Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не сум партиски определен, ама кога почнаа инспекциите, мене ме пријавија. Пред тоа година и пол работев непријавен во завод. Значи, сум бил вработен, ама непријавен. Има барем 150.000 од тие 360.000 што не се пријавени во завод, а се вработени. Нека ги засилат инспекциите и да видиме како ќе се намали невработеноста во Македонија.

Вака (или барем до сега) газдите правеа огромни пари преку ноќ, на грб на работниците. Не дека одма ќе се измени ова, ама барем почна.
Ne mi e jasna ovaa pesna koja papagajski se pee od site vladi vo Makedonija..." neprijaveni rabotnici"...:) Najnormalno e deka "rabotodavacite" sekogas ke plakjaat minimum koj "rabotnikot" zaradi svojata osnovna egzistencija...e spremen da go prifati....
Koga ne bi imalo takva eftina rabotna sila , verojatno ni tie "rabotodavcite"...nasite KAPITALISTI ne bi mozele da funkcioniraat ..bi bankrotirale sledniot den...
...toa e realnosta...bilo sto , se sto se pravi i izvezuva od Makedonija e samo od edna pricina : SPREMNOSTA DA SE RABOTI ZA IC NISTO PARI... :)

Dodeka vladata ne pocne da misli kako da stvori uslovi za interes na sekoj poedinec da proizveduva za pazar..nema nisto od Makedonija.... drzava ne se prai so DUENJE NA BIDZETOT i kupuvanje na "vernosta" na budzetskite podanici... so cedenje na sekoja para od narod vo sekoja mozna prilika i na sekoj mozen nacin....:) ???

A i Slavevski treba da si odi ...navistina e mnogu za nikade... strucna beda , ke go zakopa Gwujota... :)
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Шостори бе ГОМНА јадење сите топтан а еден конкретен предлог да не се даело.
Еве два примери шо при толкав буџет на државава се остварливи

-Францускиот пример, со кратење на работната недела на 35саати при шо се појавува потреба од нови вработени да го пополнат недостатокот од работни саати од постоечките вработени.
-Предлогот кој пред некое време беше актуелен во медиумите. Интервентно пензионирање на постарите вработени кои исполнуваат некои поставени услови како години, стаж или комбинација од двете.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
абе ова пројкава на невработени расте од година на година а се повеќе работни места се отвараат! последниве 5 години се отворени еден куп работни места, сите се пополнети и пак има 400000 невработени. абе македонија има 2 мил жители или 10 мил? ај некој што може нека провери колку навистина во моментов се евидентирани како невработени па ке дискутираме. иначе и тие официјално што се невработени пола имаат работа само не се пријавуваат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ima pravo ovoj [acko]® :) DAJ PRVO DA SE DEFINIRA POIMOT NEVRABOTEN :)
Mojot skromen prilog e : rabotosposoben, polnoleten gragjanin (ili gragjanka) koj saka da raboti, NEMA NIKAKVI ili ima odredlivi/neodredlivi prihodi ne pogolemi od 100-150 evra mesecno, ne e socijalno i penziski osiguran i po nieden osnov ne e danocen obvrznik... :)
Ima li takvi ... :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Слушајќи ги партискиве испрани мозози испадна дека Македонија има помалце од 200000 невработени.
Излезете од штабовите еднаш видете надвор како живее рајата.
Ќе видите дека се поголем е бројот на луѓето што го наоѓаат својот оброк во контињерите.
Бездомниците во Норвешка живеат подобро од средната класа во македонија.
Во Холандија социјалното е 1050 евра.
А во Македонија просечната плата е 150 евра.
Се декларирате за наследници на Александар а со вашите дела во старт го негирате вашето потекло.
Батали днк анализи батали историја и остал булшит све е тоа е перење мозок.
Ниту еден од вас не понуди конкретен план за решавање на проблемот.
Лажни сте сите.
Следеќи.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Се декларирате за наследници на Александар а со вашите дела во старт го негирате вашето потекло.
Батали днк анализи батали историја и остал булшит све е тоа е перење мозок.
Ниту еден од вас не понуди конкретен план за решавање на проблемот.
Лажни сте сите.
Следеќи.
Тоа ли ти беше целта на темата? А јас па мислев добронамерно си ја отворил. Yea right. И атињаните беа жива мизерија до пред 20 години а не те гледам да се сомневаш во нивното потекло.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Слушајќи ги партискиве испрани мозози испадна дека Македонија има помалце од 200000 невработени.
Излезете од штабовите еднаш видете надвор како живее рајата.
Ќе видите дека се поголем е бројот на луѓето што го наоѓаат својот оброк во контињерите.
Бездомниците во Норвешка живеат подобро од средната класа во македонија.
Во Холандија социјалното е 1050 евра.
А во Македонија просечната плата е 150 евра.
Се декларирате за наследници на Александар а со вашите дела во старт го негирате вашето потекло.
Батали днк анализи батали историја и остал булшит све е тоа е перење мозок.
Ниту еден од вас не понуди конкретен план за решавање на проблемот.
Лажни сте сите.
Следеќи.
Абе ти се отепа во планој презентирање..........:uvo: или битно е да се плука

п.с. ај прошитај 4-5 поста погоре :salut:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Абе ти се отепа во планој презентирање..........:uvo: или битно е да се плука

п.с. ај прошитај 4-5 поста погоре :salut:
Твојот план не вреди ни колку буквите што си потрошил пишувајќи го постот.
Мојот план е едноставен и го презентирав.
Прочитај ги сите мои постови на првата страна на топиков и ќе видиш дека имам јасна поента.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа ли ти беше целта на темата? А јас па мислев добронамерно си ја отворил. Yea right. И атињаните беа жива мизерија до пред 20 години а не те гледам да се сомневаш во нивното потекло.
Nikogas ne bile vakva mizerija kako Makedoncite sega.......na zalost :)
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Еве бе ацко, проверив.
Вика оклу 360 000 невработени лица.
Дискутирај сега :)

Инаку да сум на место на владата, повеќе внимание би посветил на тенденцијата на зголемување на невработеноста во државата, отколку секојдневно чепатење пред камери дека работите ги држи под контрола. А не ги држи.

Искрено се надевам дека грешам кога ќе кажам дека невработеноста кон крајот на идната (2009-та) година, вистински би можела да ја достигне бројката од 400 000....па и повеќе.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Искрено се надевам дека грешам кога ќе кажам дека невработеноста кон крајот на идната (2009-та) година, вистински би можела да ја достигне бројката од 400 000....па и повеќе.
Сигурно ќе достигне...Знаеш во кој случај? Во случај да владата т.е. мнозинството во парламентот го прифати предлогот на СДСМ за закон за минимална плата. Е тогаш навистина едно што ќе се зголеми бројот на невработеноста, ем ќе нема воопшто нови работни места.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Сигурно ќе достигне...Знаеш во кој случај? Во случај да владата т.е. мнозинството во парламентот го прифати предлогот на СДСМ за закон за минимална плата. Е тогаш навистина едно што ќе се зголеми бројот на невработеноста, ем ќе нема воопшто нови работни места.
Трн, а што има врска минималната плата со отпуштањата во Фени, Максил и следните најавени отпуштања во ова индустриска гранка.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Трн, а што има врска минималната плата со отпуштањата во Фени, Максил и следните најавени отпуштања во ова индустриска гранка.
Има има...и те како има. Ако во моментов, кога тие фабрики имаат намалено производство, т.е. намален профит, а во исто време по предлог на СДСМ, владата законски одреди минимална плата, која ќе неможат да ја исплатат работодавците, следуваат отпуштања, и можен стечај за фабриката/фирмата.

Без разлика дали на тоа влијаела глобалната финансиска криза или не.

Ако утре јас решам да вработам лице, нема да можам и да сакам затоа што давачките за неговото вработување, ќе ми бидат преголеми, бидејќи во пакет со таквиот закон, следуваат и одредени правила што се однесува за фирмата, па давачките во секаков однос се зголемуваат, а притоа законот не мисли на работодавачот, туку како да си ги зголеми добивките од данокот, и на популистички начин да ќари плус некој глас...на штета на економијата!

Фени ги отпушти работниците затоа што е должник на струја, ПАЗИ, ПРИВАТНИК МУ ДОЛЖИ НА ПРИВАТНИК, И ГИ ТЕРА ВРАБОТЕНИТЕ ДА ШТРАЈКУВААТ КАЈ ВЛАДАТА ЗА ТОА!

Предлог законот за минимална плата од страна на СДСМ е популизам, затоа што пред неколку години, самите тие и го одбија со истото образложение.

А поготово во вакви услови кога светот се соочува со тешки економски падови...
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Слушајќи ги партискиве испрани мозози испадна дека Македонија има помалце од 200000 невработени.
Излезете од штабовите еднаш видете надвор како живее рајата.

Ќе видите дека се поголем е бројот на луѓето што го наоѓаат својот оброк во контињерите.
Бездомниците во Норвешка живеат подобро од средната класа во македонија.
Во Холандија социјалното е 1050 евра.
А во Македонија просечната плата е 150 евра.
Се декларирате за наследници на Александар а со вашите дела во старт го негирате вашето потекло.
Батали днк анализи батали историја и остал булшит све е тоа е перење мозок.
Ниту еден од вас не понуди конкретен план за решавање на проблемот.
Лажни сте сите.
Следеќи.
Што ти е бе тебе???

Претпоставувам дека болдираното се однесува на мене. Ти пишав дека не сум партиски определен.

@ Concrete: Ме пријави и мене и сите што не бевме пријавени, на полно работно време и не на „минималец“.

А коментарот на газдата му беше: „Груевски ја прави државава фашистичка!!!“ Пази, он не плаќал придонеси толку време - го кршел законот, а сега Груевски ја праел државата фашистичка :uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom