Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
30 август 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
imam gibson....lespaul,ama vise sum star i mnogu e teska taka da bi obral SG.....vo plavo se znae,custom model......



ej ej ej gibson:vozbud:,meraci.u slucaj da ja prodavas ja prv bi ti ja zemal.placam za les paul ali mn pari e na novo.Si naracav Epiphone LP goldtop,ali treba da se ceka nekolku meseci.Taka da...ako prodavas,pisi PP...pzzzd
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Lou, на еден другар татко му има таков SG (копија е де јебига), само црвено-црн е... неќна свирев на него, гитарата онака супер впечаток ми остави. Добра галама дига, и all-style гитара е дефинитивно...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Не секогаш е паметно тоа. Оние кои се наменети да имаат пластични жици немаат метална шипка во вратот за разлика од оние со метални. Металните вршат поголем притисок кога се оптегнати што може да доведе до кривење на вратот.
Да..Точно е затоа и сакам гитара којашто е наменета за метални...таква со пластични имам дома..Пробав еднаш стаив метални не беше тоа тоа..
 

muhaha

The biggest MCR fan
Член од
11 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
0
Luge aj kazete koja gitara e dobra onaka za pocetnik?
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Јас имам една Yamaha и една електрична али заборавив што марка е ќе пишам кога ќе проверам :>)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Lele kako bi svirel eden Les Paul po moznost od onie so potpis na Slash auuuu, ama ne bi odbil i eden SG!!! Imam eden Squier po doma!!! ne e nesto posebno ali vrsi rabota
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Се Замарав Со Лес Паул едно време,мислејќи дека нема Подобра Гитара од неа...И те како има..Ако би зимал нешто порадо би Земал Фендер Стратокастер...Иам исто такво дома само што е подфабрика На Фендер и се вика Squier....И е поефтино..
 

WhiteSnake

[hW] Light_Arrow
Член од
24 август 2007
Мислења
907
Поени од реакции
1
Gibson Les Paul



Flying V Gibson



Тии две гитари најмногу ме аресат ама повеќе само да свирам на лес поул, некак по ме вле~е , и ваде ного добар звук :D
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
WhiteSnake, ти си свирел на некоја од двете?

Колку време свириш?
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Абе другари „ FENDER SIMPLY THE BEST “

Инаку сте слушнале за Line 6 ?
Добри се гитариве пошто имаат многу квалитетен звук , а и ако си земаш Line6 - POD , тогаш немаш гајле :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Па дома имам една акустична гитара, треба прво да се научам подобро да свирам, а иначе сакам да имам елек. нормално. Го обожавам звукот на електричната гитара :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.691
Поени од реакции
11.092
Имам ак. Ovation, и елек. Ibanez, ама од секад ми било желба да имам Gretsch
башка Gibson
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Другар денес зема од Истамбул Џибсон Лес Паул Студио.....Леее сеа глаата ќе ми ја дупне кога ќе идам кај него :)! Ќе ја рока :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom