Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
sekoe maslo si ima rang na temperatura za koristenje.
tie extra virgin generalno ne se nameneti za przenje, bez razlika dali nekolku kapki ili kilo.
posto se so poteklo od mediteranski zemji, namena im e vo salati, i eventualno nekoi prelivi
posle spremanje na hranata.

tie mislam deka imaa tocka na isparuvanje (smoke point, ne znam dali bas dobro go prevediv) okolu 180-200,
so e generalno ok za vo air fryer
(mene logika mi e deka poniski temperaturi vo air fryer davaat slicni rezultati kako nesto povisoki vo rerna ili vo tava,
poradi pomal prostor i poramnomerna raspredelba na temperaturata)

tuka vo svedska imaat interesni mesavini - edno e mesavina puter i nekoe maslo (toa za vo tava przenje),
a za vo air fryer ima mesavina maslinovo i nekoe rapessed (ne go znam so cudo e voa) - se osekja miris na maslinovo,
ama naznaceno e na pakuvanje deka do 220C moze da se koristi, ne koristam povisoki temperaturi pri gotvenje jas.

Да баш заради ова прашав....затоа реков не ги разбирам баш.
И јас го имам читано истото за маслата.
Сепак без масло е најдобра опција.
Или евентуално во air fryer, со многу малце масло.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Дечки ,јас за 15 месеци ,ослабев цели 15 кгр, здраво со исхрана и вежбање, ни сало ни кожа ни вишок ни кусок.

Незнам како ослабевате за помалку од месец време по 15 кгр или повеќе.
Незнам ,неверојатно, дали е здраво, и каква ви е крвната слика?
Плус тоа има јојо ефект некогаш, туку ајде со среќа на сите...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
sekoe maslo si ima rang na temperatura za koristenje.
tie extra virgin generalno ne se nameneti za przenje, bez razlika dali nekolku kapki ili kilo.
posto se so poteklo od mediteranski zemji, namena im e vo salati, i eventualno nekoi prelivi
posle spremanje na hranata.

tie mislam deka imaa tocka na isparuvanje (smoke point, ne znam dali bas dobro go prevediv) okolu 180-200,
so e generalno ok za vo air fryer
(mene logika mi e deka poniski temperaturi vo air fryer davaat slicni rezultati kako nesto povisoki vo rerna ili vo tava,
poradi pomal prostor i poramnomerna raspredelba na temperaturata)

tuka vo svedska imaat interesni mesavini - edno e mesavina puter i nekoe maslo (toa za vo tava przenje),
a za vo air fryer ima mesavina maslinovo i nekoe rapessed (ne go znam so cudo e voa) - se osekja miris na maslinovo,
ama naznaceno e na pakuvanje deka do 220C moze da se koristi, ne koristam povisoki temperaturi pri gotvenje jas.

Зошто ти е масло за во air fryer?
Јас досега не сум искористил масло во него, додуша првиот ден кога го купив ставив малку и почна да чади и од тогаш немам ставено воопшто.
За во салати јас земам ладно цедено од сончоглед, ми здосади маслиновото, т.е вкусот.
За пржење користам путер (јајца кога правам) и нелеплива тава, дури и без тоа нема гајле.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
Зошто ти е масло за во air fryer?
Јас досега не сум искористил масло во него, додуша првиот ден кога го купив ставив малку и почна да чади и од тогаш немам ставено воопшто.
За во салати јас земам ладно цедено од сончоглед, ми здосади маслиновото, т.е вкусот.
За пржење користам путер (јајца кога правам) и нелеплива тава, дури и без тоа нема гајле.
imam "cetka" za hrana, na stek i losos, pominuvam tanko koga im gi stavam zacinite, ispagja nekolku kapki ko so pisa gavolruiz. so malku maslo podobra "tekstura / browning" imaat po stranite, pokrckavo e sprema na suvo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
imam "cetka" za hrana, na stek i losos, pominuvam tanko koga im gi stavam zacinite, ispagja nekolku kapki ko so pisa gavolruiz. so malku maslo podobra "tekstura / browning" imaat po stranite, pokrckavo e sprema na suvo.
Јас не го печам стекот до тој степен, го оставам да биде помек, пресушен ми е грд и ми здосадува брзо. Го ставам во фолија прво со зачини и чат пат сос, 10 минути се печи внатре, па после ја отворам фолијата и го оставам уште 5-7 минути да зарумени.

Инаку последно време сум навлечен на териаки, скоро и да немам каснато чист стек и ориз со месеци.
  1. Прво го печам стекот во air fryer.
  2. Паралелно го правам оризот (чист ориз, 12-13 мин) само малку бибер и сол.
  3. Во вок тава потпржувам зеленчуци (тука се продава и готов азиски микс), а некогаш знам да правам свој микс (зелена пиперка, црвена пиперка, кромид, блага пченка, мешунки грашок, морков), откако ќе се потпржи го турам пилешкото исецкано на ситно и му ставам териаки сос. Истата комбинација ја правам и со говедско мелено (со низок процент на масти), и чат пат со кенгурско, т.е со едно тенџере ориз + 3 комбинации на месо правам за цела недела, еве само што ги завршив за оваа недела. Плус филети риба со варени компири (благ и обичен ги мешам), и салата (2 пати неделно). Во стаклени садови со капак стојат без проблем цела недела.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
Јас не го печам стекот до тој степен, го оставам да биде помек, пресушен ми е грд и ми здосадува брзо. Го ставам во фолија прво со зачини и чат пат сос, 10 минути се печи внатре, па после ја отворам фолијата и го оставам уште 5-7 минути да зарумени.

Инаку последно време сум навлечен на териаки, скоро и да немам каснато чист стек и ориз со месеци.
  1. Прво го печам стекот во air fryer.
  2. Паралелно го правам оризот (чист ориз, 12-13 мин) само малку бибер и сол.
  3. Во вок тава потпржувам зеленчуци (тука се продава и готов азиски микс), а некогаш знам да правам свој микс (зелена пиперка, црвена пиперка, кромид, блага пченка, мешунки грашок, морков), откако ќе се потпржи го турам пилешкото исецкано на ситно и му ставам териаки сос. Истата комбинација ја правам и со говедско мелено (со низок процент на масти), и чат пат со кенгурско, т.е со едно тенџере ориз + 3 комбинации на месо правам за цела недела, еве само што ги завршив за оваа недела. Плус филети риба со варени компири (благ и обичен ги мешам), и салата (2 пати неделно). Во стаклени садови со капак стојат без проблем цела недела.
toa so vok tavi, gi gledam po aziskite kako spremaat, ama ne sum se sjunacil da go probam. gotvis na ogan so wokot ili moze i na elektricni ringli? tuka ne ni davat gas za po doma :D

toa so skladiranje vo staklo, zamrznuvas nesto, ili vo obicen frizider gi cuvas?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
toa so vok tavi, gi gledam po aziskite kako spremaat, ama ne sum se sjunacil da go probam. gotvis na ogan so wokot ili moze i na elektricni ringli? tuka ne ni davat gas za po doma :D

toa so skladiranje vo staklo, zamrznuvas nesto, ili vo obicen frizider gi cuvas?
Не, и јас немам гас во куќата, готвам на струја.
Не се замарам премногу како го припремаат тие, туку си терам како ми е полесно мене, и ок на вкус.
Не ни правам од нула териаки сос, го купувам готов овој и еве како оди зеленчукот, овој рецепт за оризот.

Фрижидерот ми лади различно во различен дел, тие што ми се за крај на неделата ги ставам во поладните комори, другите во стандардните, не замрзнувам. Сум тестирал дека не се расипува 4-5 денови.

Инаку вакви садови, имам и помали и оваа големина.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
WTF :D


--------






Па ова е дефинитивно еден од нај HARDCORE YouTube канали за bodyweight вежби па дури и на глобално ниво.
Исто и овие вежбачиве Кинез и Ашке изгледа дека се натурал.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
Не, и јас немам гас во куќата, готвам на струја.
Не се замарам премногу како го припремаат тие, туку си терам како ми е полесно мене, и ок на вкус.
Не ни правам од нула териаки сос, го купувам готов овој и еве како оди зеленчукот, овој рецепт за оризот.

Фрижидерот ми лади различно во различен дел, тие што ми се за крај на неделата ги ставам во поладните комори, другите во стандардните, не замрзнувам. Сум тестирал дека не се расипува 4-5 денови.

Инаку вакви садови, имам и помали и оваа големина.
cisto od radoznalost, apla off-topic e,
so e fintata so linkovite? za sos i zelencuk

mi go dava ova -
You are not authorized to view this page.
Firewall Rule:NotAllowed

od kaj tebe ili od kaj mene e problemot?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
cisto od radoznalost, apla off-topic e,
so e fintata so linkovite? za sos i zelencuk

mi go dava ova -
You are not authorized to view this page.
Firewall Rule:NotAllowed

od kaj tebe ili od kaj mene e problemot?
Австралиска продавница е, веројатно имаат ставено заштита по локација на IP.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Имам едно прашање.
Лани истиот месец како сега, Април, имав 92кг, после една година имам 62кг, целта мие до 59-60кг. Исфрлив јаглехидрати, вештачки шеќери, сокови, алкохол, леб итн, благо не јадам. Имам еден оброк во денот, во 12 часот и нареден мие дури другиот ден во 12 часот. Во консултации, ми рекоја дека на телото и на мозокот особено му треба и шеќер за енергија. Е сега имам прашање, дома имам подолго време што стои така една Милка од големите од 300грама. Дали истата на пример ако ја земам пример за оброк утре во 12часот наместо оброкот што го јадам и го заменам со чоколадо и утрешниот ден го поминам само со тоа едно чоколадо од 300гр па се до наредниот ден, дали килограмите ќе се покачат? Иначе на 100гр пишува дека има 569kcal, 51gr јагехидрати од кои шеќери 49гр.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Имам едно прашање.
Лани истиот месец како сега, Април, имав 92кг, после една година имам 62кг, целта мие до 59-60кг. Исфрлив јаглехидрати, вештачки шеќери, сокови, алкохол, леб итн, благо не јадам. Имам еден оброк во денот, во 12 часот и нареден мие дури другиот ден во 12 часот. Во консултации, ми рекоја дека на телото и на мозокот особено му треба и шеќер за енергија. Е сега имам прашање, дома имам подолго време што стои така една Милка од големите од 300грама. Дали истата на пример ако ја земам пример за оброк утре во 12часот наместо оброкот што го јадам и го заменам со чоколадо и утрешниот ден го поминам само со тоа едно чоколадо од 300гр па се до наредниот ден, дали килограмите ќе се покачат?
Нема да се покачат.
Може да напишеш зошто си го уништуваш физичкото здравје (психичкото гледам какво ти е) ако си машко?
Баш ме интересира зошто некој сака да стане костур..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
Имам едно прашање.
Лани истиот месец како сега, Април, имав 92кг, после една година имам 62кг, целта мие до 59-60кг. Исфрлив јаглехидрати, вештачки шеќери, сокови, алкохол, леб итн, благо не јадам. Имам еден оброк во денот, во 12 часот и нареден мие дури другиот ден во 12 часот. Во консултации, ми рекоја дека на телото и на мозокот особено му треба и шеќер за енергија. Е сега имам прашање, дома имам подолго време што стои така една Милка од големите од 300грама. Дали истата на пример ако ја земам пример за оброк утре во 12часот наместо оброкот што го јадам и го заменам со чоколадо и утрешниот ден го поминам само со тоа едно чоколадо од 300гр па се до наредниот ден, дали килограмите ќе се покачат?
направи си крвна слика да видиш до кај стоиш со оваа диета, дали све ти е нормално. Еднаш јадење некако малце ми се гледа, треба да јадеш повеќе, батали милка, јади нешто поздраво.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Нема да се покачат.
Може да напишеш зошто си го уништуваш физичкото здравје (психичкото гледам какво ти е) ако си машко?
Баш ме интересира зошто некој сака да стане костур..
Не си го уништувам, не мие ни уштено ниту физичкото ниту психичкото. Иначе на оваа килажа не изгледам костур туку сосема нормално баш младешки и далеку далеку сум од тоа костур. Според БМИ калкулаторот треба да тежам 54кг минимално, 64 средна и 72-74кг максиум и фазла не.

направи си крвна слика да видиш до кај стоиш со оваа диета, дали све ти е нормално. Еднаш јадење некако малце ми се гледа, треба да јадеш повеќе, батали милка, јади нешто поздраво.
Пред 2 месеци бев грипосан и тогаш направив, со болест резултатите излегоја вака: IMG_20230408_163512.jpg

Матичната рече дека е во ред и организмот баш си ги користи резервите, железото е пониско ама можно да е и од настинот. Со друг доктор во консултации рече дека железо и нее толку битно колку хемоглобинот и MCV.

Иначе чоколадо и други јаглехидрати немам каснато скоро половина година, а едниот оброк најчесто мие оризови галети 100гр и риба. Кога ќе ги сметнам уште овие 2-3кг ќе испитам пак крвна слика но сметам дека нема да има некоја промена од ова.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Не си го уништувам, не мие ни уштено ниту физичкото ниту психичкото. Иначе на оваа килажа не изгледам костур туку сосема нормално баш младешки и далеку далеку сум од тоа костур. Според БМИ калкулаторот треба да тежам 54кг минимално, 64 средна и 72-74кг максиум и фазла не.


Пред 2 месеци бев грипосан и тогаш направив, со болест резултатите излегоја вака: Прегледај го приврзокот 374708

Матичната рече дека е во ред и организмот баш си ги користи резервите, железото е пониско ама можно да е и од настинот. Со друг доктор во консултации рече дека железо и нее толку битно колку хемоглобинот и MCV.

Иначе чоколадо и други јаглехидрати немам каснато скоро половина година, а едниот оброк најчесто мие оризови галети 100гр и риба. Кога ќе ги сметнам уште овие 2-3кг ќе испитам пак крвна слика но сметам дека нема да има некоја промена од ова.
Батка колку си висок за да ти е нормална тежина 60кг?
И ако имаш намера да изгледаш убаво и дефинирано треба да качиш мускул, а не да изгледаш како да си избегал од концентрационен логор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom