Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
22 јуни 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Што предлагате за кинење неколку кила, онај пост што е по неколку саати 8-16/6-18,или нешто друго?
Za kinenje nekolku kila, jadenje pomalku (poveke proteini vo ishrtanata) od kolku sto trosis, to est da si vo kaloriski deficit i teretana nema drugo
Автоматски споено мислење:

Абе не бев многу мрсен со 81 кило на почеток. :icon_mrgr: Сега имам 76кг, утре ќе се мерам после месец дена.
Прашањето ми е до колку килограми да намалам па да почнам со зголемување на мускулна маса?
Дневниот внес на калории ми беше 1900, ама пред месец дена го намалив на 1500 за да скинам килажа побрзо.
Pa si namalil dosta, na sekoj pocetok odi lesno posle doaga da funny part. E sega nikoj nemoze da ti kaze uste kolku treba da oslabes, sve zavisi od tvoite celi i procentot na telesni masnotii ili salo.
Jas bi ti rekol max 8-12 nedeli dieta posle, reverse dieta pa odrzuvanje. Ako ne si go postignal reultatot pak nanovo.
Ama ova vazi samo ako pokraj dieta i vezbas so opteretuvanje (teretana ili cross fit) vo drug slucaj
 
Последно уредено:
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Luge potreben mi e sovet.
Znaci tezok sum 77 kg, ishranata dnevno vnesuvam 2gr protein po 1 kg telesna tezina znaci

900 - 920 gr Oslic
Okolu 100-120 gr bademi na den


Pocnav skoro mesec dena dali e vo red ishranava ? toa e se na so sum momentalno.

Imam salo okolu strukot i na low abs. Dali kardioto bi mi pomognal?
 
Член од
16 август 2021
Мислења
29
Поени од реакции
36
Luge potreben mi e sovet.
Znaci tezok sum 77 kg, ishranata dnevno vnesuvam 2gr protein po 1 kg telesna tezina znaci

900 - 920 gr Oslic
Okolu 100-120 gr bademi na den


Pocnav skoro mesec dena dali e vo red ishranava ? toa e se na so sum momentalno.

Imam salo okolu strukot i na low abs. Dali kardioto bi mi pomognal?
900 gr Oslic jades sekoj den? :unsure: I +100 gr bademi da ne trolas slucajno?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
не е убаво толку риба да јадеш. Рибата содржи жива во многу мали количини што не прави проблем една до два пати неделно да јадеш но не е препоручливо скоро кило на ден да јадеш. Можеш тровање да добиеш.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
не е убаво толку риба да јадеш. Рибата содржи жива во многу мали количини што не прави проблем една до два пати неделно да јадеш но не е препоручливо скоро кило на ден да јадеш. Можеш тровање да добиеш.
Nikogas ne sum imal problem so trovanje. Najevtina varijanta na proteini e Oslic sega za sega inaku od kaj tolku finansii za sekoj den po 600 gr stek ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ne trolam. 900 gr oslic. so obzir na toa deka ima 17 gr protein na 100 gr tolku konzumiram. meram so digitalna vaga.
1657803091185.png

нутритивно осличот е многу слаб, далеку подобра комбинација и поефтина ти е папалината (слично протеин, многу повеќе омега 3), плус ова што ти вика @Ron Burgundy нема да ти биде главоболка. Осличот не е огромна риба како туната, ама сепак е поопасен за жива и тешки метали од папалина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Nikogas ne sum imal problem so trovanje. Najevtina varijanta na proteini e Oslic sega za sega inaku od kaj tolku finansii za sekoj den po 600 gr stek ?
не тровање као она да те протера, него тровање со жива. Живата е метал што го има во рибата, во многу мали количини, но ти јадеш премногу риба и тоа може да доведе до тровање во крвта.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И најздравата храна да е секој ден само тоа ако јадеш не е добро. Исхраната ослич и бадеми секој ден е наједноличната исхрана што сум ја видел, во затвор јадат подобро.
@risted133 јади нормално не се заебавај ќе си го расипеш здравјето. 2 грама протеин ти е overkill, башка ако внесеш доволно калории од избалансирана нормална исхрана скоро сигурно е дека ќе внесеш и доволно протеин.
Прави кардио и теретана или со телесна тежина, ќе го стопиш салото ако вежбаш редовно и не конзумираш процесирана храна и алкохол.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Прегледај го приврзокот 338460

нутритивно осличот е многу слаб, далеку подобра комбинација и поефтина ти е папалината (слично протеин, многу повеќе омега 3), плус ова што ти вика @Ron Burgundy нема да ти биде главоболка. Осличот не е огромна риба како туната, ама сепак е поопасен за жива и тешки метали од папалина.
18 gr riba * 900 = 162 gr protein
Fats = 99 gr nezasiteni masti sto e super

Ako e opasna so sto da ja zamenam ? oslicot momentalno e najevtin. 170 den kg ?

Papalinata kaj da ja najdam i kolku pari e kg, i kolku gr protein na 100 gr ima?

Jas mislev deka oslicot ima 0.3 gr masti , ama imalo 11 gr.

@nE0n1nja Brat me zezas vo vrska so protein deka 2 gr e premnogu?? mi rekoa zarast na muskulno tkivo e potrebno minimum 2 gr / kg telesna tezina. so 1 gr samo odrzuvas postoecka muskulna masa.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
18 gr riba * 900 = 162 gr protein
Fats = 99 gr nezasiteni masti sto e super

Ako e opasna so sto da ja zamenam ? oslicot momentalno e najevtin. 170 den kg ?

Papalinata kaj da ja najdam i kolku pari e kg, i kolku gr protein na 100 gr ima?

Jas mislev deka oslicot ima 0.3 gr masti , ama imalo 11 gr.

@nE0n1nja Brat me zezas vo vrska so protein deka 2 gr e premnogu?? mi rekoa zarast na muskulno tkivo e potrebno minimum 2 gr / kg telesna tezina. so 1 gr samo odrzuvas postoecka muskulna masa.
Епа ете погоре ти ја ставив.
Прво не е ни добро да јадеш само една иста храна, можеш да го внесеш протеинот и од мешункасти, риба, јајца.
Не сум во мкд, ама додека ја земав беше околу 60-80 ден замрзната по килограм (стокомак).
 
Член од
16 август 2021
Мислења
29
Поени од реакции
36
18 gr riba * 900 = 162 gr protein
Fats = 99 gr nezasiteni masti sto e super

Ako e opasna so sto da ja zamenam ? oslicot momentalno e najevtin. 170 den kg ?

Papalinata kaj da ja najdam i kolku pari e kg, i kolku gr protein na 100 gr ima?

Jas mislev deka oslicot ima 0.3 gr masti , ama imalo 11 gr.
Kolku vreme jades 900 gr oslic denvno? Da znaes i dobroto ako se pretera moze da ima posledici sto ti gi nabroija pogore clenovite...
A za proteini imas mnogu drugi izvori eve eden primer:
100 gr crvena lekja-18 gr proteini
400 gr ti e 70 denari
+15 gr fiber
Oves 500 gr=40 denari
A na 100 gr ima 12 gr proteini i 12 gr fiber mozes i pred i posle workout.
+jajca,grav, grasok,pecurki evtini a dobri nutritivni vrednosti.
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Епа ете погоре ти ја ставив.
Прво не е ни добро да јадеш само една иста храна, можеш да го внесеш протеинот и од мешункасти, риба, јајца.
Не сум во мкд, ама додека ја земав беше околу 60-80 ден замрзната по килограм (стокомак).
Se trudam proteinot da go vnesam od zivotinski izvor bidejki aminokiselinskiot sostav od proteinot od zivotno i rastitelno poteklo ne se isti.

@Hellodarkness Ribata dnevno dosega po 900 gr jadam veke 2-3 nedeli. ima rezultat na muskulnata masa, rasnam kako kvasec samo problem mi e saloto okolu strukot kako da go namalam

Jaglenihidrati mi se svedeni na minimum pa se do 0. Ovesnite snegulki imat jaglenihidrati
 

Kajgana Shop

На врв Bottom