Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
schtranga, значи има некакво дејствие марихуаната нели? И сепак е некаква навика (во никој случај не споредувам со потешки дроги) од самиот факт дека ти требало малце време да се приспособиш на нормален живот? Тоа го кажувам цело време, мило ми е што убаво јасно си кажа ... :wink:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
А која е најчесто причината поради која посегнувате по марихуана?
И колкава улога игра друштвото тука? :roll:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мое мислење Бич е дека младиве посегнуваат по марихуана од што им е досадно и не наоѓаат за интересно ништо друго. Вака ќе им е филм некој со марихуаната, ќе киснат по паркови и не ќе им чуе за ништо. Па ако се погоди друштвото ... мерак! Самата помисла на собрани деца или повозрасни свеедно, како си седат, пушат, се кинат од смеење, или плачат или што све може да прават ме ужаснува :twisted:
Како бе на мои потинејџерски години никогаш не ми било досадно? Толку се променети времињава? Све што сакав е да сум излезена од дома, па макар и општо без никаква цел да шетам со друштво било каде, за викенд кога не учев само сакав да скитам по дискотеки да се изнаиграм и такви работи. Не знаев ни алкохол што е, затоа што све останато ми било задоволство и не сум ни помислувала. А не дека ми било сјајно све ... како секој човек и јас сум имала кризи во животот, тажни моменти, огромни нервози ... па по ништо не сум посегнала ... незнам стварно зашто не се сите такви ... :?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.315
Се знае зошто посегнуваат. Да не испаднат „пички“ во друштво. Да бидат кул. Да пробаат од радозналост - исто како сите дроги. Никој не отишол сам (првпат) да побара дилер и да купи марихуана.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Acid напиша:
Се знае зошто посегнуваат. Да не испаднат „дунди“ во друштво. Да бидат кул. Да пробаат од радозналост - исто како сите дроги. Никој не отишол сам (првпат) да побара дилер и да купи марихуана.
kako nikoj be...se sekavam na prviot pat :roll: bevme izlezeni vo diskoteka 4 drugarki i mnogu ni bese dosadno , dodeka site igraa i se zabavuvaa nie sedevme kako skisneti ... ko voz da ne pregazil..ko nekoj da ni umrel...neam pojma so ni bese na site cetiri...i odednas edna drugarka iscezna , mislevme dek e u wc ...i se vraka taa posle 1 saat i se smee kako cukneta , raspolozenie na nivo , nie se cudime so i e i mislevme deka se nacukala sama na sank , no taa ni kaza deka nasla nekoj diler kupila treva otisla i ispusila sama eden joint vika lele koj filing super mi e ajd so mene da probate .... itn.... i so mi bese muabetot a da znaci taa SAMA bez nikoj da znae otisla i si kupila
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.315
Таа или предтоа има пушено, или си „џускала“ со некое џанкерче - па и понудил.

А ете, со вас е типичен примерот што го наведов горе.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
divine напиша:
schtranga, значи има некакво дејствие марихуаната нели? И сепак е некаква навика (во никој случај не споредувам со потешки дроги) од самиот факт дека ти требало малце време да се приспособиш на нормален живот? Тоа го кажувам цело време, мило ми е што убаво јасно си кажа ... :wink:
pa da ima nesto :roll: , najgolemata pricina zosto prestanav e toa sto pocnav nenormalno da zaboravam :? kao nekoja od 60-70 god znam deka golem strav me bese fatilo ...
a da i koga odev nekade gledav pre sebe a kako da ne gledav neznam kako da objasnam :roll: i site mi se lutea mnogu vazna sum se pravila ne sum sakala ni zdravo da im kazam itn.. si ziveev vo svoj svet nikoj i nisto ne me interesirase .... hmm od edna strana ubavo mi bese :mrgreen:
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Acid напиша:
Таа или предтоа има пушено, или си „џускала“ со некое џанкерче - па и понудил.

А ете, со вас е типичен примерот што го наведов горе.
pa neznam moz ako kriela nesto od nas :roll:
nie cisto od dosada i radoznalost probavme :roll: taka e koga od mal pocnuvas da izleguvas i sve ti zdosadi za kratko vreme ..zatoa koga ke imam deca ke im dozvolam samo posle punoletnost da izleguvaat :twisted:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.315
schtranga напиша:
nie cisto od dosada i radoznalost probavme :roll: taka e koga od mal pocnuvas da izleguvas i sve ti zdosadi za kratko vreme ..
А јас што ти викам цело време. Океј, се согласуваме значи. :roll:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
пред три четири години едни мои другари пушеа мара, бев со нив, ми нудеа цело време, ама ја пошто инат водам кога се работи за моите принципи, не сакав да земам, истото беше и за цигари, кога не сакам неможе да ме премисли
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Ај и јас мојот став да го кажам, јас до 3та година средно киснеф на бакет у маало, после часови си идеф дома, и одеднаш почнаф да киснам ја еден другар шо живее кај МЗТ и почнаф да пушам трава, после почнаф да киснам на нет со некои интересни деца, па друштвото за баскет ми се растури.....
Не е битно тоа, инаку јас беф поредок корисник на трава дури и од викендашите.
не знам шо толку имате наку*ч на тревата бре, поарна е од алкохолот, уствари кој како сака, за зависноста сум видел мн луѓе кои пушеле граз секој ден па сеа се клин веке долго време.
Секој почнува со трева од различни причини, јас чисто онака од љубопитност. Ми се случиле некои навистина луди работи коа сум пушел трева, ми се случиле некои мн интересни работи и без неа.
И што сте и се намерачиле на Штранга да ја критикувате, плз....
СИТЕ ЛУЃЕ ИМААТ ПОТРЕБА ОД ДОПИНГ. добро не баш сите ама 99% е сеа допнгот е различен од човек до човек, некои си имаат и повеќе допинзи.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Никој не и се намерачи на schtranga, барем јас не. Јас сум и благодарна што го кажа убаво и јасно муабетот што повеќето го негираат.

СИТЕ ЛУЃЕ ИМААТ ПОТРЕБА ОД ДОПИНГ. добро не баш сите ама 99% е сеа допнгот е различен од човек до човек, некои си имаат и повеќе допинзи.
:? Воопшто не се согласувам.
 
V

VirtualA

Гостин
Јас имам другар кој многу повеќе е оштетен од алкохолот одколку тревата, многу е станат агресивен и скрос се оддели од нашето друштво, секој ден пија, пуши цигари/мара.
Е тоа е без исав, без selfcontrol
Како што кажав и јас предходно најмногу зависи до човекот, организмот.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
divine напиша:
СИТЕ ЛУЃЕ ИМААТ ПОТРЕБА ОД ДОПИНГ. добро не баш сите ама 99% е сеа допнгот е различен од човек до човек, некои си имаат и повеќе допинзи.
:? Воопшто не се согласувам.

toa ne e tolku gresno kazano..........
deka sekoj si ima svoj "doping"...............kafe,apcinja,cigari,cokolado,alkohol,adrenalin,sex............
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
LouWeed напиша:
toa ne e tolku gresno kazano..........
deka sekoj si ima svoj "doping"...............kafe,apcinja,cigari,cokolado,alkohol,adrenalin,sex............
Во ред, можеби избрзав со коментарот дека повеќе за наркотични средства е муабетот. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom