Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
epa kako, citiram:
"Abe glupco so ke i otsviris na devojka ti so bass gitarata. Sviri si akusticna, bidi fraer..."
i ti go userat merakot
pred malku praev muabet za da zeam elektricna, citiram:
"aha elektricna da mi piskas tuka, ako sakas nova akusticna moze, ako ne ne.
-dobro...Ne planiram da praam kolekcija na akusticni gitari...

inace ova gitarce mi lovi oko:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Од Германија има вакви копии, 7000-8000 парче.

А hoody, пер од дома ќе чекаш да ти кажат шо да свириш?

Моите не ни знаат шо свирам, камоли да ми диктираат. :)
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
epa kako, citiram:
"Abe glupco so ke i otsviris na devojka ti so bass gitarata. Sviri si akusticna, bidi fraer..."
i ti go userat merakot
pred malku praev muabet za da zeam elektricna, citiram:
"aha elektricna da mi piskas tuka, ako sakas nova akusticna moze, ako ne ne.
-dobro...Ne planiram da praam kolekcija na akusticni gitari...

inace ova gitarce mi lovi oko:

Друг пат не реди слика со гитара да не речам со скоро природна големина, з'ш ќе ја искинам одма:vozbud:
 
Член од
13 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Имам Hohner Jack Bass Custom 5, одлична е бас гитарата и ја имам 4-5 години, ама ми се прај мерак за некој Фендер Џез Бас, Пресижн, Рикенбекер или нешто такво, класика од 70ти. Па можи ќе ја продадам или да ја менвам за нешто такво старско. Па ако има некој шо сака ваков бас а има некоја класика дома, бујрум, мозда ке најдиме мунасип.

URL=http://img413.imageshack.us/my.php?image=basony9.jpg]
[/URL]

Ete go basot.

Fala pcjodamaster!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Хостирај на http://imageshack.us, земи линкот од сликата, и додади ја на форум така што или ќе го користиш
копчето, или
.

Ај да ти го видиме басот. :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
studio sacks.....les paul se znae od standard serija nagore se postuva
Zasto? Zasto e poskapa 1000 $? Abe moze ne sum majstor za gitari ama znam da otvoram 10 strani i da potvrdam deka Standardot ne vredi za tie pari.

Razlikata megju standard i studio e vo finalnata izrabotka na drvoto. I ne vredi za tie pari. Ocenkata na Standard e poniska od na Studio samo radi cenata....
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
1. Fender Telecaster - my favourite :vozbud:
2. Gibson Les Paul
3. Fender Stratocaster
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Zasto? Zasto e poskapa 1000 $? Abe moze ne sum majstor za gitari ama znam da otvoram 10 strani i da potvrdam deka Standardot ne vredi za tie pari.

Razlikata megju standard i studio e vo finalnata izrabotka na drvoto. I ne vredi za tie pari. Ocenkata na Standard e poniska od na Studio samo radi cenata....
drvoto bas e bitniot faktor za zvukot......

imat tri serii (modernite serii sea ne gi nabrojuvam koj se za komercijlniot pazar)
studio
standard
custom

razlikata pomegju studio i standard se osekja so samata tezina, studioto bese ufrlan za da mozez i so eftini pari da stanes gibson endorser, fintata so standard i custom (koja bese vtoroto izdanie na les paul, najprvata e "goldtop") e toa deka tie drva so koi se izraboteni gitarite se skladirani so godini (do 20-30god) vo firmata i se speacijalno selektirani i suseni za da mozat da go postignat kvalitetniot standard koi se bara.....i tuka e razlikata!

koga ke slusnes studio i standard vo direktna sporedba, se ke ti bide jasno!
moram energicno da komentiram toa sto vikas deka standard ne vredi!
istoto go imas i kaj fender, mexican model - usa model
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Mnogu tocno doma iam fender stratokaster od 1979 amerikan deluxe eden drugar sea skoro zema fender ist ko mojot ama made in mexiko samosto go fativ u raka ja osetiv razlikata pomegu mojot i negoviot bese kako da drzam nekoj beringer od 4,5 iljadi denari u raka a ne fender.Zatoa tie sto se praeni od pokvalitetno drvo se napraeni da traat poise,a ne da ti se svitka vratot posle 5 godini da ne moes da ja nastimas gitarata a za zvuk da ne zborime.Ne za dzabe na e-bay fenderite od 1950 i 1960 gi davaat za 20000 dolari. Ne se sekirajte ne sum utnal nula stvarno se tolku.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Еднаш веке постирав на темава... сеа пак, ама со слика...

Fender Telecaster :wink:

 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
www.musicstore.com tuka gi imate najdobrite ceni za gitari i plus imate i mn golemi popusti se imate ne samo gitare se so se upotrebuva u muzika i mozete da si zimate po naracka.btw spored mene od gibson najbolje e gibson LP cherry sunburst a od fender mi e najdobra fender telecaster american standard serie a moze i fender strat jimmy hendrix '60
spored mene ovie gitari se najdobri.(spored moj vkus).:poss::poss:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Мене као марка највише ми се свиѓа Gibson, и тоа моделите SG , пошо сакам да сум Angus Young од AC/DC, и секако Les Paul поради совршеноста на изработката а не поради Slash od GNR..:smir:........

А иначе имам Jackson, црн,класика,4 магнети,ме мрзи да постирам слика.....
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
www.thomann.de e исто така јака страна за опрема и гитари. Инаку мислам дека е и најголемата продавница во Европа
Инаку назад на темата, пред некој месец си ја зедов првата електрична гитара, фендер скуер, а сеа збирам парици за Гибсон Ес Џи Стандард:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom