Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 март 2011
Мислења
903
Поени од реакции
810
Здраво
Да прашам дали е добро да се додаде ,,Глутамин" во исхраната?
Благодарам однапред

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.616
Поени од реакции
18.241
Здраво
Да прашам дали е добро да се додаде ,,Глутамин" во исхраната?
Благодарам однапред

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
Најчесто нема потреба, се додава за специфични потреби, пред се за проблеми со црева и желудец, а понекогаш и за забрзана регенерација, се зависи од тотален внес на глутамин/ден
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.670
Поени од реакции
1.127
Здраво
Да прашам дали е добро да се додаде ,,Глутамин" во исхраната?
Благодарам однапред

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
Јас користам редовно веќе 3 месеци,го начекав на попуст и затоа и го зедов.
Придобивка ми е што ми го ублажва воспалението на мускулите. Подобра опциа ти е EAA со додаток на глутамин или евентуално ако го начекаш на попуст глутамимот.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
519
Поени од реакции
759
Здраво
Да прашам дали е добро да се додаде ,,Глутамин" во исхраната?
Благодарам однапред

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
Една од најважните аминокиселини за опоравок од стресни ситуации. Најраспространета аминокиселина во човечкото тело. Кога тренираме, телото го изложуваме на стрес и глутаминот добро би дошол.
Не би требало да се изложуваш на трошкови за глутамин доколку основите не ги почитуваш. Внес на доволно макронутриенти, калории, доволно сон и одмор.
Нема потреба од посегнување по суплементи ако ова погоре не е задоволено.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
903
Поени од реакции
810
Една од најважните аминокиселини за опоравок од стресни ситуации. Најраспространета аминокиселина во човечкото тело. Кога тренираме, телото го изложуваме на стрес и глутаминот добро би дошол.
Не би требало да се изложуваш на трошкови за глутамин доколку основите не ги почитуваш. Внес на доволно макронутриенти, калории, доволно сон и одмор.
Нема потреба од посегнување по суплементи ако ова погоре не е задоволено.
Ви благодарам на сите на одговорите.
Сепак сум на режим ,да ,вежбам редовно па исто го земав на попуст, да појачам малку исхрана, и засега задоволен.
Ги имам основите ,така чисто ,некако наместо протеин овој пат ,инаку ретко користам суплементи.

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Колку што имам слушано на yt, нама бенефити од fasted cardio - бидејќи треба многу време за телото да ги потроши гликогенските залихи што ги чува во мускулите. Ти иако си гладен(празен стомак) сепак имаш залихи од предходниот оброк и нема веднаш да почне оргнаизмот од сало да ти троши. Луѓе што се ултрамаратонци посветуваат по 2-3 години за да препрограмиираат телото да користи масти него гликоген/шеќер. Имам пробано после 16 саати не јадење да трчам и без проблем истрчав 7-8км така да, ги немав потрошено залихите за да почне да ми троши од салото - која е и идеата што стои зад вежбањето на гладно. Јас би се фокусирал на целокупен дефицит на калории да имаш, а ако ти одговара да трчаш или вежбаш на празен стомак праи го тоа - само не очекувај дека заради тоа дека ќе имаш резултати, напротив повеќе ќе можеш да извешбаш и истчаш ако си веќе јаден
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
278
Поени од реакции
113
Епа мислев некоја шема за тренинг.
ПС. Што сте се напалиле олку??? :D:P
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.079
Поени од реакции
28.330
Епа мислев некоја шема за тренинг.
ПС. Што сте се напалиле олку??? :D:P
Нов си затоа мислиш дека добиваш специјален пречек, овој подфорум отсекогаш е за сеир :D
 
Член од
19 март 2014
Мислења
519
Поени од реакции
759
Sto mislite za vezbanje ili trcanje na gladno
Вежбање со тегови на гладно е тотална лудост, а кардио на 120-140 пулс наутро околу 30-40 минути е најпрепорачливо поради истришениот гликоген и побрзо трошење на салце :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.670
Поени од реакции
1.127
Брзо одење на празен стомак едно 40мин е ок. Тежински тренинг на празен стомак е лудост и никаков напредок,можи само да омалаксаш тотално.
Да имаш барем 2 оброци пред тренинг и уште 3 после тренинг.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
338
Поени од реакции
114
За рекреативец...тежински тренинг на гладно па дури и трчање е сосема непотребно нека си брои калории и тоа е тоа...
Така многу кесе искомплицира работата?
ПС.Ако трча или вежба на гладно ке има многу помала сила за трчње/вежбање а ке има многу поголема потреба за јадење и све би пошло во пропаст или не?
А ако јади па трча или вежба повеќе би потрошил или во заблуда сум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom