Исчезнати лица

Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.917
Ако е опција 3, ме буни зошто би ризикувале да киднапираат некој во центарот на градот и да го возат цел град, кога има населби кои се на 5 мин од обиколница, и скоро и да немаат камери по улици.
Во секој случај такви организации имаат човек во полиција кој ги покрива и известува, ама пак, не ми држи вода да киднапираат во фрекфентен дел од градот.

Евентуално ако дечкото, или некој од познатите е дел од група што се занимава со вакви срања, па доброволно на доверба да си има влезено во кола/стан.

Друга опција ако се влијателна фамилија која се има закачено со некој (политика, тендери, бизниси, имоти, лекари кои некому направиле штета), па да им враќа на овој начин.
Најверојатно според теорииве мене ми е дека е киднапирана од страна на некој нарцисоиден лик кој претходно ја има добро изманипулирано се со цел она да стекне доверба во него. Значи киднаперот веројатно и е добро познато лице. Секој ден одела заедно со сестричката на училиште, за да баш денот кога сестричката нема прв час, реши да ја промени секојдневната рута до школо и да оди по подолгиот пат (тоа јасно покажува дека имала некаква цел, некако договор). И не мислам дека е дечко во прашање, напротив мислам дека станува збор за некој постар лик и дека не е изманипулирана од љубовни мотиви.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.822
Поени од реакции
18.475
Не мора часот да отиде, се решаваат овие работи во денешно време само треба прво да се подигне свеста кај населението. Не може веќе „15 години има голема работа ако не е во школо“ муабети. Се работи за малолетници кои треба да се во школо во тој период, и тука треба да завршат сите муабети. Не постои систем и затоа наставниците кои се свесни преземаат на себе да контактираат со родители за време на настава. Би било многу подобро ако вработат по 2-3 луѓе задолжени за ова во секое школо, и онака ставаат ботови на државна цицка, барем нека ја заработат платата.

Еве како оди тоа едноставно со апликација:

Прегледај го приврзокот 399551

Во првите 10 минути од часот, наставникот ќе забележи дали некој е отсутен. Има опција „Сите се присутни“ така да се што треба е да кликне кој е отсутен и да зачува. Во истиот момент луѓето кои се задолжени за ова примаат информација од системот дека тоа и тоа дете фали, и првиот чекор е да го побараат во школото по ходници, тоалети итн. Наставникот во меѓувреме може да направи апдејт ако детето дојде 10-15 минути подоцна. Ако детето фали и не можат да го лоцираат во училиштето, следниот чекор е да им се јават на родителите. Наставникот во меѓувреме си ја гледа наставата, други луѓе работат на случајот. Ако никој не може да го лоцира детето, се известува полиција.

Со тек на време системот ќе покаже деца кои често доцнат или бегаат од часови и често се отсутни и за нив алармот нема да биде на високо ниво. Но исто така ќе покаже деца кои се редовни и кои по сите прилики би требало или да се во школо или нивните родители би го известиле школото однапред за нивното отсуство. Луѓето задолжени за ова ќе имаат детален преглед и ќе имаат добра база за проценка кога треба да се интервенира брзо.

Ова е лесно да се имплементира ама како што реков, треба да се промени свеста кај населението и да се работи на безбедноста на децата. Секој вработен во образование мора да помине низ Child Safety тренинг еднаш годишно, и секое школо мора да има сопствени процедури до кои секој еден вработен во школото строго ќе се придржува.
Па постои нешто слично


и достапно е ова до секој родител, ако мислиш на изостаноци и оцени. Тоа со да се вработат луѓе да ги бараат во школо ако не влегле на час ми нема логика, зошто некој ако бега од часови би влагал во школо? Повеќе би вработил специјална полиција во школи ко АСУЦ, ЕМУЦ итн да ги тресе секој ден учениците што носат по ранци и џебови. Кај ученици од овие училишта да речеме боксирач, нож, па понекогаш и пиштол се ко модни додатоци.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.187
Поени од реакции
35.127
Аман не си го сваќате тоа лично. Ја прв пат слушам за наставник што пријавува ако некој фали од час. Затоа им е чудно на луѓето. Браво за тие што го праат тоа, ама дај не се праите ко у данска да живеете. Пола од наставниците што ми предавале не ни приметувале дека им фали некој на час, а не па да се јавуваат негде.
:pos:
Не си го сфаќајте тоа лично бе. Каков заклучок! Еве сум дома со главата врзана, ме боли цел ден зашто лично сум го сфатил тоа што... што и да е! :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
:pos:
Не си го сфаќајте тоа лично бе. Каков заклучок! Еве сум дома со главата врзана, ме боли цел ден зашто лично сум го сфатил тоа што... што и да е! :pos:
Самото тоа што користиш 2 пос смајлиња го покажува нивото на очајот дека го свати ова лично.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
:pos:
Не си го сфаќајте тоа лично бе. Каков заклучок! Еве сум дома со главата врзана, ме боли цел ден зашто лично сум го сфатил тоа што... што и да е! :pos:
Не те сваќам, возрасен човек си, нема поента од расправање тука. Сакаш да ми кажеш дека ова е почест случај него обратното? У Македонија?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.187
Поени од реакции
35.127
Самото тоа што користиш 2 смајлиња го покажува нивото на очајот дека го свати ова лично.
Абе тебе ти реков - ти си во право што и да кажеш. Еве ти и три смајлиња, психоанализирај ги нив. :pos: :pos: :pos:

Патем: мајката на жена ти и е сваќа на мајка ти. Ама во право си.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.477
Поени од реакции
58.719
Па постои нешто слично


и достапно е ова до секој родител, ако мислиш на изостаноци и оцени. Тоа со да се вработат луѓе да ги бараат во школо ако не влегле на час ми нема логика, зошто некој ако бега од часови би влагал во школо? Повеќе би вработил специјална полиција во школи ко АСУЦ, ЕМУЦ итн да ги тресе секој ден учениците што носат по ранци и џебови. Кај ученици од овие училишта да речеме боксирач, нож, па понекогаш и пиштол се ко модни додатоци.
Го бараш во школо за да утврдиш да не заглавило во ВЦ, во библиотека, спортска сала итн... првиот чекор е да се утврди дали детето е во школо или го напуштило школото. Зборуваме за секој час, не само за првиот. Ако се утврди дека не е во школо тогаш се бара родител, па родителот или веќе знае што се случува, или ќе се обиде да стапи во контакт со детето.

Не сум упатен како функционира е-дневникот. Но потребен е систем, значи не само да се утврди дека детето го нема и да се забележи отсуството, туку да се испитаат причините и да се потврди дали детето е безбедно во времето во кое треба да биде во школо.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.822
Поени од реакции
18.475
Го бараш во школо за да утврдиш да не заглавило во ВЦ, во библиотека, спортска сала итн... првиот чекор е да се утврди дали детето е во школо или го напуштило школото. Зборуваме за секој час, не само за првиот. Ако се утврди дека не е во школо тогаш се бара родител, па родителот или веќе знае што се случува, или ќе се обиде да стапи во контакт со детето.

Не сум упатен како функционира е-дневникот. Но потребен е систем, значи не само да се утврди дека детето го нема и да се забележи отсуството, туку да се испитаат причините и да се потврди дали детето е безбедно во времето во кое треба да биде во школо.
Се слагам, ама 99% од причините се што детето не сака да добие кец по Физика или нешто слично.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.187
Поени од реакции
35.127
Не те сФаќам, возрасен човек си, нема поента од расправање тука.
Не се расправам, дебатираме. Тоа погоре не е расправање, сарказам е дека ме погоди ко прст в лајно. Лично сум си сфатил бе. :pos:
Сакаш да ми кажеш дека ова е почест случај него обратното?
Не. Туку само дека не е чудно. Реториката поназад беше дека не постоел наставник во Македонија кој би постапил така, дека затоа било чудно и дека затоа имало некакви "индикации" дека наставничката знаела нешто.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.187
Поени од реакции
35.127
Не сум упатен како функционира е-дневникот.
Не функционира е-дневникот. Далеку е од тоа што ти го посочи. Неспоредливо. Е-дневникот не се пополнува секој ден, има случаи на наставници кои пополнуваат за цело полугодие на крај на полугодието. Дури и изостаноците дел се запишуваат, дел не, за да не мора на крај на година да одат родителите на советодавни разговори и сл.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Го бараш во школо за да утврдиш да не заглавило во ВЦ, во библиотека, спортска сала итн... првиот чекор е да се утврди дали детето е во школо или го напуштило школото. Зборуваме за секој час, не само за првиот. Ако се утврди дека не е во школо тогаш се бара родител, па родителот или веќе знае што се случува, или ќе се обиде да стапи во контакт со детето.

Не сум упатен како функционира е-дневникот. Но потребен е систем, значи не само да се утврди дека детето го нема и да се забележи отсуството, туку да се испитаат причините и да се потврди дали детето е безбедно во времето во кое треба да биде во школо.
Поради што е потребно да се подобри безбедноста на децата во училиштата, има ли некакви безбедносни закани? Најголема закана за децата во школите се самите деца, што се ќофтаат како луди и има булинг на секој чекор.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.822
Поени од реакции
18.475
Не функционира е-дневникот. Далеку е од тоа што ти го посочи. Неспоредливо. Е-дневникот не се пополнува секој ден, има случаи на наставници кои пополнуваат за цело полугодие на крај на полугодието. Дури и изостаноците дел се запишуваат, дел не, за да не мора на крај на година да одат родителите на советодавни разговори и сл.
Ако Е-Дневникот не функционира, зошто би функционирала таква апликација тогаш? И убаво си кажа на крај, колку само изостаноци и оценки се поправаат/правдаат со тоа што родителот ќе проба да разговара со професорот или професорката?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Има тука некои луѓе кои дома ги лигават децата и си мислат дека е нормално и својствено наставничката да се јави ако неговото дете закаснило на час, за да може да се јави во полиција првите 5 минути за да добие на време на пронаоѓање на детето, пошто ако го нема 5 минути, тогаш е киднапирано..

ХИСТЕРИЈА!!!!


Кога ќе биде детето 8мо одделение и кога наставничката ќе се јави за да каже дека закаснило и кога децата ќе го дупат заради тоа, тогаш цацко ќе биде крив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom