Како ги замислувате пеколот и рајот (ако воопшто постојат)?

¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
wake up malce pretervis so Isus, ako toj Isus umre za tebe da receme i ti veruvas vo toa mn.zosto se plasis da prajs losi raboti ako veke se ti e prosteno malce e glupo.
a tooa deka koa ke umris ojs odma pred gospod i to ne e vistina zosto na nikomu nema da mu se sudi sam tuku koa ke dojt "denot" togas site ke voskresnime e togas ke e predocna da velis daj mi uste pola sansa
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
најпрвин душата ви иде преку едни скалила наречени МИТАРСТВА,потоа ако е за во рајот ке помине еден подолг пат мислам прав пат каде што има зандани и каде што се заробени одредени души кои што не заслужиле да идат понатаму,ако душата ти иде во рајот бидете среќни,ако идете во пеколот да знаете дека душата нон стоп ке ви биде "јадена" од демоните и нон стоп ке ви биде обновена и пак јадена епа сега мислите шо правите
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
abe site ke go vidime pekolot bez razlika dali ke ostanime tamu ili ke ojme vo rajot toa e taka bidejki taka rekol Gospod.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Wake up напиша:

Epa, mnogu mi e zal, ama cistiliste ne postoi, t.e. nema vtora sansa. Posle smrtta odis pred Bog, no togas ke e kasno da se kaes za svoite greski, koi, NESOMNENO gi pravis. Znaci, razmisli dobro. Sansata da se pokaes ti e sega, denes, dodeka si ovde na ovoj svet, a Bog e veren i praveden da ti gi prosti, zosto Isus umre za tebe. No ako ne go prifatis toa....koga ke zastanes pred Bog, togas vekje ke e docna da kazes " zal mi e"...
"Несомнено" не е малку тежок збор? Нели Исус не учи да не осудуваме.

Ќе ти го кажам едноставно. Осудување - беееееед :nenene:

А немој ни да почнувам за целото чистилиште thing. :)
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Bada Bing! напиша:
"Несомнено" не е малку тежок збор? Нели Исус не учи да не осудуваме.

Ќе ти го кажам едноставно. Осудување - беееееед :nenene:

А немој ни да почнувам за целото чистилиште thing. :)
:) Epa da, nie NESOMNENO gresime. Ako mislis deka ne gresisi se lazes. A tocno, Isus ne uci da ne osuduvame, samo kazi mi na koj nacin te osudiv?! Samo mislam deka ne e loso da ti kazam deka cistiliste NE postoi. Ovde e tvojata sansa da bides ocisten od grevot- so krvta na Isus. A inaku, eve vaka:
Dali nekogas dosega si izlazal? Sekako da, makar i neznam kolku malecka laga. Znaci gresis protiv edna od Bozjite zapovedi-"Ne lazi". Dobro, odime ponatamu. Dali nekogas dosega si ukral nesto, makar da e toa edna bonobona, ili dali si poglednal so zelba na nekoja devojka? I toa da. Pa i da mi kazes ne, vekje znaeme deka si izlazal nekogas, pa zosto ne i sega? I dobro, znaci eve ti samo mal dokaz ili "ogledalo" da sfatis deka gresis (sto se nadevam i bez ova go znaes). Epa vaka sega. Biblijata ni veli deka kaznata za grevot e smrt(vecna odvoenost od Bog). No eve ja i dobrata rabota. Isus dojde na zemjata za da umre za tvoite grevovi, za da moze negovata krv da te ocisti i da ti dade sansa da se pokaes za toa, a Toj da te nagradi so vecen zivot. Epa eve ti go cistilisteto, samo ovde:) Znaci, Bog e dobar i Bog e ljubov i za toa ne treba voopsto da barame dokaz, bidelki toa e ocigleno. Znaci, kade ke sakas da ja pomines vecnosta, zavisi od toa sto sega ke si posees...


Crazy P0Y0L напиша:
wake up malce pretervis so Isus, ako toj Isus umre za tebe da receme i ti veruvas vo toa mn.zosto se plasis da prajs losi raboti ako veke se ti e prosteno malce e glupo.
a tooa deka koa ke umris ojs odma pred gospod i to ne e vistina zosto na nikomu nema da mu se sudi sam tuku koa ke dojt "denot" togas site ke voskresnime e togas ke e predocna da velis daj mi uste pola sansa
Epa ne umre samo za mene, tuku i za tebe i za site. Preteruvam?!Hmm.Milo mi e. Ama znaes, najprvo bi te zaprasala, dali veruvas vo Bog, bidejki imam dobri odgovori na tvoeto prasanje, no ako veruvas vo Biblijata zosto na nea se potpiram. Neznam kolku ke ti znaci ako ti kazm deka vo Biblijata postoi stih " Se mi e dozvoleno, no ne se e polezno". A ako ti navistina si sfatil deka Isus umrel od ljubov kon tebe (znaci nekoj go zel tvoeto mesto), neznam od kade bi ti bila zelbata da pravis losi raboti, ako vekje si resli da si negov sledbenik. Bog veli da stanuvame se poslicni na Nego, a Toj , ne ni pomislil na loso. Ne deka ne pravam loso, za zal da, gresam, no znam deka grevot mi e iscisten koga enostavno ke se pokajam iskreno za Nego. Mozebi ovoj del ne ti e jasen malku. Da Isus umre za mene, gi ocistuva moite grevovi no samo ako jas go pobaram toa od Nego si iskreno srce.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Raj, pekol, samo uste edna predstava za zadgrobniot zivot ostanata od naseto pagansko minato, samo sega (so rajot i pekolot) vo uloga da ovozmozi nekakva kontrola. Jas mislam deka nema raj, nema pekol, i definitivno nema zivot polse smrtta. Se ragjame, ziveeme i umirame.Kraj. Nema nisto na krajot na tunelot, i ako propustite da go ziveete zivotot tuka, tesko deka ke najdete nov pod zemja. Normalno, kako eretik,ova e samo moe razmisluvanje.:p
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
кратко и јасно не ги замислувам зошто верувам во Господ , има божја заповед која вели дека правењето на слики е грев
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
19
Поени од реакции
0
Crazy P0Y0L напиша:
abe site ke go vidime pekolot bez razlika dali ke ostanime tamu ili ke ojme vo rajot toa e taka bidejki taka rekol Gospod.
A moze li da mi kazes kade e zapisano deka taka rekol Gospod???
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
pred nekoe vreme gledav nekoj film na Tv, i kao demek nekoja si zena doziveala soobrakajka, i taka otisla do 4istilisteto... I tamu zenata "rabotese" za da odi vo rajot, no ne dovono dobro i na kraj i presudija da odi vo pekolot... i se siminja so liftot nadole i po dve minuti se budi na ulicata kaj sto doziveala soobrakajka, na Zemjata... Taka da moze i dale vtora sansa, ali ja toa go sfativ kako demek Pekolot e vsusnost na Zemjata... taka da pekolot ne si go zamisluvam nikako, osven kakov sto ni e tuka na zemjata, a rajot bi bil daleeeku podobar od nasiot zivot tuka (ke uzivame, odmarame etc etc...)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
kLiNkA напиша:
pred nekoe vreme gledav nekoj film na Tv, i kao demek nekoja si zena doziveala soobrakajka, i taka otisla do 4istilisteto... I tamu zenata "rabotese" za da odi vo rajot, no ne dovono dobro i na kraj i presudija da odi vo pekolot... i se siminja so liftot nadole i po dve minuti se budi na ulicata kaj sto doziveala soobrakajka, na Zemjata... Taka da moze i dale vtora sansa, ali ja toa go sfativ kako demek Pekolot e vsusnost na Zemjata... taka da pekolot ne si go zamisluvam nikako, osven kakov sto ni e tuka na zemjata, a rajot bi bil daleeeku podobar od nasiot zivot tuka (ke uzivame, odmarame etc etc...)
Прво филмов за кој пишуваш не е ништо поразличен од другите, затоа што ја подржува католичката црква.Идеата за чистилиште и пекол на земјата е најголемата глупост.Не постои втора шанса по смртта, освен суд на голиот ти карактер што си го понел зошто се друго оди во неповрат.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
marcus напиша:
Прво филмов за кој пишуваш не е ништо поразличен од другите, затоа што ја подржува католичката црква.Идеата за чистилиште и пекол на земјата е најголемата глупост.Не постои втора шанса по смртта, освен суд на голиот ти карактер што си го понел зошто се друго оди во неповрат.
e ubao sto ja podrzuva katoli4kata crkva:D btw toa si e moeto li4no mislenje za 4istiliste... a toa za vrota sansa ne rekov nisto jas, nego smetam deka pekolot e na zemjata,....a ti ako ne go sfakas toa taka ondak napisi si tvoe li4no mislenenje a nemora da citiras drugi so toa sto ke gi omalozuvas nivnite postovi ili nesto sli4no,ok?a voedno nemora vrz osnova na mojot post da stavas tvoi razmisluvanja za nekoj si karakter....

[Напомена од Fortune: дај не пишувај 4 наместо Ч!!!]
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
Jas neznam dali postoi raj i pekol i cesto razmisluvam za ona prasanje kade odi nasata dusa posle smrtta. Iskreno, mislam deka postoi nesto, a sto eeee toa neznam. Teloto odi v zemja a dusata mislam deka odi na nebo vo toj drug svet a izgleda tamu ke da e mnogu poubavo od ovoj svet posto dosega nikoj ne se vratil...hihi
 

LoveAshlee

I dont have a plan..thats the point
Член од
27 мај 2007
Мислења
475
Поени од реакции
2
Spored mislenje na edna kniga koja ja iam citano uste od mali noze , imashe napishano deka Nema bezgresen covek osven Bog , no ako nema bezgresen covek osven Bog , zasto voopsto postoi Rajot ? Nikoj ne odi tamu :raz:
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
Рајот - мојот живот без проблеми
Пеколот - Антарктик
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ne pokusavam da zamisluvam neli pekolot e dolu e zesko a rajot e gore i e nesto naj naj bla bla ne zamisluvam zasto znam deka ne postoi, realist sum
 

Kajgana Shop

На врв Bottom