Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ај глеј си ја твојата татарија..таму соли памет, наскоро ќе ви треба, имавте еден процент од околу 6% кој брзо-брзо многу ќе нарасне!
Доста далеку сум от татариja и татариja не е моj дом.Па ми е интересно со шо от казаното от мене не си согласен?Или просто зборуваш за да избиеш комплекси?!
Големиот броj странски инвестиции,ке отворат нови работни места.Ова е факт!
Нека 5 годи имате инвестиции от по 3 милиарда евро,па да видим дали невработените нема да спаднат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Доста далеку сум от татариja и татариja не е моj дом.Па ми е интересно со шо от казаното от мене не си согласен?Или просто зборуваш за да избиеш комплекси?!
Големиот броj странски инвестиции,ке отворат нови работни места.Ова е факт!
Нека 5 годи имате инвестиции от по 3 милиарда евро,па да видим дали невработените нема да спаднат.
A be smotan...nie skoro 15 milijardi pod pernica u sto doma sto u stranstvo drzime..pa nisto, ti stranski investicii, pa stranski investicii....NEMA STRANSKI INVESTICII...ne moze da ima...:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
A be smotan...nie skoro 15 milijardi pod pernica u sto doma sto u stranstvo drzime..pa nisto, ti stranski investicii, pa stranski investicii....NEMA STRANSKI INVESTICII...ne moze da ima...:)
ММ да,уште един нуждаешт се за курс за држане во обштеството.
Моето праша е точно тамо,ЗАШТО нема странски инвестиции???
Ако има странски инвестиции нема да има толкова много невработени.Зашто не се создадат услови и един странски инвеститор да не оди во Руманиja,па да доjде во РМ?
Това треба да се прашате!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Големиот броj странски инвестиции,ке отворат нови работни места.Ова е факт!
Нека 5 годи имате инвестиции от по 3 милиарда евро,па да видим дали невработените нема да спаднат.
Кој бе странски инвестиции, ЕУ кравата која ја молзевте и која више не ви верува пресуши и кризира......готови сте!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кој бе странски инвестиции, ЕУ кравата која ја молзевте и која више не ви верува пресуши и кризира......готови сте!
Па за тебе странски инвестиции само от ЕУ са можни?Коj ти зборува само за ЕУ?Знаеш шо е странска инвестициja?
Знаеш шо е конкуренциja?Има држави кои се конкурират,во коja ке доjдат повеке странски инвестиции,които биват привлечени от системите во тези држави.Мало ДДВ,мало осигуровка за пензиja и здравна,мал корпоративена кириja и така натаму.
За да нема странски инвестиции,значи нешто не е во ред.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па за тебе странски инвестиции само от ЕУ са можни?Коj ти зборува само за ЕУ?Знаеш шо е странска инвестициja?
Ај гитла:drk:.....ни ЕУ ни татарија не се на дневен ред во оваа тема, нит ни треба солење памет од некој си татарски квази стручнак по се и сешто!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ММ да,уште един нуждаешт се за курс за држане во обштеството.
Моето праша е точно тамо,ЗАШТО нема странски инвестиции???
Ако има странски инвестиции нема да има толкова много невработени.Зашто не се создадат услови и един странски инвеститор да не оди во Руманиja,па да доjде во РМ?
Това треба да се прашате!
Mmmm da.... :) a be smotan, kako moze da dojde vo Makedonija stranski investitor , nie so nasite 15 milijardi vo corapa ne znaeme sto da praime....kako da gi investirame..pa toa ke go znae nekoj dojden od koj znae kade????
Zosto odi vo Romanija????...koj da ti go znae...verojatno se mnogu po mekicki...po mazni ..po lesno "vleguvaat" :)
Nekoja druga logika nema...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ај гитла:drk:.....ни ЕУ ни татарија не се на дневен ред во оваа тема, нит ни треба солење памет од некој си татарски квази стручнак по се и сешто!
Ja иди избиваj комплекси некаде другаде ти се молам.
Това шо велам работи во сите држави.Види Полска,Маджарска,Руманиja,Хрватска и така натаму.Сите решават проблемите си со невработените како привличат странски инвестиции.
Ти шо предлагаш,да ги туриш во администрациjaта?Да создадеш државна фирма и да ги туриш тамо?
Биди реален и ако имаш комплекси за малоценност не ги избиваj тук!

Mmmm da.... :) a be smotan, kako moze da dojde vo Makedonija stranski investitor , nie so nasite 15 milijardi vo corapa ne znaeme sto da praime....kako da gi investirame..pa toa ke go znae nekoj dojden od koj znae kade????
Zosto odi vo Romanija????...koj da ti go znae...verojatno se mnogu po mekicki...po mazni ..po lesno "vleguvaat" :)
Nekoja druga logika nema...
Ами затова Руманиja ке има мала безработица,па вие ке се чудите каде да идат 400 000.Дали помошти или нешто друго да им давате.
Ти да не сметаш дека руманците имат много повеке пари?
Като произведеш нешто,зашто не бараш пазар за извоз?
За да се намалат невработените спасението е само едно-странски инвестиции.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ами затова Руманиja ке има мала безработица,па вие ке се чудите каде да идат 400 000.Дали помошти или нешто друго да им давате.
Ти да не сметаш дека руманците имат много повеке пари?
Като произведеш нешто,зашто не бараш пазар за извоз?
За да се намалат невработените спасението е само едно-странски инвестиции.

Ne be ...si se utnal vo smetkata, smotan eden :) toa sto go predlagas e mnogu komplicirano...poednostavno e da se poceka da ISPOUMRAT NEVRABOTENITE.....posle dobivas cista situacija... :) nemas nevraboteni...... :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ne be ...si se utnal vo smetkata, smotan eden :) toa sto go predlagas e mnogu komplicirano...poednostavno e da se poceka da ISPOUMRAT NEVRABOTENITE.....posle dobivas cista situacija... :) nemas nevraboteni...... :)
УУУ па заборави да не се раждат нови,оти и те ке са невработени.:smir:
Ако навистина имаш нешто нормално да кажеш-кажи,па иначе нема смисал.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
УУУ па заборави да не се раждат нови,оти и те ке са невработени.:smir:
Ако навистина имаш нешто нормално да кажеш-кажи,па иначе нема смисал.
Sea pa ti mene li me zezas????? :) kako moze da ima bilo kakov smisol nekoj da ocekuva vo Makedonija stranski kapital , koga domasniot se krie i bega udzum....i vtoro koj moze... da go esapime za NORMALEN .....,a da diskutira za vrabotuvanje na 400.000 nevraboteni.....vo vukojebina pod vlast na oligarsi, getoizirana do daska , so upraviteli na drzavata so umot vo velika albanija, a nivnite marionetki zavrteni na istok ???? :) papazjanija..nevidena...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Sea pa ti mene li me zezas????? :) kako moze da ima bilo kakov smisol nekoj da ocekuva vo Makedonija stranski kapital , koga domasniot se krie i bega udzum....i vtoro koj moze... da go esapime za NORMALEN .....,a da diskutira za vrabotuvanje na 400.000 nevraboteni.....vo vukojebina pod vlast na oligarsi, getoizirana do daska , so upraviteli na drzavata so umot vo velika albanija, a nivnite marionetki zavrteni na istok ???? :) papazjanija..nevidena...
Прво,кога има толкова невработени цената на трука е евтина,затова странските инвестиции одат там кодето-има евтина работна рака,ниски кирии,стабилна пазарна икономика,стабилна и предсказуема државна политика.Фактори исто са членствата во международни организации,като НАТО,ЕУ и така натаму.
400 000 невработени нема да изчезнат за 1 или за 2 години,па е нужна последователна државна политика за намалуване на безработните.Това е можно да стане само са странски инвестиции.
Другото нешто е да избегат тези хора и да си намерат работа надвор.Па сега имат визен режим,ако падне пак един дел от нив ке излезнат надвор,па така вие губите потенциала си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom