Какви патики носите?

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Сите патики за трчање се лесни. 5 до 10 грама не ти мењаат ништо.
А пената во Boost патиките, било која верзија не менува својства ни после 1000 истрачни километри, е сега во зависност од останатите елементи во патиката чинат од 50 до 250 евра.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
7
Овие се 200 € и затоа очекувам да се топ, малку тоа ми запара уши кога слушнав за тежината но веројатно он прави ревју кои ќе го гледаат и професионалци кои баш на ситни детали запазуваат.
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
5
Како си задоволен од Џорданките?
Јас се мислам за патики за летово, изборот ми е или Jordan 1 Low или Air Force 1....и незнам што да изберам...
Ај прво за изборот.. Зависи (барем) од два главни фактори.

Прва - дали си wide или narrow-footer.
AF1 се според мене одлични за широки стапала, бидејќи калапот е доста комотен, плус и самата патика е доста погломазна. На пример, AF1 во мојот регуларен број за Nike (US13) ми се малце големи и со тоа не нај удобни. Од ова исклучок се AF1 Flyknit и AF1 Ultraforce Leather - тие се доста потесни од регуларните модели (Ultraforce Leather дури и ме стегаа од страните). Исто така, самата патика е доста тешка. Затоа ги спомнувам Flyknit-ките, 2/3тини се полесни од регуларните, и самиот ѓон е направен од нештo налик на плута, а не од гума (и encapsulated Air unit). За лето, тоа е првиот избор за мене.
Jordan 1 Low се идеални за narrow-footers, потенок ѓон и многу покомотни (според мене) за секојдневно носење (во споредба со регулар AF1).

Втора - кои можеш да ги најдеш :)
Ова е секогаш потешкиот дел за мене, бидејќи кај нас овие модели многу ретко се наоѓаат. Со AF1 е малце подобра ситуацијата, ама со AJ1 (low/mid/high) е ужас. Кога ќе го ставиме како фактор и бројот (не па да избереш боја и сл)... За мене е барем no dice.
Дирекнти нарачки од нет се ужасно неисплатливи, заради царина и данок (како што имаат коментирано и други членови.

А дали сум задоволен...многу, и од AJ1 и од AF1 Flyknit. Многу комотни и многу издржливи. Кожна патика, нормално, има малце brake-in time, другиве се пери-носи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
La Sportiva Akasha. Ако се оди по план како што треба, со нив го трчам мојот прв ултра маратон на Ohrid Trails на 60 км :D

рацете ми се тресеа кога ги плаќав у пм :pos:




Едит: Патикиве се само за trail running, не вршат работа за асфалтно трчање.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Прегледај го приврзокот 294376
Ultraboost 21

Дали патика за трчање е добра патика за пешачење на долги релации?
Се мислам дали да ги земам гледав ревјус на јутјуб биле тешки како за патики за трчање, можда некој има искуство со овие патики?
Ако можеш да си ја дозволиш патикава, тогаш ти е best buy и за трчање и за пешачење и за што сакаш. Ко што гледаш подлогата доле е поголема во споредба со други Адидас модели како Solarboost или Solarglide, што значи дека поголема апсорција ти прави патиката кога трчаш по асвалт или цименто, ти ги штити зглобовите и колената. Исто ако неправилно газиш, далеку помалку ќе страдаш во споредба со други патики, на Х места ќе ја деформираш патиката од што ќе ти паѓа тежината на конкретна точка, што е подобро отколку да ја деформираш ногата, а патиката ќе трпи и ќе може да го прима долго време неправилното газење. Тоа со грамажи апсолутно 0% чувстуваш додека трчаш. Не знам колку често трчаш и какви делници правиш, Solarboost е постабилна за брзински интервали (што не ја прави Ultraboost лоша за ова), односно повеќе контрола имаш на стапалото и моментот како и колку ќе се одбиваш од земја, нешто што може да ти менува ако трчаш 100-200-400-800 метра итн. Додека пак за трки полумаратони Ultraboost ти е доста подобра патика, не дека и Solarboost e лоша, ама првава е бајги поудобна и го прави трчањето помалку заморно, а повеќе како да лебдиш поради муабетот со апсорција што го пишавме.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
2
Ај прво за изборот.. Зависи (барем) од два главни фактори.

Прва - дали си wide или narrow-footer.
AF1 се според мене одлични за широки стапала, бидејќи калапот е доста комотен, плус и самата патика е доста погломазна. На пример, AF1 во мојот регуларен број за Nike (US13) ми се малце големи и со тоа не нај удобни. Од ова исклучок се AF1 Flyknit и AF1 Ultraforce Leather - тие се доста потесни од регуларните модели (Ultraforce Leather дури и ме стегаа од страните). Исто така, самата патика е доста тешка. Затоа ги спомнувам Flyknit-ките, 2/3тини се полесни од регуларните, и самиот ѓон е направен од нештo налик на плута, а не од гума (и encapsulated Air unit). За лето, тоа е првиот избор за мене.
Jordan 1 Low се идеални за narrow-footers, потенок ѓон и многу покомотни (според мене) за секојдневно носење (во споредба со регулар AF1).

Втора - кои можеш да ги најдеш :)
Ова е секогаш потешкиот дел за мене, бидејќи кај нас овие модели многу ретко се наоѓаат. Со AF1 е малце подобра ситуацијата, ама со AJ1 (low/mid/high) е ужас. Кога ќе го ставиме како фактор и бројот (не па да избереш боја и сл)... За мене е барем no dice.
Дирекнти нарачки од нет се ужасно неисплатливи, заради царина и данок (како што имаат коментирано и други членови.

А дали сум задоволен...многу, и од AJ1 и од AF1 Flyknit. Многу комотни и многу издржливи. Кожна патика, нормално, има малце brake-in time, другиве се пери-носи.
Низ Скопје не успеав да најдам Air Jordan 1 во било која варијанта. Имаш идеја каде може да има?
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
80
Поени од реакции
66
Здраво дечки

Кај нас се најдува некаде AIR FORCE 1
Гледам на buzz само еден модел има и то како чизми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom