Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Не си го уништувам, не мие ни уштено ниту физичкото ниту психичкото. Иначе на оваа килажа не изгледам костур туку сосема нормално баш младешки и далеку далеку сум од тоа костур. Според БМИ калкулаторот треба да тежам 54кг минимално, 64 средна и 72-74кг максиум и фазла не.


Пред 2 месеци бев грипосан и тогаш направив, со болест резултатите излегоја вака: Прегледај го приврзокот 374708

Матичната рече дека е во ред и организмот баш си ги користи резервите, железото е пониско ама можно да е и од настинот. Со друг доктор во консултации рече дека железо и нее толку битно колку хемоглобинот и MCV.

Иначе чоколадо и други јаглехидрати немам каснато скоро половина година, а едниот оброк најчесто мие оризови галети 100гр и риба. Кога ќе ги сметнам уште овие 2-3кг ќе испитам пак крвна слика но сметам дека нема да има некоја промена од ова.
Оризови галети ти се јаглехидрати.
Колку си висок штом на 60 кг изгледаш баш младешки?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Со твојава исхрана нити внесуваш доволно калории, ни доволно протеин, најверојатно ни јаглехидрати доволно, за витамини и минерали да не ни збориме. И здравјето и изгледот си го реметиш со ваков начин на исхрана, ама ти си знаеш.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Прегледај го приврзокот 374744

Еве ти боксер лесна категорија, името му е Ерол Спенс, висок колку тебе(175), тежина ~65кг!

Ваљда јасно ти е дека со еден оброк у 12 не стасал вака да изгледа..?
Се бори во категорија велтер каде може да биде меѓу 63 и 67. Значи таа килажа што е тука е некаде 65кг да, ама он е 75-80кг надвор од камп. Оваа форма ја има само неколку недели во годината.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Се бори во категорија велтер каде може да биде меѓу 63 и 67. Значи таа килажа што е тука е некаде 65кг да, ама он е 75-80кг надвор од камп. Оваа форма ја има само неколку недели во годината.
Друже, тоа може важи за билдерите…
Овој(а и било кој боксер) се тресе на секој грам одвишок!
Нема кај нив опуштање…

Туку нејсе, поентата ми беше за членот што прашува, спомнува нешто бми-мми…
Да види пример, кој пази на вагата…
И кој треба да пази на вагата..

П.С. а овоа ќумбе на сликата нит знае нит го занима што е тоа бми…
Знае само дека што и да прави, не смее повеќе од 67кг сосе шорцеви да тежи!!
Тоа, и да боксува..
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Друже, тоа може важи за билдерите…
Овој(а и било кој боксер) се тресе на секој грам одвишок!
Нема кај нив опуштање…

Туку нејсе, поентата ми беше за членот што прашува, спомнува нешто бми-мми…
Да види пример, кој пази на вагата…
И кој треба да пази на вагата..

П.С. а овоа ќумбе на сликата нит знае нит го занима што е тоа бми…
Знае само дека што и да прави, не смее повеќе од 67кг сосе шорцеви да тежи!!
Тоа, и да боксува..
Да се опушти ќе качи и многу повеќе. 12 години се занимавам со кикбокс и до пред коронава активно се натпреварував, ти одговорив на постот зошто одлично сум информиран за како оди било што поврзано со варијација на килажа во боречки спортови.
Никој борец во светов ја нема истата форма во текот на цела година што ја има на мерењето. Едноставно неизводливо е. Тој може е 65кг со многу низок процент на телесни масти сега, ама иди после 24 саати измери го, барем 6-7 кила потежок. После недела две, целосно си ја вратил килажата.
Највеќе што знам дека некој вратил за 24 часа се 13 кила (Пауло Коста), а од мое искуство највеќе што сум вратил за 48 саати се 8 кила. Најверојатно зошто не ни кинев нешто премногу килажа.

А тоа членот што коментира за бми кога основна исхрана не знае да си состави да не навлегуваме, 30 луѓе му одговорија па ваљда ќе научи.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Да се опушти ќе качи и многу повеќе. 12 години се занимавам со кикбокс и до пред коронава активно се натпреварував, ти одговорив на постот зошто одлично сум информиран за како оди било што поврзано со варијација на килажа во боречки спортови.
Никој борец во светов ја нема истата форма во текот на цела година што ја има на мерењето. Едноставно неизводливо е. Тој може е 65кг со многу низок процент на телесни масти сега, ама иди после 24 саати измери го, барем 6-7 кила потежок. После недела две, целосно си ја вратил килажата.
Највеќе што знам дека некој вратил за 24 часа се 13 кила (Пауло Коста), а од мое искуство највеќе што сум вратил за 48 саати се 8 кила. Најверојатно зошто не ни кинев нешто премногу килажа.

А тоа членот што коментира за бми кога основна исхрана не знае да си состави да не навлегуваме, 30 луѓе му одговорија па ваљда ќе научи.
Баш ме интересира како ова.
Знаејќи го фактот дека за да качиме едно кило треба да внесеме плус ~7,700калории од тоа што телото ни троши.
Да се 1-3кг ајде може вода едно друго но ова ми звучи премногу
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Баш ме интересира како ова.
Знаејќи го фактот дека за да качиме едно кило треба да внесеме плус ~7,700калории од тоа што телото ни троши.
Да се 1-3кг ајде може вода едно друго но ова ми звучи премногу
Еден збор: Дехидрација!
(Само потсети се дека ние сме вреќи составени од 90% вода ;) )
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Другари некој добар протеин предлог без безпотребни вештачки засладувачи? Моментално користам ваков ама премногу ми е благ..
shake-it.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom