Како ги замислувате пеколот и рајот (ако воопшто постојат)?

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Dante Aligieri-"Bozestvena Komedija" sovrsen opis na raj i pekol.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Toreador напиша:
Ako sme site soverseni ke mozeme da go vidime God vocentarot na ovaa slika (tnx TORCO Tree of Life RULZ a?) ali nikoj ne e sovrsen dovolno da go vidi gospod niti pak gavolot ako postojat de.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Go zamisluvam kako mesta vo koi za da se stigne ne treba da se ceka da se skinat koncite. Za mene rajot i pekolot se sostojba na umot, momentalna - premrezja pomegju custva, stravovi, emocii i iskustva. Nekoj resil spasot ili kaznata koja znae deka ja zasluzuva ovde, da ja zamisluva i odolgovlecuva, pa si sozdal idei za nekoe neshto, tamu nekade daleku, posle godini. Ne gi zamisluvam, posto nemam namera da trosam misli na toa togash, koga fino lepo mozam da gi iskoristam za kontrola na mislite, za ova ovde, i denes.
Vo kontrola na sostojbata na mojot um, sum jas, se dur (skraja bilo) ne mi nastane nekoj heminski nebalans vo istiot.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
OBDN напиша:
Go zamisluvam kako mesta vo koi za da se stigne ne treba da se ceka da se skinat koncite. Za mene rajot i pekolot se sostojba na umot, momentalna - premrezja pomegju custva, stravovi, emocii i iskustva. Nekoj resil spasot ili kaznata koja znae deka ja zasluzuva ovde, da ja zamisluva i odolgovlecuva, pa si sozdal idei za nekoe neshto, tamu nekade daleku, posle godini. Ne gi zamisluvam, posto nemam namera da trosam misli na toa togash, koga fino lepo mozam da gi iskoristam za kontrola na mislite, za ova ovde, i denes.
Vo kontrola na sostojbata na mojot um, sum jas, se dur (skraja bilo) ne mi nastane nekoj heminski nebalans vo istiot.
WISELY SAID!!! :music3: :music3: :music3:

Sepak mislam deka sekoj moment od segasnosta treba da go iskoristime maksimalno za raboti vo idninata. zatoa sto segasnost ne postoi i ne postoela nikogas. postojat samo minato i idnina. a segasnosta e samo prividna tocka vo koja prividno se spojuvaat minatoto i idninata. na primer segasnost e sega....veke bese....sega.....veke bese....sega....veke bese...I takamu natamu!
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Не верувам дека постојат.Мислам дека се измислени само за да се одбегне идеологијата дека смртта е крај на се.Но таа ми изгледа пообјективна,што сме направиле сега,за време на нашето постоење тоа е инкарнацијата на она што сме.Накрај можеби ќе останеме капка меморија во нечиј мозок,склоп од гени во нашите потомци,некои креации можеби ќе сведочат за нашето постоење но тоа е се,не верувам дека има нешто после.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Имах визија голема за рајо и пеколо на кратко ги посетих и двете места ама ептен на брзинка па затва ке ви кажам как изгледат.

Рајо:Убавини шо да ви расправам јадеш пиеш спиеш ебеш дишеш Загаден воздух некој мора да станува порано да бере тутун некој на работа некој само со си ојдел дома од пијанка насегаде убаиње шо да ви расправам.... има уше многу ама се надевам дека некој ке напише за својо рај

Пеколо:Абе тука не ми се ни расправа едно тесно темно 2 кубика земја над мене неможеш да се завртеш туа там ти помине некоо змија низ левото око осекас как ти ги раскинува коските од зглобовето абе шо да ти расправам.


Рајо е тука на земјата до дек сме Живи

Напанииме ле Џебо на деа ПоП Ојде у пеколо 2 метри под земја Тоа ви е пеколот
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Пеколот го замислувам како поздемна пештера каде што шкрипат ланци и неподмачкани рѓосани метални врати. Од страните одрон на карпи и огин кој што еруптира од рандом места од земја хоризонтално и вертикално. Во далечина се слушаат удари од метални предмети во метал, татнежи и крици на агонија и бол.

Рајот како отворена површина, секогаш плаво небо. Бело , плаво и зелено преовладува. Чудно убава тишина, чат пат ќе се слушнат птици како пејат. Ливада со свежо зелена трева нарасната таман, мириса на чист воздух. Еxxx...... и секако натпис..

-- Welcome home moTaro --
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
ако воопшто има такви ствари би требало да е вака ( да не писувам )


Toreador напиша:
Пеколот и јас го замислувам скоро исто со мислењето на гримчо. А рајот го замислувам како мирно место каде што сите прашања се одговорени. Целата вечност се чувстува како на работ меѓу сонот и јавето.
но верувам дека нема ни рај ни пекол и дека се само тоа измеслени работи
една убава мисла од едне филозоф не ми текнува името : се што не е докажано исто како да не се случило (конкретно за слуцајов не постоело)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Не се замарам много. Мене ми е интересан овј свет. За после, после ќе му мислу. Ама и да постоив како што ги опишуев официјално, и да су критериуми за улаз како што ги пишуе официјално, мислу дека у пек’л много поинтересни људи ќе има. Рај, убаво ама смртна досада. Нешто као Шведска/Аустрија/Словенија и Балкан.
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Рајот го замислувам како најубавото место на светот, се е обвиено во бело. Бели ангели лебдат, се е тивко и смирено.

Пеколот го замислувам како голема црно-црвена дупка во која луѓето се измачувани, третирани како робови од страна на ѓаволите. Ужасно место.

Е сеа дали изгледа вака незнам. Ама во мојата фантазија вака е:icon_razz
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ne me interesiralo dovolno nekogas, za da se zamaram so toa. Najverojatno poradi toa sto mislam deka nepostoi ni ednoto ni drugoto. Se slozuvam so Andronik okolku `Highway to hell` :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Rajot go zamisluvam kako super mesto vo koe ima samo angeli koi lebdaat i se setaat po oblaci.Vo nego se e belo i prekrasno.Nema bolka,plac nitu taga samo nasmena lica i raspeani srca.
Dodeka pak pekolot e edna sprotivnost na rajot.Toj e vo postojan plamen koj demne nad gresnicite.Vo nege se slusa samo plac i lelekanje.Ja nema ubavinata i cistota na rajot gi nema raspenite srca,vo nego samo izmaceni i napateni dusi koi tuka gi isplakaat svoite grevovi.
 
С

Сатори

Гостин
Рајот и Пеколот ....
Мислам дека не постојат, искрено.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Јас пеколот го замислувам како црно-црвено место каде што нема мир, постојано е бучава,итн... а рајот како мирно бело место, во кое има пеперутки, птици што пеат, мир, тишина...
Меѓутоа, мислам дека не постојат, но ако си ги замислам,така е...

Меѓутоа мислам и дека никој човек кога ќе умре не заслужува неговата душа да оди во пеколот. А може и зависно и од што згрешил...:) Но, немам точен одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom