Како ви се допаѓа бугарската музика?

Kolku makedoncite ja slusaat bugarskata muzika


  • Вкупно гласачи
    298
Статус
Затворена за нови мислења.

Coca-Cola1981

uzivaj vo nepovtorliviot vkus Always CocaCola
Член од
27 јануари 2007
Мислења
417
Поени од реакции
1
itar pejo напиша:
Порано ги слушав сега не можам да ги смислам ми станаа многу одвратни пошто е само едно те исто ''пуакала за теб чакауа теб, обичам те харесвам те''---ден,дрн,јариња а се изнервирав и кога видов дека на нашите песни кариери прават разно-разни опајдури има еден ајван смрдлив што ја пее Бисер Балкански и мука нема ама кај нас термин ''авторски права'' не постои
ах да е само бисер балкански арно ќе е, знаеш ли колку многу ги има :( имам комшика со која секој ден имаме ритуал на пиење кафе 2 пати дневно(дневното претпочитам да биде кај мене дома зашто инаку би требало да глеам нонстоп фен или балканика)ама нели неретко се случува и да бидам кај неа па сум слушнала многу повеќе крадени песни последно во уво ми остана онаа Свадба голема од Војо Стојановски, сменето е само името на реката од Радика во незнам која. :(
 
N

n/a

Гостин
Toa sto na mene mi se dopagja od bugarska muzika...
Za povekjeto od vas e nepoznata!
Mi se svigja i toa mnogu....
Ostava,Upsurt,BTR,Signal,Kontrol,Kiril Marichkov,Iskren Pecov,Poduene blues band....
I nekoi drugi grupi....koi sto povekjeto lugje vo MKD nemale sansa da gi cujat!Imaat oni i mnogu kvalitetni rock i metal grupi,i raperi( i toa dobri),samo nema televizija vo MKD koja sto moze da gi pretstavi!
Samo chalga sranje....a toa sem ako ne sum mnogu pijan...me zamara i me pravi nervozen!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ne bi rekol Bugarska muzika,nema bugarska mnogu se malku site se prerabotka od srpski,grcki.......
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Zevsus напиша:
Toa sto na mene mi se dopagja od bugarska muzika...
Za povekjeto od vas e nepoznata!
Mi se svigja i toa mnogu....
Ostava,Upsurt,BTR,Signal,Kontrol,Kiril Marichkov,Iskren Pecov,Poduene blues band....
I nekoi drugi grupi....koi sto povekjeto lugje vo MKD nemale sansa da gi cujat!Imaat oni i mnogu kvalitetni rock i metal grupi,i raperi( i toa dobri),samo nema televizija vo MKD koja sto moze da gi pretstavi!
Samo chalga sranje....a toa sem ako ne sum mnogu pijan...me zamara i me pravi nervozen!
За жал, како музички производ, ни се сервира само ѓубрето српско и бугарско.
Тоа што вреди од музика од соседна Бугарија, ние не го ни знаеме.
А баш би сакал да слушнам некоја рок или метал група, а нема како да биде претставена.
А преку таквото од Азиси, Гергани и сл...
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ме мрзи да го пишувам по бог знае кој пат, само ќе го убацам овде, мој пост, ама од друга тема е...
Не пак со турбофолкот...!

Како музички правец, Планета ТВ и сл. (не знам за други, не ми замерувај), српско - бугарски третокласни певаЉки со по 10 пластични операции на нив, весели и распеани, а понекогаш и како лоши глумици на сите можни спотови џанам шпански серии... Не ме занимаат мене лично.
За вкусови во принцип не се расправам, посебно не за музика, ама ова...! Не можам бе...! Ќе плукам до бескрај ако треба по ова... Ова, ова нешто што го нарекуваат музика! Е*ате беља...
Joey напиша:
Ne bi rekol Bugarska muzika,nema bugarska mnogu se malku site se prerabotka od srpski,grcki.......
И точно е. Штом ми се спомне бугарска музика мене ми текнува на нивниот турбофолк. Штета што не сум чула нешто добро од нивната естрада, нешто што вреди.
И пак ќе кажам, ич не ми е гајле, и моето друштво ги слуша, ама не се расправаме. Не им` ја поднесувам таа Планета музика, па ако некој си ја сака нека си ја слуша. Јас не, фала. I prefer life.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Zevsus, tochno taka e, mnogo si prav!
Ne che gi haresvam, no mnogo se slushat i Karizma, Rushi Vidinliev, Maria Ilieva, Te, D2, PIF i Grafa.
Ako iskate da dobiete predstava za syvremennia bulgarski pop moje da otidete na http://www.bgradio.net/ :music2: . Playera e nad linka Lichnosti - tam kydeto pishe Slushay BG RADIO. I zabravete Planeta - tova e bokluk (sranje li mu vikahte na makedonski)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
Nikoj ne gi slusate a site gi znajte.HMMM!?
CUDNA RABOTA:raz: :raz: :raz:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Кога ќе кажеш првпат-бугарска музика,веднаш те асоцира на оној кич од Пајнер или како и да е.Тоа што некој сака да гледа ботокс на лице,силикон во гради и црви во мозок,ок,јас не слушам таков тип на музика.
Како што рекоа некои погоре,штета што само таква се сервира кај нас.Сигурно има некои добри бендови,не мора да бидат рок или метал,еве нека бидат поп...што почнале да се занимаваат од љубов кон музиката,а не во некој натпревар кој поголеми силикони ќе стави.Еве да ги оставиме силиконите настрана:)Сте ги проанализирале ли текстовите на бугарскиве фолк песни?Никаква порака,никаква идеја...склопен текст за 5 мин.а музиката или од грциве или од србиве,а во последно време фрлија мерак и на нашиов мелос.И што слушаме?Веќе нешто чуено,кич варијанта.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Godfather напиша:
Nikoj ne gi slusate a site gi znajte.HMMM!?
CUDNA RABOTA:raz: :raz: :raz:
Всушност,општо да ти кажам,го знам Акон црнецот што ја пее песната Смак Дет,ама не го слушам бидејќи не ми се допаѓа песната ниту другите што ги има не ми се допаѓаат,ти секој што го знаеш го слушаш?:interesno:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
СпаЈдеР напиша:
Всушност,општо да ти кажам,го знам Акон црнецот што ја пее песната Смак Дет,ама не го слушам бидејќи не ми се допаѓа песната ниту другите што ги има не ми се допаѓаат,ти секој што го знаеш го слушаш?:interesno:
Pa ako ima dobra pesna zosto da ne
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Godfather напиша:
Nikoj ne gi slusate a site gi znajte.HMMM!?
CUDNA RABOTA:raz: :raz: :raz:
Има разлика од нешто што си слушнал,ти се допаднало/не ти се допаднало,и нешто да конзумираш нон-стоп.
Не велам дека никогаш не сум чула бугарска песна оти ќе излажам,едноставно таква е околината околу тебе,кичосана,и сакал нејќел некогаш ќе ти се испушти да слушнеш,еве на пр.кај нас во нашиот град среде чаршија имаме една цд-тека и рокаат бугарско кога и да поминеш покрај неа.И што сега,да затнам уши?Смешно е:)
Треба се да се чуе и види,за да може да се искоментира и оцени-дали е добро или не чини.Во овој случај,не чини.:salut:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Таа музика треба да оди во еден многу јужен правец. Накај нашите драги соседи од еЉада па таму да се журкаат они на ........(не ми текнуе на некој пеач/ка од таа „естрада” мајке му). Ја заразија земјава и им ги испраа мозоците на многу луѓе и сеа ќе ги пратиме кај грците и нив да ги позаебаваат малце. Плус да додадам дека влијанието на таа музика (ебати музиката не вреди за зборот) врз децата е бааги лоша. Иам другарки шо учат со мене и слушаат бааги српско и бугарско, а мислат дека Led Zeppelin и Lime Wire се песни, и не знаат кој е Едо Маајка. Така да.......

А дали јас слушам бугарско?

НЕ
 

Dragana <><

Daydreamer
Член од
18 јуни 2006
Мислења
1.130
Поени од реакции
8
Не слушам. Не ми се допаѓа ич. Некако вештачки ми се, повеќето песни и спотови ми се имитација на некој странски хит.

Едноставно не ми се допаѓа таа музика:salut:
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Не ја конзумирам! А додуша и не ни знам некој бугарски бенд! Имам само налетано на тоа срањата од Пејнер коа си го чкрапам ТВ без врска.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
С'с с'жаление видох от мнениjата по горе,че телевизиjа Планета се гледа и в Македониjа.Лошо е и че за много от форумците поп фолка е олицетворение за б'лгарската музика.Жалко за Ахат,ФСБ,Gravity&Co(които са пускани и по MTV),Ванjа Балканска(чиито глас звучи и в космоса).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom