjo naoganje na sadistkata na tvojot zivot! iskreno bese ova..
Pozdrav.
Јаоооооо, браво......мислам дека тука веќе е јасно дека навистина се работи за љубов(без разлика каква ...)......и нема што повеќе да се коментира.....
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Princ напиша:
aj uste eden detalj za da prekinite da zborite za mene i da ja isklucite vasata imaginacija za moment... devojkata bese omazena PRED da se zapoznaeme voopsto! :)



ti nikola batka, da si najdis podobro kukjna pomoshnichka koja ke gi trpi tvoite sranja za pari?
aj da ne bidam kopilj... sreknjo naoganje na sadistkata na tvojot zivot! iskreno bese ova..
Pozdrav.
Не зборевме ЗА тебе.. Зборевме општо, а ни беше мака што ти така се чуствуваш. Пробав со благ пост (мојот прв пост) да ти доловам некои работи, за да не те повредам, и затоа што гледам дека си различен... Од луѓе како мене и Никола....
Кога го прочитав постот на Никола, го искарав дека така нема да постигне ништо, бидејќи ти имаш нежна душа, и нема да го разбереш! Никола како што ни го дал господ, а јас и го знаев тоа, ми кажа дека му е мака што си во таква душевна состојба и дека сака да ти помогне.

А сега 2 работи сакам да ти кажам...

1) Што мајка бараше машко да му земаш жена на друг маж од брачен кревет? И немој те молам со познатите реплики дека „сте си погледнале у очи и сте си се заљубиле“.. Тоа не држи. И сите сме свесни, освен тебе дека не држи. ПРЕСТАНИ САМ СЕБЕ ДА СЕ ЛАЖЕШ!!! За да се заљубиш треба многу повеќе. Едино ако не си знаел дека е мажена, ама тогаш треба да се запрашаш во кого се заљубуваш! Сепак мене не ми се верува дека не си знаел... Понатаму, ако нема деца, што па сметало да се разведе? Уосталом тоа е многу нормална работа денеска! И ако е стварно толкава љубовта, ништо не треба да ви стои на пат. Ама ако има деца тогаш Принцу на бел коњ - „Ти си маж на векот“!!!!

2) Да јас и Никола верувај ќе имаме куќни помошнички... Што, да не очекуваш жените наши да ги работат домашните работи? Не сме ние такви мажи, и ни дал Господ многу во главата за да заработуваме доволно, и нашите жени ќе се осеќаат ко принцези! Ама сфати дека жена НИКАД нема да се осеќа како Принцеза, ако не знае дека е заштитена! А знаеш што е заштитена? Кога ќе те праша - каде сакаш да идеме? Ако и речеш - ти одлучи, автоматски губиш во нејзините очи. Она не е со тебе, за она да одлучува. Ако згрешиш нешто кон неа, направи подоцна добар гест, изненади ја нешто, АМА НЕМОЈ ЈАНЅА ДА ТЕ ЈАДЕЛА ДА И ВИКАШ - ИЗВИНИ ГРЕШКА БЕВ! Веднаш стануваш мивка во нејзините очи! Ептен мивка! Ако решиш нешто, немој да ја променуваш никогаш одлуката под нејзин притисок. Кардинална грешка!

И ова не за ти да не бидеш или бидеш среќен. НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ... Ова е само ради нив - жените... Тие нема да бидат среќни ако не се доминирани/заштитени!


Сето ова го кажав општо, и пак ќе се повторам, главно ми е наменето за јуниорите. Пошто ти пак ќе кажам, си различен, и знам дека нема да ги промениш твоите ставови, и затоа сме 6 милијарди луѓе, не може сите да сме исти. Не полош, или по-не-знам-што од мене и Никола. туку едноставно различен. И твојата различност има многу предности! Нашата различност од тебе од друга страна, има предност да имаме среќен брак, здрава фамилија, и весел живот!

Р.Ѕ. ti nikola batka, da si najdis podobro kukjna pomoshnichka koja ke gi trpi tvoite sranja za pari?
Те молам не ваков речник. Ова од модераторска гледна точка. Може и со фино да се каже тоа што се мисли!
 
Член од
13 март 2006
Мислења
245
Поени од реакции
1
Како да го/ја заборавите?

Значи сте биле заедно и тој/таа ви удрил/а корпа и чао,чао ....ама после никако да ја/го извадите од глава.има ли начин да не мислите на неа/него:lud:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ima vakva tema ali ajde...
Inache normalno deka ako mi znacel nesto, ke mislam na nego, i pokraj toa sto ke se obiduvam da ne mislam na nego.
Sekogas mislime najmnogu na onie, koi sakame da gi zaboravime.
Edinstven nacin da ne mislam na nego, e stvarno da ne mislam na nego.
Jas gi sakam i majka mi i tatko mi, pa ne mislam na niv 24/7. Taka nema ni na nego. Kako doshol - taka otishol:icon_lol:
 
Член од
3 октомври 2005
Мислења
125
Поени од реакции
1
Мое мислење е дека нова врска секогаш помага во заборавањето на старата.Но тоа може да се случи само ако искрено и со целото срце сакаме да го/ја заборавиме и ако целосно се посветиме на новата врска.Мене ми се случило тоа досега два пати и од сите начини што ги пробав ова ми беше најуспешното нешто.Можеби и ми се погодија и девојките со кои бев после неуспешната прва врска или пак искрено сакав да ја заборавам и мислам дека секогаш во такви ситуации треба да дејствува одлучно а не да се чека времето да ја излечи раната.Затоа што ако ти несакаш самиот да излезеш од тие денови на депресија никое време и никој на светот нема да ти помогни.Значи решението е во самите нас.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
не е лесно да заборавиш некој,без разлика дали си го сакала или не...тука спаѓа и навиката,и потребата и.т.н
сепак има начин,за да заборавиш некој најпаметно е да најдеш некој друг:)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Ili toa ili Flasha Souther Comfort i girls night out, i se avtomatski se zaborava:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Секс, нема друго, секс, алкохол (ја не косумирам дрога), рокенрол!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom