Каде можам да најдам? (Акваристика)

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
576
Прашање до Поискусните акваристи:Дали може/смее да стои штедлива сијалица во аквариумот наместо неонка? Дали би имало опасност од често прегорување,влага,струен удар....
искуство некој?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.197
Поени од реакции
17.983
Прашање до Поискусните акваристи:Дали може/смее да стои штедлива сијалица во аквариумот наместо неонка? Дали би имало опасност од често прегорување,влага,струен удар....
искуство некој?
Смее. Не е квалитетот истиот во смисла - не дава до таа мера природно светло како неонката (отвори ја темата за осветлување во подфорум акваристика и прочитај ги моите постови таму и ќе ти биде појасно), но воопшто не им штети на рибите. Јас на мојот аквариум имам поврзано флуоросцентна неонка со штедлива daylight сијалица и не сум имал никаков проблем со осветлувањето до сега.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
269
Поени од реакции
110
За разлика од тоа што повеќето луѓе мислат дка штедливите сијалици и неонките се различни, всушност и не се... Електрониката во штедливата сијалица е всушност иста како и кај електронската пригушница со вграден електронски стартер, а цевката е всушност тенка и извиткана неонка...
Дека има мака од влагата- има, не го негирам тоа- калајот оксидира и прави ладен лем... Но- за да не влегува влага јас на штедливите сијалици им ги затнувам сите отвори и процепи низ кои би можела да навлезе влагата со силикон. Имам една таква која што работи веќе една година со таква модификација... Ако го направиш ова како што ти реков, скоро и да нема да има разлика помеѓу обична и штедлива сијалица освен во потрошувачката- поздрав!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.197
Поени од реакции
17.983
Kade mozat da se najdat akvariumski trevki? Barav niz Skopjevo nigde nema :(
Во Амазон имаш некои полесни за чување, како Лимонка, Амазонка, Житарка... Многу поголем избор имаш во Акватика кај Католичка или во Немо во ТЦ Олимпико во Тафталиџе.

Нема потреба од отварање на нова тема само за едно прашање. Општи теми за аквариумски растенија со објаснувања веќе постојат, а твоето прашање е префрлено во темата за Прашања и одговори.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.197
Поени од реакции
17.983
N

NoFuture

Гостин
Под видеото пишува растот го достигнала после 5 години, иначе била околу 2цм.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.197
Поени од реакции
17.983
Под видеото пишува растот го достигнала после 5 години, иначе била околу 2цм.
Во право сум бил - станува збор за видот Red Devil (Amphilophus labiatus) - американски циклид.

Циклиди можеш да најдеш во аква шоп Немо во Тафталиџе, ТЦ Олимпико, мислам дека они работат и по порачка. Во Србија една ваква рипка чини 30-50 евра, кај нас не знам ни дали воопшто ја има. Како и да е, да знаеш дека не се многу лесни за чување.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
29 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo. Potrebna mi e pomos
Dali znaete kade da kupam artemija vo Makedonija, osven vo Nemo Skopje i dokolku nekoj znae neka me kontaktira na PM da razmenime kontakt
Pozz
 
Член од
18 мај 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво. Извесно време се обидувам да најдам red cherry shrimp ама тешко се наоѓаат низ нашиве продавници за акваристика. Може ли некој да даде инфо каде можат да се најдат, за продажба или за трампа со анциструси - домашно изведени.
 
На врв Bottom