Како би звучеле турбофолк текстовите на англиски јазик и странските песни на македонски јазик?

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
790
Поени од реакции
1.369
А "Не стој Доне Донке" како би испаднала?

Don't stay Done Donke, don't look at me
from looking Done Donke, there is no benefit :D

GIRL KALINA (КАЛИНО МОМЕ)

Backward, backward, girl Kalina
don't come after me
there is tall mountain at our place
you will not be able to cross it

I'll become a falkon bird
and i'll come to you again
I'll fly over the mountain , I'll come to you
I'll be forever yours

Backward, backward, girl Kalina
don't come after me
there is a deep river at our place
you won't be able to cross it

I'll become a barbel fish
and I'll come to you again
I'll swim over the river, i will come to you
I'll be forever yours

Backward, backward, girl Kalina
don't come after me
there is а beatiful women at our place
and two little children

I'll become a black plague
and I'll come to you again
I'll kill your wife, i'll look after kids
I'll be forever yours
------------------------------------------
хорор :D
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.386

Тејлор Свифт - Беља

Знаев дека си беља уште кога влезе,
Срам да ми е,
Одлетај ме на места кај што не сум била,
сега лежам на ладната тврда земја?

ООООООх, ООООООх,
Беља, беља, беља.
ООООООх, ООООООх,
Беља, беља, беља.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
790
Поени од реакции
1.369
Don't say good night, darling

Don't say good night, darling
don't go home early
most favourable time is at night
it's a wonderful night for us. x2

Everyone is sleeping and we are alone
use me, my darling
touch me, kiss me endlessly
it's a magical night for making love. x2

I know that you love other woman
I know that you cheat other woman
my heart is for you
and i wouldn't give to someone else. x2

For me spring is not developing
For me flower is not blooming
For me you are my first love
and you'll my last one.

 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.969
Поени од реакции
48.157
Има ли некој кумановец на кумановски да преведе некоја од поп песниве. Тоа ќе биде врв. :D
Не сум кумановец, но го сакам кумановскиот дијалект, и до некаде го познавам :)
Сметам дека е број еден дијалект, кога е хуморот во прашање :D

Ај ќе пробам вака...

Битлси - Ичера

Ичера,
сви мои муки изгледаа ми толко далечни
С'га, изгледа ќе си останат туј
О, верују у ичера

Од ед'н пут
Не сам ни на половин од тај човек што беше
Некоја сенка виси изнад мене
О, ичера дојде на ед'н пут

Зашто она
морала да отиде, незнам, неќеше да остане
може и кажа нешто лошо,
па с'га тугујем по ичера

Ичера
Љубовта беше л'сна игра за играње
С'га требе ми некое место да се сокрију
О, верују у ичера

Зашто она
морала да отиде, незнам, неќеше да остане
може и кажа нешто лошо,
па с'га тугујем по ичера

Ичера
Љубовта беше л'сна игра за играње
С'га требе ми некое место да се сокрију
О, верују у ичера


...кумановци, ако погрешив некаде исправете ме, но не ми замерувајте на грешките :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
DaniBMW ма секоја чест. Да можам триста лајкови на твоиве песни би ставила. Генијално. :pos:
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853I'll never sleep again
cause when I sleep, I have silly dreams
and my blood count is getting worse
thats why, long live insomnia!

I spend nights and days in the city
my moon has two dark sides
this land is the land of zombies
that's why, long live insomnia!

My face is freshеr
and Im aging slow
when I make 7 nights in a row

Come on, call me tonight at 3am, insomnia
I don’t even sleep as a hobby anymore
call me tonight at 5am, insomnia
insomnia, you and I


Come on, come to me
come on, come to me, I won't fail
after I'm done with you, you'll go buji paji?
when I exhauste you, when I make you sweatiest
so therefore come, let me do everythingyou like and after that you'll be goodnight insomnia

I don't take pills to fall asleep anymore
because even when I fall asleep, I'm totally awake
and I feel even more tired
so long live insomnia!

My face is freshеr
and Im aging slow
when I make 7 nights in a row

Come on, call me tonight at 3am, insomnia
I don’t even sleep as a hobby anymore
call me tonight at 5am, insomnia
insomnia, you and I

Are you tired
are you feeling sleepy
are you feeling great after it when you smell yarrowin the meadow

Buji paji, biji paji, o oooo
buji paji, buji paji, o oooo


Come on,call me tonight at 3am,insomnia
call me out of hobby
call me at 5am
insomnia, you and I
 
Член од
19 март 2013
Мислења
803
Поени од реакции
601
Електрична централа - Компјутерска љубов

Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов

Уште една осамена ноќ
Уште една осамена ноќ
Зјапам во екранот на телевизорот
Зјапам во екранот на телевизорот
Не знам што да правам
Не знам што да правам
Ми треба рандеву
Ми треба рандеву

Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов

Се јавувам на овој број
Се јавувам на овој број
За податочен состанок
За податочен состанок
Не знам што да правам
Не знам што да правам
Ми треба рандеву
Ми треба рандеву

Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов
Компјутерска љубов

Електрична централа - Компјутерски свет

Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард
Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард

Бизнис, бројки, пари, луѓе
Бизнис, бројки, пари, луѓе

Компјутерски свет
Компјутерски свет

Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард
Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард

Бизнис, бројки, пари, луѓе
Бизнис, бројки, пари, луѓе

Компјутерски свет
Компјутерски свет

Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард
Интерпол и Дојче Банк, ФБИ и Скотланд Јард

Криминал, патување, комуникација, забава
Криминал, патување, комуникација, забава

Компјутерски свет
Компјутерски свет

Електрична централа - Домашен компјутер

Јас си програмирам на мојот домашен компјутер
Се телепортирам во иднината

Јас си програмирам на мојот домашен компјутер
Се телепортирам во иднината

Јас си програмирам на мојот домашен компјутер
Се телепортирам во иднината
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Моите грпки

Што ќе правиш со цело тоа ѓубре?
Сето тоа ѓубре во твојот сандак?
Јас ќе те, ќе те, ќе те опијанам,
Ќе те опијанам со љубов од мојата грпка.
Мојата грпка, мојата грпка, мојата грпка, мојата грпка
мојата грпка, мојата грпка, мојата грпка, мојата грпка, моите сакани мали грутки

Ги полудувам браќата
Го правам тоа секојдневно
Тие ме третираат добро
Ми ги купуваат овие стакла,
Долче и Габана
Фенди и Дона
Каран, тие делат
Сите тие пари .... (don't get it)
Браќа јас не прашувам
Тие велат дека им се свиѓа мојот задник во
Seven Jeans, True Religions
Ја им велам не, ама они па даваат
Па ја продолжувам да си зимам,
Ама ја не сум зафатена
Може да продолжиме да идеме на состаноци,
Продолжувам да демонстрирам

Рефрен:
Моја љубов, моја љубов, моја љубов
Ги сакаш моите женски грутки (љубов)
Моите грпки, моите грпки, моите грпки (љубов),
Падна на моите грпки.

Она праи ја да трошам
(Ау) Трошење на сите твои пари на мене, и трошење време на мене
Она праи ја да трошам
(Ау) Трошење на сите твои пари на мене, на мене, на мене....

Ја запознав девојка, таму во дискотеката,
Таа рече еј, еј, еј, ај одиме.
Ти можеш да бидеш моја слатка, ја ќе бидам твоето медче,
Ајде да трошиме време, а не пари
Го мешам твоето млеко со мојот корнфлекс,
Млечен, млечен корнфлекс
Го мешам твоето млеко со мојот корнфлекс, млечен, млечен, даааааа!!! :pos:

Велат дека сум секси
Момците сакаат да ме сексат
Секогаш стојат до мене
Секогаш играат до мене,
Пробуваат да ми ги осетат
Ми ги гледаат грутките
Можеш да гледаш ама не смееш да допираш,
Ако допреш ќе направам драма
Ти не сакаш драма,
Без драма, без, без, без драма
Затоа не ми ја влечи раката момче,
Ти не си ми човекот, момче
Само пробувам да играм момче
И да си ги движам грпките

Рефрен.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Stairway To Heaven - Led Zeppelin (препев на охридски)
Се пореметив дури ја напишав, ама ете ја. :)


Дека сѐ шо светкат е злато, една жена гла сечит
и скалила до рајот купвит.
Ко ќе стасат кај шо тргнала, а на вратите имат катинар
со збор не мојт да го добијат, то шо се нафатила.
И до рајот скалила плаќат.

На ѕидот знак е наличен, ама таја нејќит да е на два ума
зш зборојте понекогаш имет две значења, ко ќе се задумаш.
На дрво до поточето, биљбиљче си певкат
некогаш сите мисли ни се полни сомнеж, на тепка.

Да се чудам ме терат,
да се чудам ме терат.

Имат едно чувство шо добивам, ко ќе се опулам на запад
и цимолит душава да спраштам, уплав ја фаќат.
Низ дрвјана, во мисливе имам видено од чад - кругој
и од оние шо се џарет ко невидени – гласој.

Да се чудам ме спотервит,
жими мајка да се чудам ме спотервит.

И се шушкат дека за скоро, ако во мелодијата сме исти
свирачон во шупелкиве ќе ни клајт две - три чисти.
И за истрајните нов ден ќе се обденит
и шумана од смеа ќе ечит.

Ако нешто ти го коматит раатот, немај мака
то е само за Ѓурѓа, пролетна генералка.
По два пата мојш да кинисаш, по еден и друг дерман
ама време имат стално, да се сториш пишман.
И ме терат да си се почудам.

Глата ти брчит и не те спасвит никаква магија
да му се придружиш, те барат гајдаџија.
Драга госпоѓо, ветрон дали мојш да го начујаш кај шо фучит
и абер дали имаш, дека скалата твоја, на шумот негов легачит?

И по патон терајќи
сенкиве наши, над душиве висејќи,
ја здогледвиме дамата шо сјајт бела светлина
и дека сѐ се сторвит злато, сакат да извајт на виделина.
И ако му клајш убо дикат
мелодијата до тебе ќе играт,
кај шо едно се сите и сите сме еден
да не се тркаљаш, а да си камен.

И скалила до рајот пазарвит...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
803
Поени од реакции
601
Рамонци - Скрши го копиљот од ќутек

Скрши го копиљот од ќутек
Скрши го копиљот од ќутек
Скрши го копиљот од ќутек со бејзбол палка
О да, о да, уху.

Шо моеш да напраиш?
Шо моеш да напраиш?
Со таков копиљ шо увек ти досаѓа?
Шо моеш да изгубиш?

Рамонци - Сега ми се шмрка лепак

Сега ми се шмрка лепак
Сега ми се праи нешо
Сите деца сакаат да шмркаат лепак
Сите деца сакаат да праат нешо

Рамонци - Не ми е гајле

Не ми е гајле
Не ми е гајле
Не ми е гајле
За овој свет
Не ми е гајле
За таа девојка
Не ми е гајле
Не ми е гајле
Не ми е гајле
За овие зборови
Не ми е гајле
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.018
Поени од реакции
17.698
Rihanna-Грубо момче

Дојди грубо момче, момче можеш ли да го подигнеш?
Дојди грубо момче, дали си доволно голем?
Земи го, земи го, бејбе, бејбе
Земи го, земи го, љуби ме, љуби ме
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Лед Лед Бејби - Лед од Ванила

Лед лед бејби
Лед лед бејби,
Ок, запри
Соработувај и слушај
Ледот е назад со нивниот најнов изум
Некој нека ме зграпчи цврсто
а ја ќе лебдам како грабливец. деноноќно
Дали некогаш ќе заврши?
Јо, си немам поим
Изгаси ги светлата и ја ќе светам
До максимум јас ко вандал знам да држам микрофон
Да запалам сцена и да извосочам некој глупак ко свеќа

Играј
Крева врева звучникот што чука
Го убивам твојот мозок како отровна печурка,
Смртоносно, кога ја свирам оваа прејака мелодија
Било што под најдоброто е криминал
Го сакаш или го оставаш
Боље да најдеш начин
Боље да го погодиш окото на бикот
Детето не си игра играчки
Ако има некаков проблем
Еј, ја ќе го решам
Осети го битот додека Диџејот го свири

Лед, лед бејби Ванила (4x)

.... To be continued
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Like an old wine's scent
That's how silence will descent
Others can't set me free, that I know
I need your voice I need it so
I know not what to do
Should I scream
Or on your porch should I dream
Untill I die
As God is my witness
That you left me alone

No place to go, but I still run away
everything seems so much harder today
and whoever about you might ask
the answer my face will easily unmask
in a sea of many faces, young and pretty
I dare say it's never a pity
that I'll find only a single one
worthy of my tears
from all that I know, now I'm alone...

Ref.
Don't break me now!
I know nothing anymore
I can't breathe
You made me feel alife before
my aching heart still lusts for your love
how should it forgive.. how should it forget

A poet I have never been
love has never before put me to such a spin
but your love dear has made me tremble
my heart upon you is longing to stumble
it needs to tell you all you think it needs to say
it needs to give you all that my soul can pay
to secure your return
and for my heart to stop its yearn
from all that I know, now I'm alone...

Ref. 2x

 

Kajgana Shop

На врв Bottom