Исчезнати лица

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.266
Citam za clenstvovo vo partijava bile vakvi takvi, jas mislam deka poveketo se normalni cesni luge sto se nezadovolni od od opstata politicka situacija kaj nas , od drugite partii i od odnosit na svetskite moknici kon MKD. Tie ne ni bile svesni so kakov ludak imaat rabota.
Sakav denovive da napisam edna komicna situacija na koja ne mozam a da ne se iznasmeam ama temava ne bas za smeenje pa ne pisav, ali sega ke ja spomnam.
Imam eden prijatel I pred nekoe vreme mi vika “ Jas ne sum po politickive partii ama ovie od Desna/ Treta ( se ni sekavam kako gi narece) mi gledaat vo red I duri se jas se aktiviram “. Posle nastanov celo vreme mi se vraka toa vo glata i smesno mi e, tolku vreme sedel nastrana od partiive I sega bas tamu se zakacil.
Bilo kako , koga pocnaa da gi apsat pojma, nemase, mu pustam link i vo stil na zaebancija mu vikam “ Abe pola partija vi e pozatvorija, da ne dojdat I po tebe. Eve videte sami sto mi vrati:
Народот како и во секоја, мал дел од членовите добиваат нешто и се таму поради личен интерес, другите оти ја купиле приказната. Овие другите не дека се помали психопати, само се или повнимателни и не ги фатиле, или пак не се поклопиле коцките. Ако одиш наназад имаше народ што се крстеше на Љубчо, Бранко, Грујо, IQ33, a ja продадоа државата и индиректно истепаа едно чудо народ (стечајци, рекетирања и тн, срцеви и мозочни удари, растурени семејства со кризата, ментално пореметување...). Може не дигнале пиштол, ама индиректно...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Tie ne ni bile svesni so kakov ludak imaat rabota.
Ова е битниот момент!
Ни еден член на култ нема да признае дека е заведен, и дека е култист(секташ по нашки, иако подруго значење има тој термин)

И обично нормални и чесни луѓе биваат врбувани… нели секој човек си има свои проблеми, фрустрации…
И тоа е многу перфидно искористено од водачот, кој знае да заведе!
Е сега и таму си има хиерархија, кој колку верува, кој колку навлегол… ама по дифолт блиските околу лидерот се најфанатични “верници” спремни да направат се.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Како се отплеткува случајов, испаѓа се поголема трагедија. Овие се тотално изгубени во свемир, аматери е мал збор.
Јавноста со право се прашува за низата нелогичности во случајов, на крај ќе испадне дека се е последица на глупавоста на сторителите.

Да стигнеш до Турција, во момент кога си баран со меѓународна потерница, и со цел памет да тргнеш пешки да се движиш по автопат, па мислам дека случајов може да се затвори комотно. Секакви теории се раширија, која покомплицирана од претходната, на крај ќе испадне буквално најпростото сценарио, кое е толку просто и малоумно што никој не би го земал во обзир како валидно. Си викаш, ако некој е спремен да убие човечко суштество, ваљда има и способност до некаде да го прикрие истото. Не, овие се собрале ојле дојле, од сите 5мина не можеш да склопиш еден саглам, и решиле да изиграваат криминалци.

За мене ова е огромна трагедија, животот на девојчето замина од чиста глупост.

А за пресот на МВР, обиџуко ја пофали Хрватска за брзиот одговор, и спомна дека и тие имале распишано потерница по Палчо и дека и таму се водела кривична постапка против него. Како може на веќе распишана потерница, типов да си постира подкасти во МК и да тера политичка кариера? Зошо МВР не постапила по потерницата?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.730
Поени од реакции
8.079
Посебно може да се забележи садистичката жичка во срцето на секој македонец, што фантазира садистички сценарија со убијците(не само смртна казна) во кои тие се главна улога на мачител/џелат.

Јас сум сигурна ако се расчешла историјата на било кој од осомничениве ќе забележите ист тип на коментари како неколку на темава.
Тоа е поради 30 години притисок без прекин кој ни го приредија елитите на државата, луѓето се ментално попуштени комплетно. Смешната работа е што колку народот оди во подлабоки дупки морално и општествено се поголема е шансата наместо да влезе тивко во терминална фаза, да влезе во комплетен фанатизам и радикализам зошто во истиот ќе најде конечно некаква смисол.

Чист пример за ова е Украина, држава која пред две години сите очекуваа дека ќе пропадне за еден месец, зошто едносотавно беше држава која по сите параметри беше руинисина далеку далеку повеќе и од денешна Македонија. Не само што тоа не се случи, туку при првата појава за смисол и цел они фанатично влегоа во процесот и ене ги скоро пола милион умреа на фронт.

Колку повеќе продолжи сево ова лудило, следниот Палчо и тој после него ќе наоѓаат се поплодно тло за да успеат. Многу од вас не разбираат дека он беше навистина на пат да отствари релативен успех во блиска иднина, и ако направеше каков било пробив во официјална власт тогаш ситуацијата ќе се компликуваше ептен.

Да се потпираме на фактот дека сите како овој Палчо ќе се самоуништат е играње со оган.
Какви било обиди да се сузбијат Палчовците како да се симптомот а не последицата е заблуда.

Елитите во нашава држава, или тие што ги контролираат поточно мора да разберат дека мора да има коренити промени и мора оваа ситуација кво да биде разрешена. Во спротивно прашање на време е кога ќе почне да има големи проблеми. Посебно сега кога се има еден "прирачник" за како да ги почнеш работите. Он е првиот што успеа, да е последниот не верувам.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.946
Поени од реакции
6.232
А за пресот на МВР, обиџуко ја пофали Хрватска за брзиот одговор, и спомна дека и тие имале распишано потерница по Палчо и дека и таму се водела кривична постапка против него. Како може на веќе распишана потерница, типов да си постира подкасти во МК и да тера политичка кариера? Зошо МВР не постапила по потерницата?
Poternica ima vo Hrvatska a ne vo stranstvo!
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.663
Поени од реакции
63.020
Ti odgovorija pogore.
Друг пат пред да земеш да етикетираш чии постови какви се, провери ги фактите. Сега сфати дека всушност ти тропаш глупости, па ја смени темата на прикривање. Од кај знаеш дека не се јавил од Турција во МВР? Не размисли зошто така брзо го лоцирале во Турција?
 

iLe

Prototype
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.399
Поени од реакции
29
Како се отплеткува случајов, испаѓа се поголема трагедија. Овие се тотално изгубени во свемир, аматери е мал збор.
Јавноста со право се прашува за низата нелогичности во случајов, на крај ќе испадне дека се е последица на глупавоста на сторителите.

Да стигнеш до Турција, во момент кога си баран со меѓународна потерница, и со цел памет да тргнеш пешки да се движиш по автопат, па мислам дека случајов може да се затвори комотно. Секакви теории се раширија, која покомплицирана од претходната, на крај ќе испадне буквално најпростото сценарио, кое е толку просто и малоумно што никој не би го земал во обзир како валидно. Си викаш, ако некој е спремен да убие човечко суштество, ваљда има и способност до некаде да го прикрие истото. Не, овие се собрале ојле дојле, од сите 5мина не можеш да склопиш еден саглам, и решиле да изиграваат криминалци.

За мене ова е огромна трагедија, животот на девојчето замина од чиста глупост.

А за пресот на МВР, обиџуко ја пофали Хрватска за брзиот одговор, и спомна дека и тие имале распишано потерница по Палчо и дека и таму се водела кривична постапка против него. Како може на веќе распишана потерница, типов да си постира подкасти во МК и да тера политичка кариера? Зошо МВР не постапила по потерницата?
Mozebi poternicata ne e megunarodna za da bide ekstradiren..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.663
Поени од реакции
63.020
не е баш така, можел одма да јави по телефон, да пише на вибер на фејсбук итн .. има милион начини да контактира уште во првиот момент кога дознал, па дури и да контактира со турската полиција.
Зошто тврдите дека со 100% сигурност дека го нема ова направено?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.946
Поени од реакции
6.232
Neznam dali citas sto napisav ili si glupav.
Na isti den ja imat napusteno nasata drzava no ne zaedno .
Go apsat vo ponedelnik na granicen premin dojran.
A toa sto si go zaokruzil koga go zemal kade go vozel ne go znam
Ne sum jas glup tuku ti nemash pojma shto zboruvash!

Ubavo ti pishuva, vo Pobedelnikot e trgnat od Belgrad za Turcija!!!!
Od Belgrad do Turcija bez pause ti trebaat edno 8-9 saati vozenje!
Znaci i da trgnale von5 Saabalje bile vo 13-14h na tueka granica
Kapirash ili treba prevod ???
 

iLe

Prototype
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.399
Поени од реакции
29
Ова веќе дава сомнеж за организирани активности, и зошто и тој е задржан во притвор.
Ne mora da znaci moja logika namerno izleguva od drzavata so advokatot mu kazuva drugo scenario a vo belgrad povikuva drug prijatel koj ja minuva sam granicata i nikoj nema da ima sumnja.
No pri proverka na site granicni premini vo srbija so negovoto ime i prezime e videno deka ja napusta srbija so stefan.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.946
Поени од реакции
6.232
Друг пат пред да земеш да етикетираш чии постови какви се, провери ги фактите. Сега сфати дека всушност ти тропаш глупости, па ја смени темата на прикривање. Од кај знаеш дека не се јавил од Турција во МВР? Не размисли зошто така брзо го лоцирале во Турција?
Zatoa shto jas razbiram nakedonski.
Go privele na granica i togash kazhal!
Hallo, kasno e odi legni si
 

Kajgana Shop

На врв Bottom