Како да преболите?

M

M del Mar

Гостин
Ех....како да се преболи?
А да гледаме да не дојде до тоа да треба да преболуваме, ќе ни биде најпаметно!
Претпазливо во кого се заљубуваме!
А кога веќе доаѓа до тоа ( а и јас сум во таква фаза, али при крај е мислам) едноставно излези со друштво со луѓе што те сакаат направи си времето да ти поминува прекрасно...и не се замарај со ништо...на крај краева никој(исклучоци има, да!) не заслужува да биде сакан на начин -љубов спрема спротивен пол т.е партнер- па и да патиш поради него, а него да не го боли мевот...заеби такви...има луѓе што те сакаат само погледни околу тебе а не само во еден што не заслужува ни секунда во денот да помислиш на него...но не можеме да се контролираме комплетно, нели?
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
:( :( :( :( Ех да е така лесно да се заборави... ни пијалок, ни друштво ни ништо не ми треба... :( :( :( Е овие две песни доволно говорат како ми е... :( :( :(




:( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :(


ja ne znam gdje si ti
ja ne znam s kim si ti
u ovoj noci kad se sve
dijeli napola
osim bola

ja ne znam gdje si ti
i nikad necu saznati
da l' si nasla skloniste
kucicu i dvoriste
zivota svog

eh, da je tuga snijeg *
da se do jutra otopi
mogao bih i ja konacno
kad oci zatvorim
da se ne umorim

eh da je tuga brijeg
pa da je vjetar ogoli
ja ne bih mogao ni tad
ko sto ne mogu ni sad
da te prebolim

daljine nisu to
sto se mom srcu cinilo
kad je hudo mislilo
da je sasvim dovoljno
da ti cuje glas

daljine nisu to
sto se za dusu primilo
pusta su to polja nade
i barikade
izmedju nas

eh, da je tuga snijeg...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Не знам како е сега ама во мое време кога ќе те чалнат го викаш друштвото во кафана и закачуваш едно кило црвено и после ги викаш циганиве на маса кој врват покрај кафана и ја порачуваш Имам једну жељу. Земаш чаша да ја кршиш од тиквата па другариве те спречуваат и ти во меѓувреме ја акинаш чашата од земја ради уметнички дојам. Иди газдата и ве брка сите надвор со се циганите со бонсеци и тарамбука. Од тука палиш фијато и со 3 цигани и двајца другари кој те влечкаат да се вратиш и да не правиш глупости кај коконата под пенџере и му викаш на циганиве пак да ја напраат Имам једну жељу, во меѓувреме ако не е татко е ловџија (за рибар не е проблем со прачката по грб не боли толку) иди милиција и преспиваш една вечер во ќумез за сабајле со домашна придружба те праќаат дома со напомена на консеквенциите наредниот пат.
Наредниот два-три дена ќе заборавиш на се и нема да чуствуваш никаква болка, а бе сега е малку поголема церемонија изгледа шашаво ама делува како Космодиск што вика претседников.

Многу здрава песна е Имам једну жељу за вакви пригодни моменти
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Не знам како е сега ама во мое време кога ќе те чалнат го викаш друштвото во кафана и закачуваш едно кило црвено и после ги викаш циганиве на маса кој врват покрај кафана и ја порачуваш Имам једну жељу. Земаш чаша да ја кршиш од тиквата па другариве те спречуваат и ти во меѓувреме ја акинаш чашата од земја ради уметнички дојам. Иди газдата и ве брка сите надвор со се циганите со бонсеци и тарамбука. Од тука палиш фијато и со 3 цигани и двајца другари кој те влечкаат да се вратиш и да не правиш глупости кај коконата под пенџере и му викаш на циганиве пак да ја напраат Имам једну жељу, во меѓувреме ако не е татко е ловџија (за рибар не е проблем со прачката по грб не боли толку) иди милиција и преспиваш една вечер во ќумез за сабајле со домашна придружба те праќаат дома со напомена на консеквенциите наредниот пат.
Наредниот два-три дена ќе заборавиш на се и нема да чуствуваш никаква болка, а бе сега е малку поголема церемонија изгледа шашаво ама делува како Космодиск што вика претседников.

Многу здрава песна е Имам једну жељу за вакви пригодни моменти


Вака за тешење дека со ова ќе помине како опција не е лоша... ама дека така ќе престане рално... не верувам... Зависи колку се сакавте со коконата... Мене чак и не ми се пие исрено... Немам желба за ништо, па не уште цигани да викам за плекс музика... А песничето добро е... Ама само за самозалажување... :(

Еве едно добро песниче...
Dolazim da se poklonim
Ispred lica tvog i tvoje kriposti
Vracam se da te zamolim
Da blagoslovis mi pute za kraj

Jer pobjede i porazi
Bez tebe na isto svode se
A konac ove nase jubavi
Prvi sam odmotao ja

I tko sam,tko sam ja da ti sudim?
Iz zlatnih snova te budim?
Tko sam ja,tko sam ja da ti sudim?
Jer ljubav je moja
Kamenje,breme i znameneje
Koje uvijek si sa mnom dijelila ti,
A dobila najmanje
Ljubav je moja
Kamenje,breme i znamenje
Koje uvijek primis ti
Kada napuste me svi
Sto jos jucer su se na me zakleli

Uuuu tko sam ja da ti sudim?
Uuuu iz zlatnih snova te budim?
Uuuu
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Вака за тешење дека со ова ќе помине како опција не е лоша... ама дека така ќе престане рално... не верувам... Зависи колку се сакавте со коконата... Мене чак и не ми се пие исрено... Немам желба за ништо, па не уште цигани да викам за плекс музика... А песничето добро е... Ама само за самозалажување... :(
Што да ти кажам Зодијак секое чудо за три дена тоа е лекот, ова што го спомнав погоре и ова твоево постирање на лав сонгс вол.1 до 5 не е ништо друго само полнење на сопственото его на бизарен начин обландирано во името на љубовта. Кога една врска ќе пукне причините ги гледаме под емотивна призма и многу пати субјективно размислуваме и паѓаме во очај, сум вложил во љубовта ми се вратило со соодветен фидбек, благодарен сум на сите убави моменти но меѓутоа тој пат е за мене веќе изоден, некогаш можеби сентиментално ќе го погледнам но не ми ни текнува на крај памет да изигравам рак кога сум исправен на крстопат.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Што да ти кажам Зодијак секое чудо за три дена тоа е лекот, ова што го спомнав погоре и ова твоево постирање на лав сонгс вол.1 до 5 не е ништо друго само полнење на сопственото его на бизарен начин обландирано во името на љубовта. Кога една врска ќе пукне причините ги гледаме под емотивна призма и многу пати субјективно размислуваме и паѓаме во очај, сум вложил во љубовта ми се вратило со соодветен фидбек, благодарен сум на сите убави моменти но меѓутоа тој пат е за мене веќе изоден, некогаш можеби сентиментално ќе го погледнам но не ми ни текнува на крај памет да изигравам рак кога сум исправен на крстопат.

Абе си го поминал сега тоа е... можеби не ти се слуќило тоа што мене... не можеш да генерализираш... Ретко знам човек кој псоле силна љубов, и после раскинот која ја чуствува... се разделиле не поради изневерување, туку поради некои различни ставови, или поради тоа што имало сомнеж кај едниот, а кај другиот кој безрезервно се труди да објаснува дека тоа е само во неговата/ нејзината глава немало таков сомнеж... Тогаш љубовта постои, уште боли што е завршено за такви работи... да те изневери некој некоја е последно да преболиш... вака од друг агол.. не е баш лесно...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Абе си го поминал сега тоа е... можеби не ти се слуќило тоа што мене... не можеш да генерализираш... Ретко знам човек кој псоле силна љубов, и после раскинот која ја чуствува... се разделиле не поради изневерување, туку поради некои различни ставови, или поради тоа што имало сомнеж кај едниот, а кај другиот кој безрезервно се труди да објаснува дека тоа е само во неговата/ нејзината глава немало таков сомнеж... Тогаш љубовта постои, уште боли што е завршено за такви работи... да те изневери некој некоја е последно да преболиш... вака од друг агол.. не е баш лесно...
Не знам не сум некој емотивец па можеби тоа малку ме дисквалификува од темата но меѓутоа јас мислам дека една врска се темели на доверба, имање на заеднички ставови барем за одедени работи, заеднички интереси донекаде и добра цицка.
Ако таа нема доверба во тебе па тогаш навистина и не те заслужува истото се однесува и за погоре наведените услови.
Навистина не знам како да ти помогнам кога ќе размислам некогаш помислувам дека не знам да љубам никогаш не ме болело зошто ми раскинале без разлика на причината најчесто ми било криво дека ми го повредиле егото ама се тоа поминува за неколку дена, јас мислам дека по одреден период ќе спласнат емоциите што ги имаш и потполно ќе се стабилизираш.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Не знам не сум некој емотивец па можеби тоа малку ме дисквалификува од темата но меѓутоа јас мислам дека една врска се темели на доверба, имање на заеднички ставови барем за одедени работи, заеднички интереси донекаде и добра цицка.
Ако таа нема доверба во тебе па тогаш навистина и не те заслужува истото се однесува и за погоре наведените услови.
Навистина не знам како да ти помогнам кога ќе размислам некогаш помислувам дека не знам да љубам никогаш не ме болело зошто ми раскинале без разлика на причината најчесто ми било криво дека ми го повредиле егото ама се тоа поминува за неколку дена, јас мислам дека по одреден период ќе спласнат емоциите што ги имаш и потполно ќе се стабилизираш.
Еве како се чуствувам.... еве како ми е... :(



Се знам брат јас... Егото не ме боли... ме боли душата... Љубовта е во прашање која постои... неможам да речам дека не ја сакам особата... Ме копа што не сме заедно... :( Јас сум многу емотивно проврзан за таа особа... во неа видов многу работи кон кои се стремев... партнер, другар, љубов на прв поглед (за што претходно не знаев дека може да се случи), моменти на целосна предаденост... и така...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Еве како се чуствувам.... еве како ми е... :(



Се знам брат јас... Егото не ме боли... ме боли душата... Љубовта е во прашање која постои... неможам да речам дека не ја сакам особата... Ме копа што не сме заедно... :( Јас сум многу емотивно проврзан за таа особа... во неа видов многу работи кон кои се стремев... партнер, другар, љубов на прв поглед (за што претходно не знаев дека може да се случи), моменти на целосна предаденост... и така...
И ке ти биди тешко, и ке помини време,и пак ќе видиш ...многу работи кон кои се стремев... партнер, другар, љубов на прв поглед (за што претходно не знаев дека може да се случи), моменти на целосна предаденост... и така...:smir:
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
И ке ти биди тешко, и ке помини време,и пак ќе видиш ...многу работи кон кои се стремев... партнер, другар, љубов на прв поглед (за што претходно не знаев дека може да се случи), моменти на целосна предаденост... и така...:smir:

Благодарам братче... не сакам да ви кварам расположение... Али тоа е... Инаку да бев сега пак на Кајгана форумов со радиото БЕСТ... обавезно ќе ја пуштев оваа песна имаше да ечи музика само за мојата љубов, песни во кои многумина ќе се пронајдеа тука...

Еве поздрав со песничево...


А еве и една која ја обожавам многу... за мојата особа... :(

 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Само со добар совет од другарите и со вршење на активности кои ве исполнуваат и ќе ве натераат да не мислите на личноста што треба да ја преболите..:smir:
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Само со добар совет од другарите и со вршење на активности кои ве исполнуваат и ќе ве натераат да не мислите на личноста што треба да ја преболите..:smir:

хахахах посебно пак ако поголем дел од друштвото ве потсеќаат на неа/него... Не знам кој како си ја дружел девојката/дечкото со пријателите, ама кај мене беше потполно, дел од моето друштво и опкружување... сега кој и да го погледнам... знам каде ми завршува умот...:kesa:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Намалете со емотивните песни :) Не е желботека подфорумов.
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Намалете со емотивните песни :) Не е желботека подфорумов.

Извини дада.... Али моравме да ислустрираме... :) Да се долови моментот и ситуацијата во контекст на подфорумот... :):helou::salut:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас сум незаљубена и шоубаво ми е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom