Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
16 август 2021
Мислења
29
Поени од реакции
36
Se trudam proteinot da go vnesam od zivotinski izvor bidejki aminokiselinskiot sostav od proteinot od zivotno i rastitelno poteklo ne se isti.

@Hellodarkness Ribata dnevno dosega po 900 gr jadam veke 2-3 nedeli. ima rezultat na muskulnata masa, rasnam kako kvasec samo problem mi e saloto okolu strukot kako da go namalam

Jaglenihidrati mi se svedeni na minimum pa se do 0. Ovesnite snegulki imat jaglenihidrati
Obavezno pauziraj od riba barem 1 mesec i kade so vakvo razmisluvanje 0 jg pa kako imas energija za workout? Od proteinot i mastite jade, i za dzabe vnesuvas tolku proteini. I da sum na tvoe mesto poveke bi gledal proteinite da gi vnesuvam od rastitelno poteklo ima mnogu brojni studii za stetnosta od ishrana strogo od zivotinsko poteklo na dolg period. Od druga strana za plant-based food imas samo pozitivni efekti. Zemi procitaj, izgledaj videa od Michael Greger i Dr. Sten Ekberg. Go pisav i Ekgberg da ne mi se nafrlat nekoi clenovi kako promoviram pro vegan :D
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Obavezno pauziraj od riba barem 1 mesec i kade so vakvo razmisluvanje 0 jg pa kako imas energija za workout? Od proteinot i mastite jade, i za dzabe vnesuvas tolku proteini. I da sum na tvoe mesto poveke bi gledal proteinite da gi vnesuvam od rastitelno poteklo ima mnogu brojni studii za stetnosta od ishrana strogo od zivotinsko poteklo na dolg period. Od druga strana za plant-based food imas samo pozitivni efekti. Zemi procitaj, izgledaj videa od Michael Greger i Dr. Sten Ekberg. Go pisav i Ekgberg da ne mi se nafrlat nekoi clenovi kako promoviram pro vegan :D
Ako ne mi veruvas:

- Za grb taa sprava sto spustuvas od gore nadole krevam 88 kg
- Na bench okolu 60-70 kg / 10-12 povtoruvanja 3-4 serii
- Gradi pek dek masina 80 kg / 10-12 povtoruvanja 4-5 serii /1-2 min odmor

Crvenoto meso e toa sto go promovirat za stetno, no ne i beloto meso. Ne mozes ist muskul i sila da napravis so proteini od rastitelno poteklo od ona so zivotinsko potelko. Imam uste 1.5 kg od oslicot da go dojadam pa ke trgnam koga ke zemam plata so podobra dieta.

Jaglenihidrati mi se na 0 radi toa sto sakam da go stopam saloto koe go imam. A posle na muskulna masa so 2-3 gr jaglenihidrati /kg telesna tezina i 2 gr protein / kg telesna tezina.
 
Член од
16 август 2021
Мислења
29
Поени од реакции
36
Ako ne mi veruvas:

- Za grb taa sprava sto spustuvas od gore nadole krevam 88 kg
- Na bench okolu 60-70 kg / 10-12 povtoruvanja 3-4 serii
- Gradi pek dek masina 80 kg / 10-12 povtoruvanja 4-5 serii /1-2 min odmor

Crvenoto meso e toa sto go promovirat za stetno, no ne i beloto meso. Ne mozes ist muskul i sila da napravis so proteini od rastitelno poteklo od ona so zivotinsko potelko. Imam uste 1.5 kg od oslicot da go dojadam pa ke trgnam koga ke zemam plata so podobra dieta.

Jaglenihidrati mi se na 0 radi toa sto sakam da go stopam saloto koe go imam. A posle na muskulna masa so 2-3 gr jaglenihidrati /kg telesna tezina i 2 gr protein / kg telesna tezina.
Krvna slika gledaj proveri si, ne mi se objasnuva za toa dali mozes da napravis ist muskul oti sekako nema da ti se smeni mislenjeto. Inaku na organizmot mu treba energija za da funkcionira. A ti bez jg + workout vo tvojot slucaj ti jade od mastite i proteinite. I spored toa sto pisuvas saloto si stoi sto znaci poveke ti trosi od proteinite sto gi vnesuvas. Od kaj ti e idejata skroz da isfrlis jg? Saloto se gubi i so pravilen vnes (kaloriski deficit ako e potrebno) na jg, proteini, masti i vezbanje na stomacnite. Otvori si bmi, calorie calculator i razgledaj ubavo sto i kolku ti treba.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Krvna slika gledaj proveri si, ne mi se objasnuva za toa dali mozes da napravis ist muskul oti sekako nema da ti se smeni mislenjeto. Inaku na organizmot mu treba energija za da funkcionira. A ti bez jg + workout vo tvojot slucaj ti jade od mastite i proteinite. I spored toa sto pisuvas saloto si stoi sto znaci poveke ti trosi od proteinite sto gi vnesuvas. Od kaj ti e idejata skroz da isfrlis jg? Saloto se gubi i so pravilen vnes (kaloriski deficit ako e potrebno) na jg, proteini, masti i vezbanje na stomacnite. Otvori si bmi, calorie calculator i razgledaj ubavo sto i kolku ti treba.
Se cuvstvuvam dobro sto se odnesuva do zdravjeto, imam energija. Inaku ke go poslusam tvojot sovet pa ke vidime.

Integralen leb od pcenica ke si zemam i ke vidime
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Ako ne mi veruvas:

- Za grb taa sprava sto spustuvas od gore nadole krevam 88 kg
- Na bench okolu 60-70 kg / 10-12 povtoruvanja 3-4 serii
- Gradi pek dek masina 80 kg / 10-12 povtoruvanja 4-5 serii /1-2 min odmor

Crvenoto meso e toa sto go promovirat za stetno, no ne i beloto meso. Ne mozes ist muskul i sila da napravis so proteini od rastitelno poteklo od ona so zivotinsko potelko. Imam uste 1.5 kg od oslicot da go dojadam pa ke trgnam koga ke zemam plata so podobra dieta.

Jaglenihidrati mi se na 0 radi toa sto sakam da go stopam saloto koe go imam. A posle na muskulna masa so 2-3 gr jaglenihidrati /kg telesna tezina i 2 gr protein / kg telesna tezina.
Ти го кажа некој се ова како да вежбаш/јадеш или ти сам си читаш на интернет?
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Ти го кажа некој се ова како да вежбаш/јадеш или ти сам си читаш на интернет?
Od internet citam, ali eve ke gi poslusam vasite soveti od namirnici ke koristam:

- Lekja zelena (26 gr protein / 100 gr)
- Bel oriz
- Orevi ( 50 gr dnevno )
- Integralen leb od pcenica

Sto uste mozam da vmetnam od rastitelni proteini, brokula ima mnogu malku proteini a i gravot ?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Od internet citam, ali eve ke gi poslusam vasite soveti od namirnici ke koristam:

- Lekja zelena (26 gr protein / 100 gr)
- Bel oriz
- Orevi ( 50 gr dnevno )
- Integralen leb od pcenica

Sto uste mozam da vmetnam od rastitelni proteini, brokula ima mnogu malku proteini a i gravot ?
Катастрофа планови, ангажирај си саглам тренер да те води во исхраната и тренинзите оти ќе се упропастиш.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Luge potreben mi e sovet.
Znaci tezok sum 77 kg, ishranata dnevno vnesuvam 2gr protein po 1 kg telesna tezina znaci

900 - 920 gr Oslic
Okolu 100-120 gr bademi na den


Pocnav skoro mesec dena dali e vo red ishranava ? toa e se na so sum momentalno.

Imam salo okolu strukot i na low abs. Dali kardioto bi mi pomognal?
Abe druze so lejka, grasak i orej ke klavas muskulna masa?
Ne zaebava, zemi jadi ko coek ostaj saloto na stomakot.
Znaci prv obrok 8-10 vareni belki, maslinovo maslo i malku sol.
2 lepcina na toster i posle mavas ovez so zamrznato ovosje i banana. Go pravis kako kasa i delkaj.
Vtor obrok junesko meso cesto imas na popust vo tinex. So kompir ili testenini kako makaroni, spageti.....
Posle trening pilesko file so kompir ili oriz.
Pred spienje grcki jogurd izmesajgo so whey protein i izrendaj lesnik i legnisi.
Mesecno nivo 8000za hrana, 1000ka teretanata.
So ovaja ishrana vnesvam preku 160gr protein
340gr gidrati
100gr masti.
Imam rezultati i neklavam salo. Ista tezina sum kako tebe.
Inace muskul bez malku salo nebiva.
Ne se baziraj na saloto, ostajgo za sledna godina a sega gledaj ds trupas meso natebe normalno bez nanesvanje mnogu salo. Moras i hidrati da vnesuvas, so 0 carbs nisto neprsvis.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Abe druze so lejka, grasak i orej ke klavas muskulna masa?
Ne zaebava, zemi jadi ko coek ostaj saloto na stomakot.
Znaci prv obrok 8-10 vareni belki, maslinovo maslo i malku sol.
2 lepcina na toster i posle mavas ovez so zamrznato ovosje i banana. Go pravis kako kasa i delkaj.
Vtor obrok junesko meso cesto imas na popust vo tinex. So kompir ili testenini kako makaroni, spageti.....
Posle trening pilesko file so kompir ili oriz.
Pred spienje grcki jogurd izmesajgo so whey protein i izrendaj lesnik i legnisi.
Mesecno nivo 8000za hrana, 1000ka teretanata.
So ovaja ishrana vnesvam preku 160gr protein
340gr gidrati
100gr masti.
Imam rezultati i neklavam salo. Ista tezina sum kako tebe.
Inace muskul bez malku salo nebiva.
Ne se baziraj na saloto, ostajgo za sledna godina a sega gledaj ds trupas meso natebe normalno bez nanesvanje mnogu salo. Moras i hidrati da vnesuvas, so 0 carbs nisto neprsvis.
Kako gi racunas mastite po kg ?
Idea nekade 0.9 /kg telesna tezina do 1 / kg telesna tezina?

Sega planiram da simnam toa saloto oti leto e definicija mi e prioritet.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Kako gi racunas mastite po kg ?
Idea nekade 0.9 /kg telesna tezina do 1 / kg telesna tezina?

Sega planiram da simnam toa saloto oti leto e definicija mi e prioritet.
Додека го симнеш салото и се издефинираш зима ќе те фати, да беше така сите 2 недели пред да одат на одмор ќе почнуваа вежбање и исхрана да средуваат.
Среди си ја исхраната со некој стручен за тоа, истерај ја зимава, на пролет ќе се консултираш пак што како да правиш и ќе бидеш спремен за другото лето.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Додека го симнеш салото и се издефинираш зима ќе те фати, да беше така сите 2 недели пред да одат на одмор ќе почнуваа вежбање и исхрана да средуваат.
Среди си ја исхраната со некој стручен за тоа, истерај ја зимава, на пролет ќе се консултираш пак што како да правиш и ќе бидеш спремен за другото лето.
Prednosta mi e toa sto brgu slabeam pa mislam do avgust ke bidam spremen. nemam mnogu za gubenje. Po 100-150 stomacni vo serija za 1 mesec sekoj den trening bi bil dovolen intenziven.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.845
Prednosta mi e toa sto brgu slabeam pa mislam do avgust ke bidam spremen. nemam mnogu za gubenje. Po 100-150 stomacni vo serija za 1 mesec sekoj den trening bi bil dovolen intenziven.
само кардио ако сакаш салото да го скинеш, пешачење/трчање бар по еден саат на ден
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Prednosta mi e toa sto brgu slabeam pa mislam do avgust ke bidam spremen. nemam mnogu za gubenje. Po 100-150 stomacni vo serija za 1 mesec sekoj den trening bi bil dovolen intenziven.
Остај тие приказни дека со стомачни ќе намалиш стомак/стопиш сало! Не знам колку брз метаболизам да имаш и со 0 carbs,па нема да го стопиш!
Имам слична градба, релативно слаб, ама се ми се фаќа во стомак! (А и пивото нешто не ми помага :D)
Батали теретани, билдање, глупи диети! Оди да пливаш! Саат време дневно пет пати во неделата ти е и повеќе од доволно! Плус можеш да си јадеш нормално без да се стегаш. Ако стигнеш да пливаш серии х10 50м/1мин, 25м/30сек, со 800-100м загревање (што е сосем изводливо штом јас можев..) два саата тренинг на ден,(јас пливам 3 еден одмарам)…
Не само што ќе изгориш сало и дефинираш мускули, туку дури и ќе треба да појачаш исхрана со јагле-хидрати!(јадам како правосмукалка, и не бирам што дури и благо!)

П.С. е сега ти сакаш на 15 Јули да изгубиш стомак до Август! Тоа никад нема да биде,требало во Март да почнеш..
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Prednosta mi e toa sto brgu slabeam pa mislam do avgust ke bidam spremen. nemam mnogu za gubenje. Po 100-150 stomacni vo serija za 1 mesec sekoj den trening bi bil dovolen intenziven.
Така е. 150 стомачни по три серии секој ден за 15 дена ќе бидеш спремен за на бина а камо ли за плажа. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom