Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Значи лани бев лефкада и тоа за водата нема врска дека е ладничка напротив водата е супер,+е тоа што тоа место не е за млади-тинејџери т.е нема забава нема лудории туку само за релаксација и беспрекорни плажи мислам дека најсрдечно би ти го препорачал ова место.Ако одите со кола нема да имаш никаков проблем за плажите и паркинг во секое време.Сум бил и дубаи турција египет ама како лефкада никаде не сум поминал толку убаво нема во никој случај да погрешиш.Значи ако бараш место за ОДМОР не се двоуми.Јас бев со девојками и бевме сместени во Нидри си изнајмив кога мотор кога кола и цел остров се поминува за пола сат без проблем
...еве неколку слики да се увериш :) да кажам дека имаш долгиииии песочни плажи и кристално чисто море....ако треба нешто инфо плус пишиПрегледај го приврзокот 45197Прегледај го приврзокот 45198Прегледај го приврзокот 45199Прегледај го приврзокот 45200Прегледај го приврзокот 45201Прегледај го приврзокот 45202Прегледај го приврзокот 45203Прегледај го приврзокот 45204Прегледај го приврзокот 45205Прегледај го приврзокот 45206Прегледај го приврзокот 45207Прегледај го приврзокот 45208Прегледај го приврзокот 45209Прегледај го приврзокот 45210Прегледај го приврзокот 45211Прегледај го приврзокот 45212Прегледај го приврзокот 45213Прегледај го приврзокот 45214Прегледај го приврзокот 45215
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 12:10 ---

http://forum.kajgana.com/threads/Летување-во-Кипар.61118/

Друже колку пари е сместување ? и колку време се патува до местово од Скопје ?
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
42
Поени од реакции
23
Друже колку пари е сместување ? и колку време се патува до местово од Скопје ?
Сместување може да најдеш од 35 евра за апартман па нагоре. Сите сместувања се со добри услови. Инаку имаш 580 километри од Скопје, па околу 6-7 часа ти е патот (со кола).
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Друже колку пари е сместување ? и колку време се патува до местово од Скопје ?
па...од битола е 4 саати патување до 4 и пол максимум а сместување можеш да најдеш од 10 евра за вечер од човек...
 
Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
па...од битола е 4 саати патување до 4 и пол максимум а сместување можеш да најдеш од 10 евра за вечер од човек...

Ќе одиме со сопствено возило со дечко ми па што би предложиле вие- да резервираме сместување преку агенцииве или таму ќе може да се најде студио по наш вкус? И дали да се лоцираме во Нидри или пак од западната страна на островот каде што се убавите плажи.?
--- надополнето: 1 јули 2012 во 03:33 ---
Би сакала да добијам информација дали некој лани или пак оваа година патувал со сопствено возило за Црна Гора,ама преку Косово и Албанија? Значи каков е патот низ Косово и Албанија,каква е атмосферата и сл.Однапред благодарам...
Лани патувававме до Хрватска и стигнавме без проблем иако прв пат се возевме натаму. Скоро цела Албанија се вози по новиот автопат кој сеуште не беше сигнализиран и чат пат излетуваше некој во спротивна насока или кочијашко возило и сл. Моравме постојано да препрашуваме каде сме и на каде се движиме зш се беше диво. Ама како што кажав за 11-12h прописно возење стигнавме до Макарска
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Сместување може да најдеш од 35 евра за апартман па нагоре. Сите сместувања се со добри услови. Инаку имаш 580 километри од Скопје, па околу 6-7 часа ти е патот (со кола).
А дали е вистина дека на граница ти ја зимале храната или ?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Каде и да одите .Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
42
Поени од реакции
23
А дали е вистина дека на граница ти ја зимале храната или ?
Последниве 5 години идам за Грција мин. 3 пати годишно, кога одмор кога бизнис никогаш не ми ни погледнале што имам во автомобилот а не сум слушнал дека на некого му земале храна.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
165
Поени од реакции
38
mozi sum of topik ama dali crna gora mozi da se pojdi samo so licna karta?
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
4
Албена - Бугарија, прав одмор.. Сместување во хотел, All Inclusive јади, пиј колку сакаш, базен, ефтините хотели (околу 250-300еур што се) се 10 минути оддалечени од плажа, ако те мрзи да пешачиш имаш бус на секој пола саат од хотелот до плажа, лежалки и чадори на плажа и уживај (нормално се ова е вклучено во цена)... Патот е малце долг и нервира и да.. местото не е многу за забави, онака помирно е за парови или за големо друштво па да не се мрднете од шанкот на хотелот :)

Кога сме веќе кај туристички понуди, можете да разгледувате и споредувате на www.ajdenaodmor.mk , па најверојатно ќе заштедите некое евро, особено ако одите хотелско сместување во Грција :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Мора секаде имаш од 2кревети па повеќе не се исплаќа цел апартман само 1 кревет . ова е повеќе за друштво или за фамилијарно .. за ценава мислам дека кај мене во центар ти е најефтино за разлика од другите кои што цени има од 2500 па дури до 100 евра за апартман со 2-3 кревета . плус и локацијава е на 100 метра од езеро а до најблиската плажа канео имаш 10 минути пешки одење . а за цената што викаш сега се по 30 евра кај мене а за 2 недели ке скокнат мислам на 40 евра од апартман . сите ке ги кренат цените за 1-2 недели останува да видиме како ке има туристит :)
Иначе имаш приватност во апартманот .. го земате пример ти и девојката и си имаш тв , кујна , wc .
Оваа цена и онака е висока, уште да ги покачите дури тогаш ме интересира колку туристи ќе имате. Како и да е, еве мене на пример ништо не ми значи погледот кон езеро, сигурно нема да седам и да уживам во погледот кон езерото од тераса туку ќе шетам и денот ќе го поминам на плажа како и 90% од туристите. Во собата се враќам само за туширање и спиење. Мислам дека се преценувате па затоа и туристите ви бегаат. Ситуацијата е таква што многу е поефтино да отидеш на море отколку во Охрид, или барем за истите пари. :pipi:
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
42
Поени од реакции
23
Албена - Бугарија, прав одмор.. Сместување во хотел, All Inclusive јади, пиј колку сакаш, базен, ефтините хотели (околу 250-300еур што се) се 10 минути оддалечени од плажа, ако те мрзи да пешачиш имаш бус на секој пола саат од хотелот до плажа, лежалки и чадори на плажа и уживај (нормално се ова е вклучено во цена)... Патот е малце долг и нервира и да.. местото не е многу за забави, онака помирно е за парови или за големо друштво па да не се мрднете од шанкот на хотелот :)

Кога сме веќе кај туристички понуди, можете да разгледувате и споредувате на www.ajdenaodmor.mk , па најверојатно ќе заштедите некое евро, особено ако одите хотелско сместување во Грција :)
Ја имам посетено Албена 2 пати, еднаш хотелот Албена и Ком а вториот пат Лагуна Бич. Плажата е огромна, широка, чиста. Морето не ми се допаѓа. Албена како град е повеќе за фамилијарни луѓе, и 35+ години. Впрочем кога бев последен пат (пред 3 години) вриеше од пензионери од Германија, Холандија а бев од 25 јули до 4 август во топ сезона. Секако тогаш цената беше доста поскапа. Сепак мислам дека има подобри дестинации за тие пари од Албена а со оглед на тоа што е далеку не би отишол пак барем не во блиска иднина.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Каде и да одите .Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
Ја па сум презадоволен од нив. Скроз професионални беа, аутобусите удобни, смештајот одличен. А тоа со смештајот после 2часот ти е пракса у секоја агенција. А реално шо толку ти мења дали ќе излезеш у 10 или у 8? Не да ги бранам нешо, апсолутно ништо не ми значат у животов ТА Пет ама дај бе не се прајте кралеви и кралици ебате. Пристоен автобус, пристоен смештај, евентуално ќе почекаш малце да се сместиш дур ти ја исчистат собата. Јас чекав 25 минути. Од кај знаеш дека у твојот случај немало некои свињи у собата у која што треба да бидеш ти, па ја напрајле кочина. Дај не се прајте толку свилени ебате. Башка едино мислење ти е ова што си го пејстнал, очигледно и од некој друг форум. Ја лично мислам дека и ти си некој од некоја агенција и мука ви е што дечкиве извадија најдобри понуди односно идат со најмала маржа, па сеа ги брукате. Јас лично на сите им препорачувам да уплатат у ПЕТ. Најмалку ќе платите и гарантирано нема да имате срања ко што овие новодојденциве се обидуваат да ви прикажат.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Ја па сум презадоволен од нив. Скроз професионални беа, аутобусите удобни, смештајот одличен. А тоа со смештајот после 2часот ти е пракса у секоја агенција. А реално шо толку ти мења дали ќе излезеш у 10 или у 8? Не да ги бранам нешо, апсолутно ништо не ми значат у животов ТА Пет ама дај бе не се прајте кралеви и кралици ебате. Пристоен автобус, пристоен смештај, евентуално ќе почекаш малце да се сместиш дур ти ја исчистат собата. Јас чекав 25 минути. Од кај знаеш дека у твојот случај немало некои свињи у собата у која што треба да бидеш ти, па ја напрајле кочина. Дај не се прајте толку свилени ебате. Башка едино мислење ти е ова што си го пејстнал, очигледно и од некој друг форум. Ја лично мислам дека и ти си некој од некоја агенција и мука ви е што дечкиве извадија најдобри понуди односно идат со најмала маржа, па сеа ги брукате. Јас лично на сите им препорачувам да уплатат у ПЕТ. Најмалку ќе платите и гарантирано нема да имате срања ко што овие новодојденциве се обидуваат да ви прикажат.
Ова е малку оф топик и треба да иде во тема туристички агенции, но кога овде почна да се дискутира еве и мое мислење.
До некаде си во право, многу луѓево свилени се прават, па мака било да почекаат половина час пред да влезат во соба, сешто. Но од друга страна до некаде и новодојдениот член е во право. Лани сестра ми беше со ТА Пет на закинтос, автобусот навистина беше крш, ни клима ни бурур, па затоа до некаде му верувам на членот погоре. Смештајот и се останато биле ОК, но автобусот за никаде во буквална смисла.

П.С Не сум од ниту една туристичка агенција, само кажувам искуство ;)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Можно е, не викам не. Нас ни се погодија автобусите во двата правци. Башка бевме само 20 души во автобус и можевме да спиеме на раат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom