Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

П

Пепси_

Гостин
Крф или Закинтос?Ако би идел на Крф ќе идам преку агенцијата Јупитер 7 дена и ако некој бил на Крф преку Јупитер би сакал да каже како поминал.Сепак 7 дена да не се малце?А на Закинтос 9 ноќевања.Па сличности и разлики меѓу Крф и Закинтос.Пред се мислам ноќен живот и занимации за преку ден.Нормално за млади. :)
Ај пушти линк ако има од некоја агенција за Закинтос да разгледам и јас :)
--- надополнето: 9 март 2012 во 21:27 ---
Јас бидејќи бев вонсезонски (почетокот на јули) аранжманот преку ТА за 9 ноќевања беше околу 170-180 Евра. Ефтино беше, но не бевме задоволни од смештајот. Повеќето агенции минатото лето ги работеа вила Аргаси иии уште една (одма до неа е, на 20 метри). За нашиве пари ајде така и така, ама за тие што го фатија шпицот, платија преку 250 Евра за истото, што е жално.

Поарно распрашај се низ агенциите за смештај во некој поскромен хотел со полу пансион, отколку ова горново, барем да не ти е криво за парите и да дадеш повеќе.

Покрај тие 170, таму потрошивме сите околу 300 Евра. Се минува и со помалку нормално, зависи колку ќе ја пуштиш чергата и колку ќе влезеш во филмот ... ;)
Амааан бее 300 евра за 10 дена :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ај пушти линк ако има од некоја агенција за Закинтос да разгледам и јас :)
--- надополнето: 9 март 2012 во 21:27 ---


Амааан бее 300 евра за 10 дена :D
Во Закинтос со минимум 500 евра (значи вклучен пат, сместување, трошоци таму, да изнајмиш мотор/кола) поминуваш супер одмор. Еве да речеме до 600/650 евра ќе поминеш топ.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Во Закинтос со минимум 500 евра (значи вклучен пат, сместување, трошоци таму, да изнајмиш мотор/кола) поминуваш супер одмор. Еве да речеме до 600/650 евра ќе поминеш топ.
За Закинтос премногу се 650 евра .
со 500 евра ке бидиш куфер секоја вечер :icon_lol:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
За Закинтос премногу се 650 евра .
со 500 евра ке бидиш куфер секоја вечер :icon_lol:
Абе се зависи како ќе си ја наредиш, ти можеш и со поефтино да поминеш. Но ако сакаш секој ден пијанчење, излегување по дискотеки, изнајмување кола/мотор, секој ден кафана/сендвичи/гиро, и други глупости и то како ќе летнат 600 евра.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Не можам да ве сфатам.Полно било машки ау бау.Па добро бе и сите женски само да се таму зарем можеш сите да ги фатиш за една вечер?Освен ако одите само за да гледате е то е друг муабет.Ако бил порано соодносот 70 посто женски 30 посто машки сеа е 50/50 пример.Сосема доволно.Тебе ти требаат една евентуално две.Е од сите тие ако не најдиш и се жалиш дека било само машки,немам коментар.
Последен пат бев у Бугарија на одмор 2009 година Сончев брег, убаво си поминав, али доста беше веќе од Бугарија, ем не е тоа што беше ем веќе ми поминаат тие години кога идев на одмор првенствено за бркање што повеќе девојки.

Да си бил у Бугарија негде пред 2007 / 2008 ќе сватеше за што зборувам. Овој став што го имам го делат и многу други што биле сега у Бугарија и пред едно 5/6/7 години.

Едно е да си опкружен со доста русинки / украинки а друго со скандинавки и по некои англичанки. Иначе девојки како девојки сегде ги има, не само у Бугарија.

Плус у тие некои луди години без никакви обврски целта на одмор ни беше што повеќе девојки за 10/15 дена, бројката беше релевантна :).
Никој тогаш не си проаѓаше со 1 девојка за 10/ 15 дена.

Не сум грешка за ова што го зборам, веруј, да си бил тогаш ќе знаеше за што точно ти зборам, иако и денес не е лошо за провод.

А и нормално е некој што сега има 17/18/19 години и што првпат иде у Бугарија со машко друштво да му биде врв.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Некој ако бил на Лефкада да каже како се цените,море,плажи,кафичи? :)
 
M

macgowan

Гостин
Некој ако бил на Лефкада да каже како се цените,море,плажи,кафичи? :)
Цените се како во остатокот од Грција.
Морето е убаво, плажи има фантастични.
Кафичи? Ако мислиш нешто типот забави на плажа, послабо.
Лефкада е мирно, убаво. Најубаво ќе си поминеш ако одиш со твое возило или изнајмиш таму скутер/кола.
Имаш слики од плажи на Лефкада постирани денес од владимир68 во темата Грчки острови.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
На езеро Треска со Ибро, Сејфо и Љуфтим од Глумово и Башким ,Ферко и Љољо од Грчец да промовираме како може на одмор да се оди по рамковен исполнет со соживот. Јас ќе земам скара а тие кременадли за мене и говедско за нив и топ ќе си поминеме:pos:
А за пиење заборавив,бидејќи не пијат јас ќе им земам чај еден балон а тие мене винце:D Ако има заинтересирани за цената и условите околу аранжманот молам на пп
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Морето е топ а плажата од година во година не ја чистат многу,но сепак е одлична.Со кризава скоро ги запустуваат местата во Грција.Од година во година условите стануваат полоши таму.Е сеа под полоши нормално дека не мислам не иди таму катастрофа е туку само малце попрљаво.Е сеа ко за млади можеш само што идат помалце од другите места.Сепак повеќе е фамилијарно местото.Е сеа ако начекаш Унгарки ондак друга е приказната :) :) Најчесто од средни школи од Унгарија и Словачка го носат таму организирано така да има млади.Би рекол 70% идат фамилијарно а 30% млади.Дискотека мислам една а кафичи има неколку.Повеќето се тие нивните таверни.Климата е одлична во секој случај во тоа место.Во другите пооколни е позагушливо и многу спарно со голема влажност.
Јас имам одено во Неи Пори, местото е топ, огромна плажа, бистра и плитка вода, се надевам исто е и сега бидејќи одмна немам одено а за забава не сум баш сигурен како е дали има доста млади
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имам слушано за Поморие во Бугарија, некој да не знае нешто повеќе за местото...
Фамилијарно или за млади? :D
Како цело тиja,кои сакат фамилиарно да одат - или на север от Варна да одат или на jг от Бургас.
Поморие ти е место каде има млади, но не толкова многу. Поморие има неколко санаториума за лечене на различни болести со кал, се уште има компании, кои имат почивни бази тамо и не е станало како Несебар и Слончев Брег.
 

oli.skip

Скип
Член од
3 април 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
Искрено...цел живот сум во Охрид, дури пред 2 год. прв пат бев на море..сега кога веќе работам можам да си дозволам да киднам некаде за сите години да си надокнадам..па се размислувам..шпанија..тенерифе..м ? :)
--- надополнето: 3 април 2012 во 01:50 ---
Во Бугарија (Албена):tapp:
Морето таму е катастрофа...у плитко нема да си гледаш прстите на нозете :))) пошо е ужасие од алги и кал ! али додека не ти се собере кожата од базенот шо ќе го имаш у хотелот, нема да искочиш:) оди во хотел .com
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:25 ---
Ај вака да си прашам..Ке пројдам ли 1 недела на Тенерифе со 500-600 евра ? И во какво сместување ќе биде тоа?
 
Член од
11 март 2012
Мислења
10
Поени од реакции
25
Искрено...цел живот сум во Охрид, дури пред 2 год. прв пат бев на море..сега кога веќе работам можам да си дозволам да киднам некаде за сите години да си надокнадам..па се размислувам..шпанија..тенерифе..м ? :)
--- надополнето: 3 април 2012 во 01:50 ---

Морето таму е катастрофа...у плитко нема да си гледаш прстите на нозете :))) пошо е ужасие од алги и кал ! али додека не ти се собере кожата од базенот шо ќе го имаш у хотелот, нема да искочиш:) оди во хотел .com
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:25 ---
Ај вака да си прашам..Ке пројдам ли 1 недела на Тенерифе со 500-600 евра ? И во какво сместување ќе биде тоа?

Види вака!! И јас сега правев некој пресметки за на Тенерифе и во август само превоз и сместување ќе те фатат 650 евра точно. со тоа што ќе имаш и ден-два престој во Италија, затоа што авионот ти трга од Бергамо. Е сеа јас пресметував за во август кога авионска карта е 250 евра а ако сакаш да одиш вон сезона ќе имаш карта и до 150 евра.
А да за сместувањето...
Тоа би ти било во хотел со **** каде што имаш се(базен, теретана, билјард, и сл.). Но во цената ти е вклучено само сместување.
Ова е проверено, бев 2009 и сега сакам пак да одам.
Само една работа е битна во оваа понуда мора да учествуваат четворица и сите да дадат по 650 евра ( во сезона). што е најевтина варијанта.
Ако си заинтересиран... Пиши
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Види вака!! И јас сега правев некој пресметки за на Тенерифе и во август само превоз и сместување ќе те фатат 650 евра точно. со тоа што ќе имаш и ден-два престој во Италија, затоа што авионот ти трга од Бергамо. Е сеа јас пресметував за во август кога авионска карта е 250 евра а ако сакаш да одиш вон сезона ќе имаш карта и до 150 евра.
А да за сместувањето...
Тоа би ти било во хотел со **** каде што имаш се(базен, теретана, билјард, и сл.). Но во цената ти е вклучено само сместување.
Ова е проверено, бев 2009 и сега сакам пак да одам.
Само една работа е битна во оваа понуда мора да учествуваат четворица и сите да дадат по 650 евра ( во сезона). што е најевтина варијанта.
Ако си заинтересиран... Пиши
Ај и јас да се надоврзам за Тенерифе иако имав пишано за истото во темата Канарси острови.
Од каде ги гледасе картите? Аранжман за Тенерифе од 650 евра за човек, каде мораат да одат четворица, е преееескапо. Јас сум заинтересирана за Тенерифе, но 650 евра само пат и смештај е многу. Јас најдов аранжман за 350 евра од човек и не мора да одат 4, доволни се двајца! Аранжманот би бил од 9 до 23јули (јас за тие датуми гледав) летот е преку Солун-Барселона-Тенерифе, немаш никаде чекање освен 2-3 часа во барселона. Е сеа јас си комбинирав зошто така сакав 2 вечери да спијам во Барселона, но и не мора така да се искомбинира. Картата преку солун е 220 евра со сите такси, а смештајот е 250 евра за двајца во хотел со 3 * во Јужниот дел на Тенерифе. Хотелот го гледав преку букинг. Еве јас сум заинтересирана на пример и вон сезона, значи некаде септември, само картата некако исто ми се фаќа па не гледам причина зошто би одела во сеп, а не во јули. Ако имаш некоја информација за поефтина карта во септември, некаде до 150 евра те молам информирај ме.
Ај сега пошто си бил веќе еднаш сподели искуство, како си задоволен, дали би препорачал Тенерифе или Ланзароте за млад пар на пример? Каде има повеќе забава, аква паркови, ноќен живот? Како се таму цените?
Ние сеуште не сме одлучиле но сериозно сме заинтересирани за таа дестинација
--- надополнето: 10 април 2012 во 13:38 ---
Искрено...цел живот сум во Охрид, дури пред 2 год. прв пат бев на море..сега кога веќе работам можам да си дозволам да киднам некаде за сите години да си надокнадам..па се размислувам..шпанија..тенерифе..м ? :)
--- надополнето: 3 април 2012 во 01:50 ---

Морето таму е катастрофа...у плитко нема да си гледаш прстите на нозете :))) пошо е ужасие од алги и кал ! али додека не ти се собере кожата од базенот шо ќе го имаш у хотелот, нема да искочиш:) оди во хотел .com
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:25 ---
Ај вака да си прашам..Ке пројдам ли 1 недела на Тенерифе со 500-600 евра ? И во какво сместување ќе биде тоа?
Мислам дека би можел да поминеш недела дена со тие пари, но се зависи сепак од човек до човек. На www.booking.com можеш да видиш смештај, кој по мое мислење е доста ефтин. Значи се наоѓа за 250 евра за двајца солиден хотел за 10 дена! Не е проблем смештајот, повеќе е картата до таму :mad:
 
Член од
11 март 2012
Мислења
10
Поени од реакции
25
Тенерифе е фантасичен остров. Само што јас бев помал кога отидов таму и кај ме носеа мојте јас таму одев. А не сум тип за ноќен живот, повеќе ми се допаѓа дневната авантура. Па затоа ќе ти кажам дека на Тенерифе 7 дена се малку, иначе аква паркови и џангл парковите се лудница(влагаш и не ти се излегува). Сонцето е премногу јако иако не се осеќа, имаш индијци што продаваат оргинал технологии за евтини пари затоа што тенерифе е во безцаринска зона. Па ако си сакаш можеш да си го поминеш одморот многу поевтино.
-Со тоа мислев да се исценкаш и да купиш нешто што тука чини 500 евра, таму да го земеш за 200 или 250 и да го шитнеш тука 400 и твојот партнер ќе го направи истото. (Ова сега ми текна : ) ) иначе најдов карта авионска од скопје венеција 20 евра и од бергамо тенерифе 200 инешто евра. Би отишол со точак ама немам друштво!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom