Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.482
Поени од реакции
4.919
Wolf Pack напиша:
У средно иам двапати пробано тоа марата и за нигде е, срање. Али затоа се тие млади луди години а отпосле мислам време е да престанете со дрогата децааааа. Чат пат пивнете си нешто а баталете тие релаксирани средства, уништувачки се.
А бре друже Волчко, си налетал на лоша трава. Инаку исто толку ако не и поштетен е алкохолот па е легален, меѓутоа сето тоа е традиција, има теории дека Александар Македонски умрел од цироза, малку офтопик беше посленово но сепак, и баклава да прејадеш е штетно.
Во врска со концентрацијата и сличните работи еве еден пример со мене и со една колешка од шумарски. Пред приемниот испит цел викенд беф на гости во Св. Николе кај еден другар и пушевме трева цел викенд. Во понеделникот на приемниот по математика ја згрешив биквардатната равенка, а такви равенки, бидејки одеф на натпревари по математика немам згрешено од 6то одд основно, макар биле ептен комплицирани во текстуалниот дел.
А колешката на вежбите по нацртна геометрија прва успеа да ја реши задачата што ни беше за тој ден, ја прашав како успеала и таа само ми кажа: а бре си влечев линии влечев и ми се поклопија, наредниот ден ми кажа дека пред вежби испушила 1 џоинт. Е сега веројатно ке помислите дека девојката едвај успеала да извади и потпис по тој рпедмет, е ќе се изнанадите, црташе програми за пари на колегите и колешките, и пред испит многу деца се обратија за помош кај неа. Таа нормално фати 10 иако повеќето вежби ги мина Хај.

Ит`с ол ин да хеад.
 
V

VirtualA

Гостин
The`bItCh напиша:
virtuala напиша:
Глеј сеа...
Не сакам да гледам на тоа како дрогирање, а можам во секој момент да прекинам иако подолго време користам, се е до карактерот. Во секој случај побрзо би дувал трева отколку да се пијанам или да пушам цигари (шо и така правам)
Ако можеш да прекинеш како што викаш зошто не пробаш една недела да не „дуваш“ ?
:pos: :pos: :pos: 2 недели немам "дувано" :pos:
Али сега планирам посериозно да си ги фатам работите на факултет, беше лето и помина, забава колку сакаш...
Знам многу (добри) деца кои еднаш пробале, онака од љубопитност, па не продолжиле, не значи дека ако пробаш еднаш, одма ти се ствара зависност. Али како шо кажав погоре, јас не пушам цигари, и не пијам, а Ејсид, јас и ти очигледно имаме различни ставови во врска со животот :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.487
Поени од реакции
1.112
StenmarC напиша:
Гижо напиша:
алкохолот е поштетен
Се лажеш Гижо!
Зависник од марихуана нема. Има "зависници" кои се секој ден на трева, ама и кога ја немаат, без неа се може...

Си видел зависник од алкохол?
И на што личи?
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.180
Поени од реакции
47
gerard напиша:
StenmarC напиша:
Гижо напиша:
алкохолот е поштетен
Се лажеш Гижо!
Зависник од марихуана нема. Има "зависници" кои се секој ден на трева, ама и кога ја немаат, без неа се може...

Си видел зависник од алкохол?
И на што личи?
Јас сум видел зависници од трава. Ги има кај мене у зграда секоја вечер. И после некој таков е способен да обавува некоја работа и трезвено да размислува????
Колку што знам марата оштетува мозочни ќелии.... за алкохолот не сум сигурен
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.180
Поени од реакции
47
Гижо .. прочитај го првиот пост... убаво е се објаснето 8)
 
V

VirtualA

Гостин
И јас знам дека алкохолот е поштетен, а за цигарите од никогаш не сум можел да допрам, а камо ли в уста да ставам :x
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.495
Поени од реакции
182
Гижо напиша:
за алкохол има три пати повеќе
Ама не е работата за што има повеќе, а за што помалце. И алкохол, и цигари, и тревата и милион други работи се штетни. За ниедно од нив нема оправдување за нивното консумирање, ама топиков е за дејството на марихуаната.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
FortunE напиша:
Гижо напиша:
за алкохол има три пати повеќе
Ама не е работата за што има повеќе, а за што помалце. И алкохол, и цигари, и тревата и милион други работи се штетни. За ниедно од нив нема оправдување за нивното консумирање, ама топиков е за дејството на марихуаната.
добро де, правиме споредби, не негирам дека е штетно
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.228
Поени од реакции
30.853
Абе, „кршете глава“ - секој со свој памет. Некако не сум расположен да ви објаснувам, а и да се потрудам нема да сфатите зошто веќе длабоко сте заглавиле, мозокот ви е оштетен и слично...

Без навреда.

Поздрав и (надеж за) поправ!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Acid напиша:
Kaко може дрога да влијае на здравјето? Создава халуцинации, зарем тоа не е доволно за да престанеш со неа? (се однесува на виртуала)

Како имаш смелост така да си поигруваш со мозокот?
prvo: marijuana ne e droga samo za takva e deklasirana..........
vtoro: se povtaruvam ne znam kolku pati.NE PREDISVIKUVA HALUCINACII....po malce kako alkoholot,duplazata na alkohol ne e halucinacija?????????
TRETO: SO GANJA POCNUVA MOZOKOT DA RABOTI,a ne kako kaj alkohol posle nekolku casi da ti go isklucuva.................

da u pravo si droga ima golemo vlianje na zdravjeto ako ne si gi znaes granicite, i poslednicite na substancata sto ja koristes..............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom