Каква ќе биде одлуката на Меѓународниот суд на правдата за независноста на Косово?

Како ќе постапи Судот по прашањето за независноста на Косово?


  • Вкупно гласачи
    46

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Каква правда ?

Авганистан - дрога - Нато.
Ирак - нафта - Нато.
Косово - Нато.

Имаме една врхушка која е во врвот на НАТО структурите и која го користи НАТО за свои лични интереси.
Во таа игра ви се врхушката на НАТО - Сауди арабија со вахабиите и Бин Ладен, дечкито кој е во исти организации како и Буш, Бајден, Клинтоница.

Каде е демократизацијата на Ирак ?
Не се збори, денеска го имаме мексиканскиот залив, тој ни е битен.

Поради оваа врхушка се деформира меѓународното право.
Косово е таа деформација.
Менароден суд, прашање е колку е суд на правдата, се мислам дека е во системот на врхушката на НАТО.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
ДА земеме оружје и да ги победиме?

Не ја сваќам логиката тука.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Нема да менува многу одлуката на меѓународниот суд за иднината на Косово. Еве и да антиципираме дека теоретски Косово ќе припадне на Србија по некој правни процедури и еве од 1 Септември 10 ќе припадне на Србија, како прво кој ќе ја контролира таа територија каде населението е доминантно Албанско и не сака да слушне нешто да биде во негова близина што се презива на виќ.
Како второ како ќе ја разоружа моменталната албанска полиција и војска која има логистичка и политичка поддршка од САД со војска лоцирана во Бонстил.
Како трето колку Србија во моментов го посакува Косово зошто е само еден жежок костен кој е без развиена економија и нестабилна безбедност па покрај економските проблеми кој ги тресат не верувам дека сакаат и дополнителен проблем и арч од типот на Косово.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Odlukata na MSP navodno e vece poznata, ja objavija Slovencite i portalot B92. Taa glasi: nezavisnosta na Kosova e vo sprotivnost so megjunarodnoto pravo, no e legitimna zaradi navodniot genocid nad kosovskite Albanci.

Ako e vistina, ova e nevideno no sepak ocekuvano licemerie od strana na MSP.

Direkten prenos na oficijalnata odluka moze da se gleda na sajtot na sudot: http://www.icj-cij.org/homepage/index.php?lang=en
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
ДА земеме оружје и да ги победиме?
Не ја сваќам логиката тука.
Бидејќи нашите медиуми се организирани како перални на мозок за НАТО и ЕУ, во светот веќе се формираат меѓународни органиазции кои ќе можат да одговорат на НАТО врхушката.
Русија и Кина се заканија со воена интервенција во Авганистан доколку не престане непреченото производство на дрога кое го преплавува нивниот пазар и е директна закана за нивните опшества.

Ние.
Ние треба само да промениме име и ете не нас во картелот.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
значи нерешено :)
Хаха... не е нерешено. :)

Србите го изгубија Косово (според тоа што го зборува Мисирков)... за мене тоа не е нерешен резултат. ЛоЛ
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Хаха... не е нерешено. :)

Србите го изгубија Косово (според тоа што го зборува Мисирков)... за мене тоа не е нерешен резултат. ЛоЛ
nezavisnosta na Kosova e vo sprotivnost so megjunarodnoto pravo, no e legitimna zaradi navodniot genocid

мене ова на нерешено ми стои ... сепак контрадикторно ... смешно :)
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
I dobro ako nema znacenje odlukata sto resava sudot za badijala ,sto si igra majtap so lugevo ? Samo gluposti, gospod da cuva, pa uste nekoj gledam se palat se nerviraat....
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Да бе да,вие давате жртва нема што...ама кај вас жртва е една индивидуа во замена за самостојна држава,додека кај нас жртвите се (би требало да бидат) од непроценлива вредност...Во тоа е разликата бе!

Вие ќе го дадете Рамуш ќе добиете цела држава,ние треба да промениме име за да влеземе во скапаната ЕУ.... :):) Oва колку за компарација де...колку да сфатиш дека има жртва (од помала вредност) и жртва (од непроценлива вредност) :)
Малце де да се позезаме. Иначе нема врска, Рамуш е жртва која што мораше да се даде. Евреите дадоа околу милион нивни луѓе, за да денес ги поседуваат конците на сите глобални светски појави и каузалности. Мора жртва, само знаеш мора со иронија, да му се покаже на некои модератори, дека треба малку по професионално да си ја вршат работата.

--- надополнето ---

Tie ne se luge koi do den denes imaat krvna odmazda,toa se nesto pomalku od edno covecko bitie...
Абе гнаси, гнаси, идјоти, ѕверови, им се дава на такви втора држава, срамота.

--- надополнето ---

I dobro ako nema znacenje odlukata sto resava sudot za badijala ,sto si igra majtap so lugevo ? Samo gluposti, gospod da cuva, pa uste nekoj gledam se palat se nerviraat....
А бе глупа работа, да ти е жал за некој што бил иманентен учесник во твојата поделба, т.е. поделбата на твојата држава. Кој да му е спротиставен на Албанците (па дури и Грците), Македонците ќе играат пак против Албанците. :)
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
I konecno, kosovo ne go prekrsila megunarodnoto pravo, so svojata ednostrana nezavisnost.
 
М

Мартин`

Гостин
Претседателот на меѓународниот суд на правдата соопшти дека декларацијата за еднострано прогласување на независност на Косово не е против меѓународното право затоа што меѓународното право не содржи забрана за таква декларација. За таа одлука гласале 10 судии а 4 против.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Poradi toa sto Kosovo e provincija...a za Makedonija ke pocekate malku...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.319
Поени од реакции
1.159
Помина и гласањето.На што ви заличи?Мене ми заличи на Евровизија.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Хаг: Косовската независност е легална

Хаг: Косовската независност е легална


22.07.2010 16:31 Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс.
Советодавното мислење беше соопштено на јавна седница на судот во четврток што беше пренесувана во живо на англиски и на француски јазик.
Прашањето за независноста на Косово дојде до судот во Хаг по барање на Србија, по одлуката на Генералното Собрание на Обединетите Нации во 2008-ма година.
Расправата започна на 1-ви декември минатата година, а во текот на девет дена своето мислење го изнесоа вкупно 29 делегации.
Оценка дека прогласувањето на независноста не е во согласност на меѓународното право изнесоа Србија, Кина, Русија, Шпанија, Романија, Кипар, Аргентина, Бразил, Виетнам, Боливија, Венецуела, Азербејџан и Белорусија.
Спротивен став изнесоа САД, Велика Британија, Франција, Германија, Холандија, Австрија, Норвешка, Данска, Финска, Бугарија, Хрватска, Јордан и Саудиска Арабија.
Се очекува својата одлука судот во текот на денот да ја објави и преку соопштение за јавноста, со кратко образложение на мислењето и целиот негов текст.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125580
 

Kajgana Shop

На врв Bottom