Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Добар ти е смештајот ама мора да се земе 3 креветни апартман и нема баш приватност- треба и вие Охриѓаните малку како сите туристички места малку да поработите на оформување на подобри услови/апартмани за подобра цена.Треба да си договорите и сезона кога е 1 месец 10евра(пак е скапо ама ај).И еве сега сакам да дојдам на 1 јули и пак 10 евра ???? треба да е поефтино барем на 70 % од нормалната цена, па ќе отидам на остров негде КРВ,ЛЕФКАДА;ТАСОС за 100евра со се превоз.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ај и тука да прашам:


Што ми треба за да патувам во земја на шенген зоната?
-Дали ми требаат пари (пари во смисла како гаранција дека не одам да работам) и по колку на ден?
-Дали ми треба гарантно писмо од тие кај што ке одам?


Во врска со авионската карта:
Дали е пожелно да се осигура багажот и трошоци за поништување лет?
Дали е пожелно да се плати Медицинска помош (вкл.џет-амбуланта) и приватно медицинско осигурување?

Ако ги платам претходниве работи ми иде дупло картата.
Вие што сте патувале како сте постапиле?

Искуства, предлози, препораки и мислења ке ми се многу добредојдени.
Фала
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Добар ти е смештајот ама мора да се земе 3 креветни апартман и нема баш приватност- треба и вие Охриѓаните малку како сите туристички места малку да поработите на оформување на подобри услови/апартмани за подобра цена.Треба да си договорите и сезона кога е 1 месец 10евра(пак е скапо ама ај).И еве сега сакам да дојдам на 1 јули и пак 10 евра ???? треба да е поефтино барем на 70 % од нормалната цена, па ќе отидам на остров негде КРВ,ЛЕФКАДА;ТАСОС за 100евра со се превоз.
Мора секаде имаш од 2кревети па повеќе не се исплаќа цел апартман само 1 кревет . ова е повеќе за друштво или за фамилијарно .. за ценава мислам дека кај мене во центар ти е најефтино за разлика од другите кои што цени има од 2500 па дури до 100 евра за апартман со 2-3 кревета . плус и локацијава е на 100 метра од езеро а до најблиската плажа канео имаш 10 минути пешки одење . а за цената што викаш сега се по 30 евра кај мене а за 2 недели ке скокнат мислам на 40 евра од апартман . сите ке ги кренат цените за 1-2 недели останува да видиме како ке има туристит :)
Иначе имаш приватност во апартманот .. го земате пример ти и девојката и си имаш тв , кујна , wc .
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
собиве ти се профи опремени за Охрид,барем во споредба со тоа ја што сум видел.Е сеа колку се исплати 10 евра за ден во охрид,ја не би дал толку:) Се наоѓа и пристоен смештај за 300-400..
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
собиве ти се профи опремени за Охрид,барем во споредба со тоа ја што сум видел.Е сеа колку се исплати 10 евра за ден во охрид,ја не би дал толку:) Се наоѓа и пристоен смештај за 300-400..
Да али не покрај езеро и со поглед на езеро :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Да не има некој ваучер од амц за летување шо го даваја?

Ќе оди некој таму?

- Во терминот 15 Септември 2012 за дестинациите Олимпик Бич, Лептокарија и Неи Пори
- Во терминот 16 септември 2012 за дестинациите Псакудиа, Полихроно и Фурка
- Во терминот 22 Септември 2012 за дестинацијата Неи Пори
- Во терминот 23 септември 2012 за дестинацијата Тасос.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ај и тука да прашам:


Што ми треба за да патувам во земја на шенген зоната?
-Дали ми требаат пари (пари во смисла како гаранција дека не одам да работам) и по колку на ден?
-Дали ми треба гарантно писмо од тие кај што ке одам?


Во врска со авионската карта:
Дали е пожелно да се осигура багажот и трошоци за поништување лет?
Дали е пожелно да се плати Медицинска помош (вкл.џет-амбуланта) и приватно медицинско осигурување?

Ако ги платам претходниве работи ми иде дупло картата.
Вие што сте патувале како сте постапиле?

Искуства, предлози, препораки и мислења ке ми се многу добредојдени.
Фала
^Кхм кхм
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Завчера се вратив од Лефкада.
Плажите врв.
Смештајот секаде пристоен. Кое студио/апартман и да го одберте ќе бидете задоволни.
Храната не беше скапа.
Лидл е преевтин.
Рентање кола 20 евра дневно, мотор 7-10 евра дневно.
Не одете на крстарење, тапа е.
Изнајмете си кола и прошетајте го островот. Плажите се огромни и никаде нема да имате проблем со место наоѓање. Евентуално Порто Кацики може да има мала гужва ама ја 3 пати бев и 3 пати немаше гужва. Најверојатно дека Јуни месец. Шо ве интересира прашувајте.
I az vcera se vrativ od Lefkada /nidri/ i moga da kazam, deka naj golem problem e LIPSATA NA KANALIZACIJA. Celata pomija ja izlivat vo moreto. Zatoa rentvate skuter 45-50e, i na Skorpios. Strannoto e deka na Lefkada e PO EFTINO od Halkidiki.

 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
иде некој летово накај црна гораа ?? :D
 
Член од
30 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Epa eve godinava nie sakame da odime za Budva pa ako moze nekoj da ni kaze kako se cenive tamu,dali e mnogu skapo,hranata,lezalkite.....dali ima plaza bez lezalki onaka da si sednes na peskir i tvoj cador na primer;)
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Epa eve godinava nie sakame da odime za Budva pa ako moze nekoj da ni kaze kako se cenive tamu,dali e mnogu skapo,hranata,lezalkite.....dali ima plaza bez lezalki onaka da si sednes na peskir i tvoj cador na primer;)
Најскапо е во таму во цела Црна гора ама затоа е и најубаво :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дечки сакам да одам на одмор во Грција во Август а многу луѓе ми викаат дека ќе имало протести и слични глупости и може да се случи да ме вратат назад.Дали имате некаква информација за ова и дали е можно на граница да ми го земат јадењето што ќе го понесам со мене за таму ?
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
Сеа букирав карта од Солун за Барселона една недела малку да прошетаме по шпанија, ефтини се особено во јули пред недела дена да букирав за50е ке излезеше. :cool:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
ВО ЦРНА ГОРА ЛЕЖАЛКИТЕ ПОСКАПИ ОД СМЕСТУВАЊЕ, ЛЕЖАЛКА ОД 5 до 30 ЕВРА !!!!!
http://www.idividi.com.mk/vesti/biznis/781584/index.html
Не знам дали е точно ова, ама се покажува дека ние балканците сме катастрофа народ да можеме и воздухот ќе почнеме да го наплаќаме. Иста шема од Охрид, пиво во продавница 35 ден во Охрид 150. Дневница во Македонија 400-500 денари(во внатречноста се збори и помалку 200-300ден) - лежалка 200 денари.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
ВО ЦРНА ГОРА ЛЕЖАЛКИТЕ ПОСКАПИ ОД СМЕСТУВАЊЕ, ЛЕЖАЛКА ОД 5 до 30 ЕВРА !!!!!
http://www.idividi.com.mk/vesti/biznis/781584/index.html
Не знам дали е точно ова, ама се покажува дека ние балканците сме катастрофа народ да можеме и воздухот ќе почнеме да го наплаќаме. Иста шема од Охрид, пиво во продавница 35 ден во Охрид 150. Дневница во Македонија 400-500 денари(во внатречноста се збори и помалку 200-300ден) - лежалка 200 денари.
Лежалка иначе во Охрид е 100 денари нека не те лажат 200 и пивото 100че е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom