Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Остај тие приказни дека со стомачни ќе намалиш стомак/стопиш сало! Не знам колку брз метаболизам да имаш и со 0 carbs,па нема да го стопиш!
Имам слична градба, релативно слаб, ама се ми се фаќа во стомак! (А и пивото нешто не ми помага :D)
Батали теретани, билдање, глупи диети! Оди да пливаш! Саат време дневно пет пати во неделата ти е и повеќе од доволно! Плус можеш да си јадеш нормално без да се стегаш. Ако стигнеш да пливаш серии х10 50м/1мин, 25м/30сек, со 800-100м загревање (што е сосем изводливо штом јас можев..) два саата тренинг на ден,(јас пливам 3 еден одмарам)…
Не само што ќе изгориш сало и дефинираш мускули, туку дури и ќе треба да појачаш исхрана со јагле-хидрати!(јадам како правосмукалка, и не бирам што дури и благо!)

П.С. е сега ти сакаш на 15 Јули да изгубиш стомак до Август! Тоа никад нема да биде,требало во Март да почнеш..
Dobro bar do septemvri ke bide sigurno.

Inaku za stomacnite pametno e sekoj den da gi pravam?

Teretana ne menam za nisto zivo, hobi mi e da krevam tezini :D.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Dobro bar do septemvri ke bide sigurno.

Inaku za stomacnite pametno e sekoj den da gi pravam?

Teretana ne menam za nisto zivo, hobi mi e da krevam tezini :D.
Не знам да ти кажам право… Оваа е тема само за билдери.
Онака се убацив да споделам мое искуство.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Drugari, Kakov e onoj polubel leb od zito Luks. Dali e Pola below, Pola integralno brasno? Toj mi e najubav.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Сум пишувал и порано за AIR FRYER, ама го баталив одреден период пошто ми беше мрза да го чистам, меѓутоа последниот месец-два активно го користам.

Пилешки стек - 8 минути на 200 степени
Риба - 8 минути на 200 степени
Телешки мускул - 8-10 минути на 200 степени
Компир-помфрит, зависно од тоа колку дебели ќе бидат парчињата (јас ги сечам потенки) - 15-16 минути на 180 степени

Значи буквално го ставаш јадењето таму, додека да одиш да направиш салата, да стоплиш оризот и да поставиш маса, готово е :)
Препорака за сите што сакат да заштедат на време.

П.С пилешкото и рибата се фантазија, вкусни и меки, додека телешкото не е ништо посебно на вкус, ваљда претходно му треба некоја маринада, ама поминува преку мене, битно да се внесе. Компирот исто прекрасен..
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Сум пишувал и порано за AIR FRYER, ама го баталив одреден период пошто ми беше мрза да го чистам, меѓутоа последниот месец-два активно го користам.

Пилешки стек - 8 минути на 200 степени
Риба - 8 минути на 200 степени
Телешки мускул - 8-10 минути на 200 степени
Компир-помфрит, зависно од тоа колку дебели ќе бидат парчињата (јас ги сечам потенки) - 15-16 минути на 180 степени

Значи буквално го ставаш јадењето таму, додека да одиш да направиш салата, да стоплиш оризот и да поставиш маса, готово е :)
Препорака за сите што сакат да заштедат на време.

П.С пилешкото и рибата се фантазија, вкусни и меки, додека телешкото не е ништо посебно на вкус, ваљда претходно му треба некоја маринада, ама поминува преку мене, битно да се внесе. Компирот исто прекрасен..
kolku vreme go odlozuvam, uste toa zvere go nemam probano u kujna :D
ako nisto povekje, barem za pilesko, i pomfrit (koga kje fati strvost) kje go probam posle postov.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
kolku vreme go odlozuvam, uste toa zvere go nemam probano u kujna :D
ako nisto povekje, barem za pilesko, i pomfrit (koga kje fati strvost) kje go probam posle postov.
Само земи некој поквалитетен, јас го имам на TEFAL, за PHILLIPS треба кредит да подигнеш :icon_mrgr:
Исто внимавај на големината и длабочината на садот, мојот е поголем, не памтам сега колку литра собираше... пази да не купиш некој со мал сад, еден стек од 200 грама едвај ќе ти го собере :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Сум пишувал и порано за AIR FRYER, ама го баталив одреден период пошто ми беше мрза да го чистам, меѓутоа последниот месец-два активно го користам.

Пилешки стек - 8 минути на 200 степени
Риба - 8 минути на 200 степени
Телешки мускул - 8-10 минути на 200 степени
Компир-помфрит, зависно од тоа колку дебели ќе бидат парчињата (јас ги сечам потенки) - 15-16 минути на 180 степени

Значи буквално го ставаш јадењето таму, додека да одиш да направиш салата, да стоплиш оризот и да поставиш маса, готово е :)
Препорака за сите што сакат да заштедат на време.

П.С пилешкото и рибата се фантазија, вкусни и меки, додека телешкото не е ништо посебно на вкус, ваљда претходно му треба некоја маринада, ама поминува преку мене, битно да се внесе. Компирот исто прекрасен..
Зедов и јас скоро, најкорисен уред во кујната, рерна палам само за пица, а тава само за печурки :)
Автоматски споено мислење:

kolku vreme go odlozuvam, uste toa zvere go nemam probano u kujna :D
ako nisto povekje, barem za pilesko, i pomfrit (koga kje fati strvost) kje go probam posle postov.
Барем 5литри барај, мојот е 5.3, за 2-3 лица собира.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
air fryer е најдобар изум. За месо поготово е совршенство. Едина мана е што корпата кај некои е многу мачно да ја исчистиш.
Кај мене не е скап овој, ама е премногу лесен за чистење.
Прво го поминувам со влажна марамица за да турнам тоа што е изронето, и за пола минута со вода и сунѓер е светнат џам.

Ако ви засуши мрсното што излегло од месото (копани, свинско, говедско,јагнешко сите испуштаат мрсно доле) ставете го да се стопи 1 минута, после одма ќе излезе. И втор трик се влажните марамици, и за садови секогаш ако се мрсни користам влажна марамица, веднаш излегува и нема да си го заебете сунѓерчето.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Кај мене не е скап овој, ама е премногу лесен за чистење.
Прво го поминувам со влажна марамица за да турнам тоа што е изронето, и за пола минута со вода и сунѓер е светнат џам.

Ако ви засуши мрсното што излегло од месото (копани, свинско, говедско,јагнешко сите испуштаат мрсно доле) ставете го да се стопи 1 минута, после одма ќе излезе. И втор трик се влажните марамици, и за садови секогаш ако се мрсни користам влажна марамица, веднаш излегува и нема да си го заебете сунѓерчето.
ima li nekoj dishwasher washable :ROFLMAO: dishwasher mi e svetinja godinava hhhh
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
ima li nekoj dishwasher washable :ROFLMAO: dishwasher mi e svetinja godinava hhhh
Не знам друже, можеби и овој што го имам да може, ама го џитнав упатството :)
Корпата веројатно може да се стави, ама пластиката пак ќе мора да ја поминеш на чешма, нема шанса да ја собере (барем кај мене не ја собира во машината за садови).
Види во маркети, тука кај мене има и појаки влажни марамици исклучиво наменети за мрсно, вадат дури и засушено мрсно, а не пак пресно.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Сум пишувал и порано за AIR FRYER, ама го баталив одреден период пошто ми беше мрза да го чистам, меѓутоа последниот месец-два активно го користам.

Пилешки стек - 8 минути на 200 степени
Риба - 8 минути на 200 степени
Телешки мускул - 8-10 минути на 200 степени
Компир-помфрит, зависно од тоа колку дебели ќе бидат парчињата (јас ги сечам потенки) - 15-16 минути на 180 степени

Значи буквално го ставаш јадењето таму, додека да одиш да направиш салата, да стоплиш оризот и да поставиш маса, готово е :)
Препорака за сите што сакат да заштедат на време.

П.С пилешкото и рибата се фантазија, вкусни и меки, додека телешкото не е ништо посебно на вкус, ваљда претходно му треба некоја маринада, ама поминува преку мене, битно да се внесе. Компирот исто прекрасен..
Пробај со фолија за печење ако ти прави проблем чистењето, ја вака правам и немам гајле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom