Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
За постигнување на "атлетско тело" освен исхраната многу е важно и тоа кој е типот на вашето тело за тие што сте новајлии постојат три типа.

http://www.muscleandstrength.com/articles/body-types-ectomorph-mesomorph-endomorph.html
За сите три типа е објаснето во првиот пост од темата.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
За време на тренинг што е подобро да се пие вода или зелен чај?
И дали има некое ограничено дневно количество колку зелен чај да се пие?
И второто прашање ми е дали после тренинг е доволно да се јаде салата од марула со една туна???
Или треба нешто друго да се внесе после тренинг?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
За време на тренинг што е подобро да се пие вода или зелен чај?
И дали има некое ограничено дневно количество колку зелен чај да се пие?
И второто прашање ми е дали после тренинг е доволно да се јаде салата од марула со една туна???
Или треба нешто друго да се внесе после тренинг?
После тренинг треба и некој шеќер да се внесе за лесно да се доплони потрошениот за време на тренинг (освен ако не си на ептен строга диета, но и тогаш треба само помалку)

Зелен чај може да се пие за време на тренинг затоа што го олеснува дишењето и дава ментален фокус, често и суплементи кои се користат за време на тренинг имаат зелен чај во нив. Нема некое ограничено внесување на зелен чај, обично се предлага 1-3 чаши
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
После тренинг треба и некој шеќер да се внесе за лесно да се доплони потрошениот за време на тренинг (освен ако не си на ептен строга диета, но и тогаш треба само помалку)

Зелен чај може да се пие за време на тренинг затоа што го олеснува дишењето и дава ментален фокус, често и суплементи кои се користат за време на тренинг имаат зелен чај во нив. Нема некое ограничено внесување на зелен чај, обично се предлага 1-3 чаши
Декстроза,за после тренинг ? знам дека може,ама ја знаеш ситуацијата со мене,па ради тоа те прашувам...
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Кајгана (не форумот, кајгана за јадење :icon_mrgr:) испрежна со маслинов зејтин, здраво е ^ ?

И да сакам да прашам по колку калории на ден треба да внесувам, за да ми се идефинираат мускулите?Дека нели јас се хранам здраво али тоа е не е многу голем период.Значи имам 17 години, а за цело тоа време сум јадел глупости како тостови, чипсови и што ли уште не, мајонез и сваштарии.Е среќа што цело време тренирам кошарка, па немам проблеми со килажата.
Сега кога занимвањето на кошарка е на едно попрофесионално ниво, исхраната е добра.Значи имам 17 години,1.82, а имам 73, 74 кила.Колку калории треба да внесувам?Фала однапред.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Кајгана (не форумот, кајгана за јадење :icon_mrgr:) испрежна со маслинов зејтин, здраво е ^ ?

И да сакам да прашам по колку калории на ден треба да внесувам, за да ми се идефинираат мускулите?Дека нели јас се хранам здраво али тоа е не е многу голем период.Значи имам 17 години, а за цело тоа време сум јадел глупости како тостови, чипсови и што ли уште не, мајонез и сваштарии.Е среќа што цело време тренирам кошарка, па немам проблеми со килажата.
Сега кога занимвањето на кошарка е на едно попрофесионално ниво, исхраната е добра.Значи имам 17 години,1.82, а имам 73, 74 кила.Колку калории треба да внесувам?Фала однапред.
Пресметај си тука http://scoobysworkshop.com/calorie-calculator/ :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кајгана (не форумот, кајгана за јадење :icon_mrgr:) испрежна со маслинов зејтин, здраво е ^ ?

И да сакам да прашам по колку калории на ден треба да внесувам, за да ми се идефинираат мускулите?Дека нели јас се хранам здраво али тоа е не е многу голем период.Значи имам 17 години, а за цело тоа време сум јадел глупости како тостови, чипсови и што ли уште не, мајонез и сваштарии.Е среќа што цело време тренирам кошарка, па немам проблеми со килажата.
Сега кога занимвањето на кошарка е на едно попрофесионално ниво, исхраната е добра.Значи имам 17 години,1.82, а имам 73, 74 кила.Колку калории треба да внесувам?Фала однапред.
Запамти дека за да ти се дефинираат мускулите треба и да ги и имаш. Не очекувај да си развиен под салото. (како што некои мислат дека само со слабеење ќе ги средат стомачните (или па уште полошо, само со вежбање)).
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Запамти дека за да ти се дефинираат мускулите треба и да ги и имаш. Не очекувај да си развиен под салото. (како што некои мислат дека само со слабеење ќе ги средат стомачните (или па уште полошо, само со вежбање)).
Средена исхрана,средена програма за вежбање,7-8 часа одмор,и средена суплементација...тоа е тоа ?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Запамти дека за да ти се дефинираат мускулите треба и да ги и имаш. Не очекувај да си развиен под салото. (како што некои мислат дека само со слабеење ќе ги средат стомачните (или па уште полошо, само со вежбање)).
Добро де, не сум идиот :D Нормално дека вежбам, 73 кила сум, а сало имам ептен малку.Затоа и прашав, а на страната што ми ја даде членот погоре иам многу работи што треба да се пополнат и незнам баш, ако некој може да ми помогне, би му бил благодарен.

Поздрав.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Кајгана (не форумот, кајгана за јадење :icon_mrgr:) испрежна со маслинов зејтин, здраво е ^ ?

И да сакам да прашам по колку калории на ден треба да внесувам, за да ми се идефинираат мускулите?Дека нели јас се хранам здраво али тоа е не е многу голем период.Значи имам 17 години, а за цело тоа време сум јадел глупости како тостови, чипсови и што ли уште не, мајонез и сваштарии.Е среќа што цело време тренирам кошарка, па немам проблеми со килажата.
Сега кога занимвањето на кошарка е на едно попрофесионално ниво, исхраната е добра.Значи имам 17 години,1.82, а имам 73, 74 кила.Колку калории треба да внесувам?Фала однапред.
Место кајгана вари ги јајцата, многу подобро е. Инаку ти треба околу 2000 калории за да почнеш да се дефинираш т.е. да ослабеш.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Кајгана (не форумот, кајгана за јадење :icon_mrgr:) испрежна со маслинов зејтин, здраво е ^ ?
Избегнувај го маслиновото за пржење мала толеранција на топлина има и состојките ги губи. Подобро користи го во салати.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
http://www.leangains.com/

викаат била многу успешна програма за таканаречено „наизменично гладување“ , ако знае некој нешто повеќе нека објасни
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
http://www.leangains.com/

викаат била многу успешна програма за таканаречено „наизменично гладување“ , ако знае некој нешто повеќе нека објасни
Во секоја диета кај што во името се спомнува гладување мој совет е да ја прескокнеш.Постојат повеќе здрави начини за накачување и намалување килажа.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
http://www.leangains.com/

викаат била многу успешна програма за таканаречено „наизменично гладување“ , ако знае некој нешто повеќе нека објасни
Јас вака јадам.. Целата работа е да се фокусираш на вежбањето и на качување на килажи.. Се јаде од 1 сат до 9 сат... целта е да се следат калориите и протеините што ги јадеш од храната.. Те уверувам мускул нема да загубиш,ќе симнеш доста сало,оброците ќе ти бидат поголеми.. имаш све на страната објаснето прочитај..
 
Член од
1 април 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Би ве замолил ако може да ми кажете некоја исхрана со која би качил маса, но истовремено таа маса да биде мускулна, затоа што почнав да вежбам дома на вратило и сакам малце и на исхрана да запазам за да имам по ефективни резултати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom