Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ако идеш за Саранда коа ќе се вратиш те молам кажи импресии пред се од морето.
Бев пред некоја година во Драч(3-4км од Драч) и водата беше од срање по срање.Ме интересира за Саранда зошшто таму ептен го фалат а некои и викаат и водата била срање.Ако не се средени патиштата ондак патот ќе ти се види ко да си патувала 3 дена.Само тоа им е лоша работа.Знам дека се уште во развој али ништо чудно одма да го средиле тој дел.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ако идеш за Саранда коа ќе се вратиш те молам кажи импресии пред се од морето.
Бев пред некоја година во Драч(3-4км од Драч) и водата беше од срање по срање.Ме интересира за Саранда зошшто таму ептен го фалат а некои и викаат и водата била срање.Ако не се средени патиштата ондак патот ќе ти се види ко да си патувала 3 дена.Само тоа им е лоша работа.Знам дека се уште во развој али ништо чудно одма да го средиле тој дел.
Ќе идам у Ксамил, не у Саранда. Ксамил е као село на 10км од Саранда. Види на фејсбук слики. Двајца другар (не заедно) имаат идено и едниот вика дека Ксамил било боље од Кушадаси, а другиов вика дека од целата околина таму плажта била најубава.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Според сликите местово изгледа фантастично. Преку која агенција одиш?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
Како се од прилика цените во Лорет? Се плаќа влез во дискотеки? Цените на храната? Има ли организирани посети до Барселона и колку кошта тоа?
Do Barselona mozes da stignes samo so bus koj go ima na sekoj saat i mislam 11.5 evra povratna karta..do 22.00 imas avtousi i do barsa ima 70km i za otprilika za saat vreme si tamu....ima i opcija so voz ama macenje e....treba da fatis voz od barselona do Mataro pa od tamu da go smenis vozot za do Blanes pa od tamu ima avtobus i za 15 min si do loret de mar...
Inace se plaka vlez vo diskotekite sekade i cenite varirraat,teski prevaranti se spancite za toa,na vlez ti vetuvaat cuda deka ima vnatre,girl party,striptizeti...a nisto od toa..se plaka vlez od 5 evra pa nagore vo zavisonot vo koja diskoteka sakas da ides. ....jas bev vo maj pa taka da mozno e da se poskapi cenite opsto za vlez za vreme na sezona ...a moze i da se ista cena...ne znam..inace ima dosta sprski diskoteki kade se roka turbo folk a ima i pubovi kade imas piajni anglicani,danci....cenite na pijalocite vo diskoteka se od 5 evra pa nagore....hranata ne e skapa,ma da jas celo vreme vo hotel jadev a kolku sto mi teknuva imase sendvicara do mojot hotel i hamburger bese 2.20 evra....ne gi znam tocno cenite ama ne se visoki u sekoj slucaj za nasiot standard....
cenite na lezalki i suncobrani e mislam 4 evra za cel den...
Se na se ubavo mesto,pretezno za mladi....gi gledam ponudite na agenciive kaj nas za loret de mar i ne se bas eftini....mislam deka imase edna ponuda vo savana ili druga nekoja agencija za 7 noki/8 dena 350 evra dvokrevetna sobra so se avionska karta..so se avionski taxsi so se se nekade okolu 400 evra ke se fati..
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Ај ако некој бил или па знае нека пренесе импресии или разочарувања од Крф =)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
0хрид најверојатно, пошто сеа сме мало друштво ..дали 3-4 другарки ќе одиме :)
ако има некои типци :P кои сакаат да не дружат, 'lemme know :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Дај бе кажете добра понуда за во соседниве држави ол инклузив...
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Ако идеш за Саранда коа ќе се вратиш те молам кажи импресии пред се од морето.
Бев пред некоја година во Драч(3-4км од Драч) и водата беше од срање по срање.Ме интересира за Саранда зошшто таму ептен го фалат а некои и викаат и водата била срање.Ако не се средени патиштата ондак патот ќе ти се види ко да си патувала 3 дена.Само тоа им е лоша работа.Знам дека се уште во развој али ништо чудно одма да го средиле тој дел.
Јас бев лани во Валона и во Саранда по 7 дена во секое. Драч бев еднаш си отидовме после 2 дена .
Драч е партал , лош и несреден.
Валона (Vlora) и Саранда се прекрасни. Јонско море - уживање. Топла вода, солена и многу чисти плажи.

Сакав да прашам - понуди за Крф евтини ?
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Јас бев лани во Валона и во Саранда по 7 дена во секое. Драч бев еднаш си отидовме после 2 дена .
Драч е партал , лош и несреден.
Валона (Vlora) и Саранда се прекрасни. Јонско море - уживање. Топла вода, солена и многу чисти плажи.

Сакав да прашам - понуди за Крф евтини ?
Се наошаат добри понуди за Крф по агенцииве, 9ноќевања и превоз околу 200евра, зависи кој период идеш али + - е 10-20евра
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ќе идам у Ксамил, не у Саранда. Ксамил е као село на 10км од Саранда. Види на фејсбук слики. Двајца другар (не заедно) имаат идено и едниот вика дека Ксамил било боље од Кушадаси, а другиов вика дека од целата околина таму плажта била најубава.
Мој совет (не знам од кој град си поточно, ама претпоставувам еве Скопје на пр.) е да одиш преку Гејција, 90% од патот го врвиш по автопат. Башка што е доживување само да го возиш овој новиот, Виа Егнација што е... Лани јас така тргнав (од Прилеп), за 5 саати бев Саранда.
Инаку точно дека плажите се прекрасни, поготово јужниот дел на Албанија (над Валона и не се нешто посебно). Ама некои работи не’ премислија да тргниме пак накај Валона нагоре. Ксамил, како прво, ти е на 10 километри отприлика јужно од Саранда, ама патот беше раскопан и послан со камења целиот. Годинава менив амортизери на колата, се кладам оти тоа малтретирање од 20 км во двата правци беше пресудно :)
Годинава дали е среден патот незнам, а Ксамил ми се виде како многу забаталено место. Има убави, нови апартмани за издавање, климатизирани... ама настрана нема ништо, апсолутно ништо. Неасфалтирани улици, немаше супермаркет кај да испазариш, ниту па некое нормално ресторанче кај да јадиш. Така да, не вредеше да се сместиме само ради убавите плажи, ако нема кај да мрдниш настрана освен плажа-соба-плажа, дури ни до Саранда идење не доаѓаше предвид само ради патот што беше катастрофален.
Оттука се вративме во Саранда да бараме сместување... таму такоџе огромно градилиште. Градежен шут, прашина, механизација, бучава. Само центарот немаше градилишта, ама таму се отепавме од барање на смештај и не најдовме (освен 2-3 апартмани кои што и беспари да ни ги дадеа не вредеше да се сместиме).
Јадевме пици знам, на тоа шеталиштето покрај море и цените не беа воопшто високи. Не се сеќавам сега точно колкави беа, ама знам оти во Скопје се прилично повисоки (за споредба: во Саранда беа повисоки отколку Валона).
И после тоа решивме да идиме накај Валона (ај си викаме 120-130 километри што се, за 2 саати максимум сме таму). Е тој пат, ако не си екстремен ентузијаст за возење, не ти препорачувам да го возиш. Сме умреле, со 30 км на час просечно возење... 6 саати ни требаа да стасаме Валона. Патот иначе, беше добар во смисла, без дупки, нов асфалт, рамен..... ама има едно 5-6 пати да те качи на 1500-2000 метри па да те спушти до морето, сето тоа за само 120 километри.
уффф ама сум се распишал... прашај уште нешто ако те интересира :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мој совет (не знам од кој град си поточно, ама претпоставувам еве Скопје на пр.) е да одиш преку Гејција, 90% од патот го врвиш по автопат. Башка што е доживување само да го возиш овој новиот, Виа Егнација што е... Лани јас така тргнав (од Прилеп), за 5 саати бев Саранда.
Инаку точно дека плажите се прекрасни, поготово јужниот дел на Албанија (над Валона и не се нешто посебно). Ама некои работи не’ премислија да тргниме пак накај Валона нагоре. Ксамил, како прво, ти е на 10 километри отприлика јужно од Саранда, ама патот беше раскопан и послан со камења целиот. Годинава менив амортизери на колата, се кладам оти тоа малтретирање од 20 км во двата правци беше пресудно :)
Годинава дали е среден патот незнам, а Ксамил ми се виде како многу забаталено место. Има убави, нови апартмани за издавање, климатизирани... ама настрана нема ништо, апсолутно ништо. Неасфалтирани улици, немаше супермаркет кај да испазариш, ниту па некое нормално ресторанче кај да јадиш. Така да, не вредеше да се сместиме само ради убавите плажи, ако нема кај да мрдниш настрана освен плажа-соба-плажа, дури ни до Саранда идење не доаѓаше предвид само ради патот што беше катастрофален.
Оттука се вративме во Саранда да бараме сместување... таму такоџе огромно градилиште. Градежен шут, прашина, механизација, бучава. Само центарот немаше градилишта, ама таму се отепавме од барање на смештај и не најдовме (освен 2-3 апартмани кои што и беспари да ни ги дадеа не вредеше да се сместиме).
Јадевме пици знам, на тоа шеталиштето покрај море и цените не беа воопшто високи. Не се сеќавам сега точно колкави беа, ама знам оти во Скопје се прилично повисоки (за споредба: во Саранда беа повисоки отколку Валона).
И после тоа решивме да идиме накај Валона (ај си викаме 120-130 километри што се, за 2 саати максимум сме таму). Е тој пат, ако не си екстремен ентузијаст за возење, не ти препорачувам да го возиш. Сме умреле, со 30 км на час просечно возење... 6 саати ни требаа да стасаме Валона. Патот иначе, беше добар во смисла, без дупки, нов асфалт, рамен..... ама има едно 5-6 пати да те качи на 1500-2000 метри па да те спушти до морето, сето тоа за само 120 километри.
уффф ама сум се распишал... прашај уште нешто ако те интересира :)
Ти лани беше?
--- надополнето: Jun 22, 2011 5:29 PM ---
Ти лани беше?
Е како бе, јас гледам слики на фејсбук и океј изгледа местото. Сеа ме разочара :(
--- надополнето: Jun 22, 2011 5:36 PM ---
Еј ние нема да одиме со кола туку со автобус. Ако?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ти лани беше?
--- надополнето: Jun 22, 2011 5:29 PM ---

Е како бе, јас гледам слики на фејсбук и океј изгледа местото. Сеа ме разочара :(
--- надополнето: Jun 22, 2011 5:36 PM ---

Еј ние нема да одиме со кола туку со автобус. Ако?
Да, лани бев.
Местото е прекрасно, преубави плажи, морето е стакло чисто, убави заливчиња... ама тоа што ти пишав е проблемот - инфраструктурата. Иначе за со автобус ти е сеедно, друг те вози, друг му ја мисли... претпоставувам дека преку агенција ќе одиш, така да и смештајот ти е обезбеден.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Случајно да не знаете некоја агенција што нуди аранжмани од 5 дена за Грција?

Малку чудно ама сите се врзани за 7 или 10 дена.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сум бил значи Грција, Црна Гора, Бугарија, Турција на одмори до сега. Последниот пат кога бев на море бев во Бугарија преклани во Равда и Сончев Брег. Си поминав многу убаво, цените и не беа многу високи, негде колку кај нас што се, за млади рај е во Сончев Брег (кој не бил му препорачувам да иде). Плажите се добри, водата е супер. Црна Гора-бев исто преклани и таму, поточно Кумбор (блиску е до Херцег Нови), тоа е како некое мало село, бев приватно сместен, негде плаќав 180 евра 10 дена со превоз. Собите стандард како соба-без телевизор, клима-само гардеробер и кревети. За навечер дека е мало место и нема за шетање многу, преку денски има 3-4 кафича за седење покрај плажа и толку и за навечер 1 кафанче. Но затоа ако сте со кола блиску ви е Херцег Нови. Плажи имаше 3-4 по 10 метри долги. Цените нешто поскапи од кај нас. Дека поминуваа танкери цело време водата мирисаше на нафта. плажата со камења. Турција-но комент...Грција- е таму сум бил скоро сегде, највеќе Калитеа. Јас бев во приватно сместување во Калитеа во центарот на градот-50 евра минимум сместување. Плажата добра е водата исто така. Има за искачање кафичи (за дискотеки не приметив дали има и каде). Неа Потидеа-4534221 пати сум бил, водата црвена, плажите средно, малце позапуштено место од Калитеа. Крф сум бил пред 4-5 години и ептен супер поминав(Палеокастрица препорачувам за Крф, а и главниот град има што да се види), 10 дена 200 (20 евра +-)евра приватно сместување. Закинтос не сум бил али многу го фалат и многу млади идат, а за релаксиран и мирен одмор-Тасос. Оваа година планирам да одам Равда(Сончев Брег) па можеби натака оваа година ќе биде си имам човек од таму за смештај :D , таму цените за смештај не се скапи не би требало приватен смештај да е повеќе од 15 до 20 евра. И некој ако е заинтересиран за Дојран за сместување и за соби нека ме контактира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom