Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
A ne bese dosega fasisticka?
Гаро, ако сите ги почитуваме законите - од претседател и премиер, па до мене и тебе - верувај дека многу подобро ќе живее(в)ме.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Македонија е капиталистичка земја и државата нема никаква обврска да ги вработува граганите, тоа и беше обврска кога беше социјалистичка
и се нервирам кога секоја фирма, претпријатие или колектив што е во криза бара помош од државата а нема никаква врска со неа
сите плукаат по државата ваква е таква е
а никој не се запрашал колку закони прекршил за еден ден
сите се криви само ние самите не
и немој некој да ми реплицира „кога државата ќе биде добра со мене и јас ке бидам со нејзе“ или слично, не вреди - излишно е
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Цц цц ц ц гледајте малце МРТВ бе деца ,какви 400.000 невработени какви бакрачи,нека не ве лажат! Се е супер ,ја гледајќи ги вестите на МРТВ искрено речено 100 пати се покајав што ја напуштив Македонија.Не ми паѓајте многу во депресија ,туку насмејте се малце ,затоа што смеењето дава сила и леб!(така ли беше новата реклама?):baeh:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Има има...и те како има. Ако во моментов, кога тие фабрики имаат намалено производство, т.е. намален профит, а во исто време по предлог на СДСМ, владата законски одреди минимална плата, која ќе неможат да ја исплатат работодавците, следуваат отпуштања, и можен стечај за фабриката/фирмата.
Без разлика дали на тоа влијаела глобалната финансиска криза или не.
Ако утре јас решам да вработам лице, нема да можам и да сакам затоа што давачките за неговото вработување, ќе ми бидат преголеми, бидејќи во пакет со таквиот закон, следуваат и одредени правила што се однесува за фирмата, па давачките во секаков однос се зголемуваат, а притоа законот не мисли на работодавачот, туку како да си ги зголеми добивките од данокот, и на популистички начин да ќари плус некој глас...на штета на економијата!
Незнам од кај најде за сходно да судиш врз база на предлог кој никогаш не доживејал на јавна расправа да се најде, а камо ли да биде изгласан, наспроти непреземањето чекори и спиењето на едно уво од страна на власта. Стварно не ми е јасно.
А што ќе кажеш за покачувањето на платите во 130 илјадната администрација ?
Фени ги отпушти работниците затоа што е должник на струја, ПАЗИ, ПРИВАТНИК МУ ДОЛЖИ НА ПРИВАТНИК, И ГИ ТЕРА ВРАБОТЕНИТЕ ДА ШТРАЈКУВААТ КАЈ ВЛАДАТА ЗА ТОА!
Знаеш ли колу граѓани директно или индиректно се погодени со неработењето на фени ?
Предлог законот за минимална плата од страна на СДСМ е популизам, затоа што пред неколку години, самите тие и го одбија со истото образложение.
Ало...трн.
Замнинаа изборите бе.
Мене не ме интересира што сдсм нудел пред избори, туку што Никола ќе понуди за излез од кризата, која само уште тој и Трајко не може да ја видат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Гаро, ако сите ги почитуваме законите - од претседател и премиер, па до мене и тебе - верувај дека многу подобро ќе живее(в)ме.
Zakonite treba da se pocituvaat NAJPRVIN od strana na onoj koj gi nosi i izglasuva, se drugo potoa si doagja na svoe mesto...no bidejki ne se pocituvaat od samiot predlagas....vo najmala raka mozeme da kazeme....licemerni se, a drzavata e fashisticka....otsekogas.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Македонија е капиталистичка земја и државата нема никаква обврска да ги вработува граганите, тоа и беше обврска кога беше социјалистичка
и се нервирам кога секоја фирма, претпријатие или колектив што е во криза бара помош од државата а нема никаква врска со неа
сите плукаат по државата ваква е таква е
а никој не се запрашал колку закони прекршил за еден ден
сите се криви само ние самите не
и немој некој да ми реплицира „кога државата ќе биде добра со мене и јас ке бидам со нејзе“ или слично, не вреди - излишно е
Македонија е капитиалистичка земја........со 360 000 невработени, што претставува околу 34 проценти од работоспособното население.

Ај смени го каналот.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Шостори бе ГОМНА јадење сите топтан а еден конкретен предлог да не се даело.
Еве два примери шо при толкав буџет на државава се остварливи

-Францускиот пример, со кратење на работната недела на 35саати при шо се појавува потреба од нови вработени да го пополнат недостатокот од работни саати од постоечките вработени.
-Предлогот кој пред некое време беше актуелен во медиумите. Интервентно пензионирање на постарите вработени кои исполнуваат некои поставени услови како години, стаж или комбинација од двете.
И што кога ќе скратиш работна недела?
Дебилните административци пијавици ќе си одат дома уште порано, а ништо нема да се смени во приватниот сектор. И интервентното пензионирање пред се ќе има корист нашава гломазна администрација.
ПРИВАТНИОТ СЕКТОР е тоа што треба било која влада да го развива!
Производство на било што! Па да има потреба од работници од секој профил.
Македонија не произведува скоро ништо интересно за другите пазари освен метали и наливно вино.:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
А која е кризата? Пошто и јас не ја гледам искрено...
Па доколку имаш некој близок во Кавадарци...прашај.

Или криза е само доколку во скопјето се случи нешто ?

И што кога ќе скратиш работна недела?
Дебилните административци пијавици ќе си одат дома уште порано, а ништо нема да се смени во приватниот сектор. И интервентното пензионирање пред се ќе има корист нашава гломазна администрација.
ПРИВАТНИОТ СЕКТОР е тоа што треба било која влада да го развива!
Производство на било што! Па да има потреба од работници од секој профил.
Македонија не произведува скоро ништо интересно за другите пазари освен метали и наливно вино.:toe:
Така е друже, ама дебилната администрација носи или одзема некому победа на избори, па затоа никој ни не помислува да преземе нешто во врска со неа.
А цехот го плаќаме сите ние.:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Па доколку имаш некој близок во Кавадарци...прашај.

Или криза е само доколку во скопјето се случи нешто ?
Општо ме интересира која е кризата, и образложи повеќе, да дискутираме како луѓе...а не да ме праќаш да проверувам во Кавадарци...

Значи, дојдовме кај кризата...образложи.
 
N

n/a

Гостин
Јас кажав пред многу време, и ќе повторам уште 1000 пати се додека има неразумни,будали и партиски скотови спремни и у бездна да улетаат и да не тегнат и нас заедно со нив,пошто вождот така вика !!!
Гвујо Тупото е македонски пандан на Жан Виденов !
(најкатастрофалниот и воедно најмлад премиер у Бугарија. У негово време до без јадење останаа бугарчињата.)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
mislam deka sekakov muabet na ovaa tema , nema logika...pacientot e klinicki mrtov...
pa sega ako se najde nekoja so volsebni sposobnosti da go pridigne , zosto od Gwujo i site pred nego ne ja bidna....rabotata..:)

400.000 nevraboteni + 150.000 fiktivno budzetski vraboteni SVETI KRAVI i pokraj toa sto golem del od tie nevrabotenite se nadvor, sto argati ..sto potencijalni isselenici..... se neresliv problem za ogranicenite kapaciteti ...za reanimacija
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Општо ме интересира која е кризата, и образложи повеќе, да дискутираме како луѓе...а не да ме праќаш да проверувам во Кавадарци...

Значи, дојдовме кај кризата...образложи.
Почекај малце, Мајкл Мур ќе прави документарец за кризата. Едвај чекам да го видам.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Општо ме интересира која е кризата, и образложи повеќе, да дискутираме како луѓе...а не да ме праќаш да проверувам во Кавадарци...

Значи, дојдовме кај кризата...образложи.
Што да ти образложам бе трн, кога од сега ти ја гледам поентата на муабетов со која ќе ми докажуваш дека владата не треба да субвенционира приватни компании.
Грешката во чекори на ваквото размислување, и ти и владата ќе ја видите во првите 6 месеци од 2009-та година....ако не и порано...
Иако штетите...уште сега се видливи, но само за оној што сака да ги види.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Има сиромаштија, криза нема.

Кога конкретниот ќе се врати од Германија нека се паркира на подземниот паркинг у ГТЦ и нека си ги мери “ташаците“ со колите кои се возат низ градот.

Тогаш нека се зачеша и одговори од каде беее БМВиња џипови, нема стари коли.

Која чаршија низ Македонскиве градови е празна?

Сите кењат криза а никој не работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom