Ишијас

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Јас веќе месец дена скоро сум со болки во ногата! Почна со едно наведнување и едвај се исправив, ај ќе пројде, ама засега јок! Поминав и третман Мелоксикам, диазепам, комплекс од Б витамини, ама т’нко! Мачкам све што дојде до рака и чекам да се смири. Денски така-така, ама ноќе пошто со дијазепам и лексилиум заспивам, се будам со страшно здрвена нога и со болки. Вијам така 1 час, пак лексилиум пак поспијам и до утрото така, кога ќе видам шест саат, цел среќен, пијам кафе и се пуштам во погон.
Жена ми е невропатолог, што не пробавме и акупунктура, акупресура, само масажи се плашиме.
А, ќе заборавев! Ја полнам кадата со топла вода и 15-20 минути правам релакс, помага!

И матичниот може да Ви даде за почеток, средство против болки и воспаление, бе комплекс, магнезиум .....
јас и Колаген пијам, еден германски Алфа колаген, 100 денари е шишенце, велат помагал, засега јас немам забележано нешто позитивно, ама пошто боли ќе си пиеш све што ти речат.
Работата е што е индивидуално кај секого, ќе пипате лекови!
Не би препорачал народни местачи на кичми и зглобови, некому помогнале, ама мене ми е страшно тоа!
Паметен маж, си ја слуша жената и нема проблеми. :D

Физичка повреда т.е. изместување на дел од телото, не може да го средиш со лекарства и витамини. Штом си пробал акупунктура, зашто ти е шубе да пробаш и масажа... Имаш киропрактичари со дипломи. Ако имаш и снимка од местото каде што е болката / повредата ќе ти кажат дал си за кај нив.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.606
Мене освен Космодиск и вежби, буквално никакви лекови не ми помагаат. Требаше да одам и на физикална терапија, докторот ми рече еднаш на 6 месеци задолжително, јас 3 години по дијагнозата уште не сум бил ни еднаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Јас веќе месец дена скоро сум со болки во ногата! Почна со едно наведнување и едвај се исправив, ај ќе пројде, ама засега јок! Поминав и третман Мелоксикам, диазепам, комплекс од Б витамини, ама т’нко! Мачкам све што дојде до рака и чекам да се смири. Денски така-така, ама ноќе пошто со дијазепам и лексилиум заспивам, се будам со страшно здрвена нога и со болки. Вијам така 1 час, пак лексилиум пак поспијам и до утрото така, кога ќе видам шест саат, цел среќен, пијам кафе и се пуштам во погон.
Жена ми е невропатолог, што не пробавме и акупунктура, акупресура, само масажи се плашиме.
А, ќе заборавев! Ја полнам кадата со топла вода и 15-20 минути правам релакс, помага!

И матичниот може да Ви даде за почеток, средство против болки и воспаление, бе комплекс, магнезиум .....
јас и Колаген пијам, еден германски Алфа колаген, 100 денари е шишенце, велат помагал, засега јас немам забележано нешто позитивно, ама пошто боли ќе си пиеш све што ти речат.
Работата е што е индивидуално кај секого, ќе пипате лекови!
Не би препорачал народни местачи на кичми и зглобови, некому помогнале, ама мене ми е страшно тоа!
Jas kolku sto znam isijasot najcesto e posledica na osteten disk i toa onaj standardniot sekogas sto se ostetuva l5s1, go pritiska nervot, go vospaluva i ete ti belja. Bolkata obicno zavisi kolku i kako ti e osteten diskot i prema toa kako go zafakja nervot. Ako e seriozno (toa magnetna ke kazi kolku) operacija, ako ne e tolku tragicno so vezbi i masazi za da se oslobodi nervot od pritisokot. Narodski kazano krevanje na polovina sto sekoj polupismen mestac znae da ja napravi no toa ni oddaleku ne e trajno resenie ili sto bi rekle da ti olesni do sledniot pat. Podolgotrajno resenie osven operacija se vezbi no sekako toa mnogu zavisi od magnetnata. Ako diskot e puknat nema care, operacija e lekot. Ako e samo ispapcen togas vezbi. Pobarajte na youtube spinalna dekompresija, ima eden kup vezbi, vidite koja vi odgovara. Analgetici ako e situacijata noz do koska inaku ne praktikuvajte ako bolkata se trpi oti ke nemate oset do kade mozete da se napregnete posto nema da ve boli i ke napravite belja, za dolgorocno zemanje i da ne zborame.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Кај мене после 1 месец затворен дома ради короната таму декември имав болки во како го викаат крстот меѓу газот и половината и дома кога и да направев некој чекор повеќе како струја ке ме удреше во крстот и така бев блокиран со болки се додека еден ден не станав за на работа да не можам левата нога да ја исправам со ненормално јаки болки кој ни инекции не помагаа во тие моменти.Сериозно се уплашив зошто од никаде дојде болката кај ногата а кај крстот ја снема.Отидов на невролог ме утепа со инекции секакви и ми ја смируваа болката до некаде ама пак не можев убаво да ја исправам ногата а камоли да одам без болки невидени.Бев на компјутерска томографија и испадна дека имам дискухернија плус ишијас и што ти не.Ми рече да сум се пазел во иднина (тешка физичка работа и слично) да не дојде до операција.После инекциите ме утепаа со уримил,неуробион и слични работи со дизапами да се смиреле нервите и слично.Отидов две недели на физиотерапија приватно плус 3 масажи кај киропрактичар да ми ги олабави нервите али мислам дека времето само помогна најмногу со помош на сите овие споредни работи.Еве 7 месеци од тогаш големиот прст од стапалото лево сеуште ми е малце здрвено со еден збор не го осеќам како кај десната нога.Дали отишол некој нерв или нешто друго кој со сигурност да ти каже.На физиотерапија ми рекоа треба време али што знам.

Ме уплашија некој што ми рекоа дека кога станува збор за дискусхернија 50 проценти од нервот се оштетува и нема начин да се врати на старо али колку е тоа вистина не знам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има некој од вас пробано кинезио ленти за ова? Да не ви солам памет, јас мака мачев зимоска со shin splints на десната нога и две недели пред планински маратон ногава скроз откажа, не можев на неа да го задржам телово. Цел posteriori на подколеницата отиде во нокдаун. Физиптерапевтон на РК Вардар ми ги препорача, скептик бев, ги поносев 5 дена и ногава скроз се оправи. Си го завршив маратонот без никаква болка во ногата.

Дисклејмер, вие си знаете најдобро, може тресам глупости со лентиве, секако и физикална и магнет мора за ишијас ама ме интересира дали некој воопшто ви ги предложил kinesio tapes за овој проблем.

Испадна има начин на лепење за ишијас ама не знам дали и колку ќе помогне :/ ако ставате вакви ленти, знајте не се вадат, мора да ги носите неколку дена и додека се бањате.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има некој од вас пробано кинезио ленти за ова? Да не ви солам памет, јас мака мачев зимоска со shin splints на десната нога и две недели пред планински маратон ногава скроз откажа, не можев на неа да го задржам телово. Цел posteriori на подколеницата отиде во нокдаун. Физиптерапевтон на РК Вардар ми ги препорача, скептик бев, ги поносев 5 дена и ногава скроз се оправи. Си го завршив маратонот без никаква болка во ногата.

Дисклејмер, вие си знаете најдобро, може тресам глупости со лентиве, секако и физикална и магнет мора за ишијас ама ме интересира дали некој воопшто ви ги предложил kinesio tapes за овој проблем.

Испадна има начин на лепење за ишијас ама не знам дали и колку ќе помогне :/ ако ставате вакви ленти, знајте не се вадат, мора да ги носите неколку дена и додека се бањате.
Се наоѓаат во Мк?
П.С. Најдов на сајтот на Медикус хелп.
Автоматски споено мислење:

Паметен маж, си ја слуша жената и нема проблеми. :D

Физичка повреда т.е. изместување на дел од телото, не може да го средиш со лекарства и витамини. Штом си пробал акупунктура, зашто ти е шубе да пробаш и масажа... Имаш киропрактичари со дипломи. Ако имаш и снимка од местото каде што е болката / повредата ќе ти кажат дал си за кај нив.
Пробавме и масажа, полошо беше таа ноќ! Следно е на Фрос лекот и вежби. Не е класика ишијас кај мене, во тоа е проблемот.
Сетики 30 години има одработено како специјалист за такви болести, кого да слушам?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се наоѓаат во Мк?
П.С. Најдов на сајтот на Медикус хелп.
Автоматски споено мислење:


Пробавме и масажа, полошо беше таа ноќ! Следно е на Фрос лекот и вежби. Не е класика ишијас кај мене, во тоа е проблемот.
Сетики 30 години има одработено како специјалист за такви болести, кого да слушам?
Ги има во Медикус, 850 денари мислам беа ама истите се и од Алиекспрес :D Само ќе си почекаш малце. Мене ми помогна ама пак ќе кажам може тресам глупости, не знам дали ќе има некаков ефект за оваа мака. За shin splints (не знам дали има термин на мк за ова) и те како ми помогна а бев тежок скептик.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Пробавме и масажа, полошо беше таа ноќ! Следно е на Фрос лекот и вежби. Не е класика ишијас кај мене, во тоа е проблемот.
Сетики 30 години има одработено како специјалист за такви болести, кого да слушам?
Лентите помагаат, за разни други физички проблеми, така да може и тие пропратно да се користат.

Не кажав ништо лошо за слушање на сопругата, ниту го девалвирам нејзиното знаење.
Вежби секако и да те намести некој, ако не правиме вежби, пак ќе се доведеме во лоша состојба. Само мора да се правилни, иначе отиде јабана, побарај на интернет од Moshé Feldenkrais . Оваа е многу едноставна, а доста ефикасна

Има еден во Скопјево што држи часови за правилно вежбање, значи не е за местење и такви работи, туку како правилно да вежбаме, за самите да не си предизвикаме проблеми понатака. 80% од нас не знаеме како правилно да одиме и трчаме. Луѓе што прават 50 школски стомачни склекови, кога ќе им покаже правилно како да прават, одвај 25 прават. Со неправилно вежбање, ние компензираме, на тој начин ги оштетуваме тие делови кои компензираат и со тек на време, оп проблеми.

Поставете си вратило дома и секој ден висете по неколку пати.
Овој докторов исто е закон за правилни вежби.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Јас веќе месец дена скоро сум со болки во ногата! Почна со едно наведнување и едвај се исправив, ај ќе пројде, ама засега јок! Поминав и третман Мелоксикам, диазепам, комплекс од Б витамини, ама т’нко! Мачкам све што дојде до рака и чекам да се смири. Денски така-така, ама ноќе пошто со дијазепам и лексилиум заспивам, се будам со страшно здрвена нога и со болки. Вијам така 1 час, пак лексилиум пак поспијам и до утрото така, кога ќе видам шест саат, цел среќен, пијам кафе и се пуштам во погон.
Жена ми е невропатолог, што не пробавме и акупунктура, акупресура, само масажи се плашиме.
А, ќе заборавев! Ја полнам кадата со топла вода и 15-20 минути правам релакс, помага!

И матичниот може да Ви даде за почеток, средство против болки и воспаление, бе комплекс, магнезиум .....
јас и Колаген пијам, еден германски Алфа колаген, 100 денари е шишенце, велат помагал, засега јас немам забележано нешто позитивно, ама пошто боли ќе си пиеш све што ти речат.
Работата е што е индивидуално кај секого, ќе пипате лекови!
Не би препорачал народни местачи на кичми и зглобови, некому помогнале, ама мене ми е страшно тоа!
Прво направи си снимка дали е повреда.

Ако е од лумбоишијалгија тогаш ќе ја третирате кичмата за да те пушти ногата. Не бегај од физиотерапија, помага (и обавезно каде што ќе ти покажат вежби за да ги зајакнеш стомачните и глутеусот (ако тие 2 групи се силни, товарот на кичмата ќе биде мал)).
Друга работа што може да ти предизвикува проблем е ако е многу затегната или слаба задната ложа. Ако таа ти е помалку развиена од квадрицепсот проблемот ќе станува уште поголем.

Колаген ќе ти помогне на зглобови, ама не и на кичма.

Ако се шилци во пета и таква работа, немам појма за чаре.
Автоматски споено мислење:

Мене освен Космодиск и вежби, буквално никакви лекови не ми помагаат. Требаше да одам и на физикална терапија, докторот ми рече еднаш на 6 месеци задолжително, јас 3 години по дијагнозата уште не сум бил ни еднаш.
Оди во Козле, топ се луѓето, а цената на државно ти е џабе (околу 1000ка мислам ми дојде за 10тина денови со сите салтанати: вежби, струја, магнети, ултразвук...).
Автоматски споено мислење:

Кај мене после 1 месец затворен дома ради короната таму декември имав болки во како го викаат крстот меѓу газот и половината и дома кога и да направев некој чекор повеќе како струја ке ме удреше во крстот и така бев блокиран со болки се додека еден ден не станав за на работа да не можам левата нога да ја исправам со ненормално јаки болки кој ни инекции не помагаа во тие моменти.Сериозно се уплашив зошто од никаде дојде болката кај ногата а кај крстот ја снема.Отидов на невролог ме утепа со инекции секакви и ми ја смируваа болката до некаде ама пак не можев убаво да ја исправам ногата а камоли да одам без болки невидени.Бев на компјутерска томографија и испадна дека имам дискухернија плус ишијас и што ти не.Ми рече да сум се пазел во иднина (тешка физичка работа и слично) да не дојде до операција.После инекциите ме утепаа со уримил,неуробион и слични работи со дизапами да се смиреле нервите и слично.Отидов две недели на физиотерапија приватно плус 3 масажи кај киропрактичар да ми ги олабави нервите али мислам дека времето само помогна најмногу со помош на сите овие споредни работи.Еве 7 месеци од тогаш големиот прст од стапалото лево сеуште ми е малце здрвено со еден збор не го осеќам како кај десната нога.Дали отишол некој нерв или нешто друго кој со сигурност да ти каже.На физиотерапија ми рекоа треба време али што знам.

Ме уплашија некој што ми рекоа дека кога станува збор за дискусхернија 50 проценти од нервот се оштетува и нема начин да се врати на старо али колку е тоа вистина не знам.
Исто, оди на физиотерапија со вежби, ќе ти ги покажат вежбите и ќе си ги правиш во иднина секој ден дома.
Единствени физички активности кои нема да ти пречат на дискусхернија: пливање, возење на точак.
Килажата надоле, секој грам вишок пречи ако имаш повреди на рбет.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.918
Sciatica pain, се преведува некако на македонски? Не знам дали спаѓа во некои од работите кои ги спомнавте, или е посебна работа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Sciatica pain, се преведува некако на македонски? Не знам дали спаѓа во некои од работите кои ги спомнавте, или е посебна работа.
Лумбоишијалгија, народски ишијас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
...се добива од старост, од повреда... и од промаја. :D
Последното само кај slavic people, да не е промајата ќе гураме до 120 години како ништо :D

Инаку најмногу од тоа со болд, обично поради лошо подигнување и исправање, наместо да дигнеме со нозе често ја користиме „половината“ и нерамномерна мускулатура/долго седење.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Искрено јас знам од што ми е, од стрес, ама не знам точно што е!
Ми умре кучето пред месец и половина и од тој ден две недели бев со болки во грбот и со лесни лекувања за две недели потпомина. Со една недела пауза и пак ме фати. Од дијагнозата на куќниот лекар вели дека не се ишијалгични болки :D , Бев сега купив од лентите на Фрос, ми донесоа Колаген едно чудо, и ќе видам со вежби за истегнување, со домашниот лекар се разбира:toe:. Никако не можам да симнам тежина и тоа ми е проблем 107-110 кила тркалам стално, да можам 10% да симнам ќе летам мислам, ама......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom