Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
21 мај 2023
Мислења
18
Поени од реакции
89
Zdravo decki, kade moze da najdam “low moisture mozzarella” u sk,mi treba da gotvam NewYork style pica.
Fala od napred
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
62
Поени од реакции
28
Каде да најдам бифтек, како што прават американциве. Ама да не е некое мало парче, колку на заб само . Има некоја месара или продавница кај што има?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Каде да најдам бифтек, како што прават американциве. Ама да не е некое мало парче, колку на заб само . Има некоја месара или продавница кај што има?
Само T-Bone Steak или евентуално Porterhouse Steak ако сакаш како американците што прават, ама тоа е малку скапо ако не сакаш колку на заб само.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Знае некој дали е можно да се најде традиционален yerba mate заедно со цевката/чашата кај нас?
Нешто овакво
1703295117491.png
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Знае некој дали е можно да се најде традиционален yerba mate заедно со цевката/чашата кај нас?
Нешто овакво
Прегледај го приврзокот 401735
Ova go najdov vo lasoy prodavnica ako nekoj saka slicno
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Уште нешто да прашам, бомбони со вкус на liquorice/сладок корен во Скопје/МК? Одамна барам но ги нема никако, ни во сите тие нови продавници за бомбони го немам видено, нешто овакво
1703731692819.png
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
140
Поени од реакции
123
Знам дека шопската салата е популарна не само во Бугарија, туку и во Македонија и Србија. Но мене ме интересира овчарската салата. Има во Македонија овчарска салата и ако "да" - што вклучува?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Знам дека шопската салата е популарна не само во Бугарија, туку и во Македонија и Србија. Но мене ме интересира овчарската салата. Има во Македонија овчарска салата и ако "да" - што вклучува?
На интернет има секакви рецепти, па и за овчарска салата ќе најдеш, и тоа во повеќе различни верзии, ама не е името популарно.
Во кафана или ресторан не сум сретнала во мени овчарска
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Знам дека шопската салата е популарна не само во Бугарија, туку и во Македонија и Србија. Но мене ме интересира овчарската салата. Има во Македонија овчарска салата и ако "да" - што вклучува?
Нема.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
378
Поени од реакции
169
Знам дека шопската салата е популарна не само во Бугарија, туку и во Македонија и Србија. Но мене ме интересира овчарската салата. Има во Македонија овчарска салата и ако "да" - што вклучува?
Здраво, во ресторан имам сретнато, и овчарска беше тоа што е грчка, само сирењето им беше сменато со кашкавал (значи наместо сирење имаше овчи кашкавал), и исто така имаше и варено јајце.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom