Каде можам да најдам? (Акваристика)

Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Пријателе тоа се ептен кич работи, пластики во аквариум, аквариумот треба да тежнее кон природата, не кон кич аквариум...
Кажи колкав е аквариумот за да ти кажеме какви и колку риби можеш да додадеш во него.
Ovaka znaci imam akvarium od 30l kolku ribi mozam da stavam vo nego eve primer karasi ? Fala mn Pozz :)))
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Можеш и до 10, ама додека се мали, кога ќе пораснат, тоа е едвај доволно за 5..
zdravo decki jas baram sovet vo vrska so rastenijata nesto slabo rastaat,pa bi sakal nekoj da mi dade sovet okolu toa,blagodaram na sovetite.
Пробај хумус стави, на него ситна песок, а после крупна, и буцни ги во длабочина на хумусот.
Ако не делува, земи го ова во предвид, стави обични ламби, не штедливи или неонки, помагаат многу за растенијата, по-природно е за растенијата...
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Можеш и до 10, ама додека се мали, кога ќе пораснат, тоа е едвај доволно за 5..

Пробај хумус стави, на него ситна песок, а после крупна, и буцни ги во длабочина на хумусот.
Ако не делува, земи го ова во предвид, стави обични ламби, не штедливи или неонки, помагаат многу за растенијата, по-природно е за растенијата...
Dobro ja iam 6 karasi obicni i eden teleskop ama planiram da go menjam akvariumot :))
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Дефинитивно смени го со поголем ако планираш да ги чуваш повеќе од една година...;)
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
Mnozis osnova x visina i dobivas 72l (kocka 10x10 cm = 1l)

Sent from my U8600
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
42
Поени од реакции
1
Здраво дечки, имам едно прашање и мислам дека само овде можат да ми го одговорат :) значи сакам да направам аквариум со растенија нешто слично како ова http://www.youtube.com/watch?v=Bqam04Z5rd0 .. па дали знаете каде можам да најдам ваков песок/земја за растенија? Исто така
ако може некој да ми го објасни квасец методот (што треба да имам од опрема?) и дали ќе ми задоволува за 200 литри аквариум или морам да купувам и боца. Иии каде можам да ги најдам тревиве ?? :icon_lol:
--- надополнето: 1 февруари 2014 во 12:56 ---
Sega ke pravam nov Dimenzii 60cm dolzina 30cm dubina 40cm visina :) dali mozes da mi kazes kolku litri e toa poz :)

еве ти една страна се ќе си видиш тука ;) http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
здраво, ве молам може ли некој да ми каже каде во Скопје може да се купи "топка" за чување рипчиња и која е нејзината цена одприлика?
Поздрав :)
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
здраво, ве молам може ли некој да ми каже каде во Скопје може да се купи "топка" за чување рипчиња и која е нејзината цена одприлика?
Поздрав :)
ImA vo merkur Avtokomanda 850den dosta golemaa :))
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
@Usher$ , @Sungerot Bob , @DarkoG , @сите останати - темава е во подфорум Акваристика, нема што тука да барате оквири за очила, врвки за чевли или тракторски гуми! Ве молам во иднина без офтопик мислења и барања!
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
значи сум го утнал форумот, слободно избришете ги мислењава, се извинувам
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Денес 10 комада од Red Cherry Shrimp 5 машки 5 женски по убава цена од 20 денари. :)
Не знаев дека шримповите се ралични од ракот кој го купив пред 1 недела за 200 денари парче... :confused:
Испадна дека тој што сум го купил е Mexican Orange Dwarf Crayfish... :facepalm:
Прашањето ми е да не знае некој каде се продава crayfish пошо ваму кај што го купив нема повќе... :свиркам:
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Дали некаде по Скопјево има обичен сунгер филтер сличен на овај ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom