Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Јас најдобра форма у живот имав кога бев на кето и тоа бев само 1.5 месец. Сега од средина на март ќе почнам пак, ама овојпат планирам некаде околу 3 месеци, таман до летото.
Предности: ако ја правиш диетата правилно, ќе стопиш масти, ќе имаш загуба на мускул ама нема се исушиш, ќе се осеќаш поубаво, никогаш нема да се осеќаш подуено, поздрава столица :icon_lol: и тн.
Недостатоци: првите денови ќе се осекаш многу лошо, најверојатно ќе ти се јави кето грип (keto flu), ќе ти се врти, ќе осеќаш како да имаш грутки во стомакот, меѓутоа не е ништо страшно и мислам дека можат да се намалат симптомите со внес на повеќе сол (треба да си прочиташ), ако го преживееш тој период после ќе се осеќаш феноменално. Други недостатоци се дека неможеш да јадеш како "човек", нема благо ништо, нема сокови, нема алкохол, нема леб, нема ориз, компир, овошје и се друго што е убаво.
Исто мислам дека имам читано дека поради зголемен број на кетони, се менува мирисот на здивот (ваљда према полошо), а претпоставувам и мирисот на другите телесни течности.
Автоматски споено мислење:
Ти благодарам многу! (y)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ти благодарам многу! (y)
Само кога бираш што јадеш, внимавај многу на јаглехидратите, не гледај да има само масти.
На пример јаткастите плодови имаат многу масти, ама и бајаги јх. Имам листа јас дома, ако сакаш ќе ти пратам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ти благодарам многу! (y)
Само кога бираш што јадеш, внимавај многу на јаглехидратите, не гледај да има само масти.
На пример јаткастите плодови имаат многу масти, ама и бајаги јх. Имам листа јас дома, ако сакаш ќе ти пратам.
Внимавајте на млечните продукти кај кетото, сепак содржат доста лактоза која преставува шеќер.
Внимавајте на количината на протеините, има различни мислења на оваа тема иако како „golden ratio" може да се земе 75%м-20%п-5%јх затоа што ако имате голема количина на протеин телото ќе проба преку глуконеогенеза да создаде глукоза и ќе ве вади од кетоза често.
Инаку мирисот на амонијак е сајд ефект на метаболизмот на мастите и протеините во телото, колку повеќе кетони во телото толку поизразен ќе биде тој мирис.
Кето е супер за да се изделкате брзо, а истовремено да имате константна енергија и да не се чувствувате катастрофа како што се останатите лоу карб. Здравствено гледано не е баш добра, го покачува холестеролот драстично додека сте на диета и во комбо на пример со стероиди имате доста лоша ситуација за крвните садови и срцето.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Шо јадите за време на пости додека вежбате ? Знам дека вежбање и постење се две спротиставени работи, ама ајде почнав сега па ќе истуркам, а воедно сакам да намалам и 5кг на килажа...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Шо јадите за време на пости додека вежбате ? Знам дека вежбање и постење се две спротиставени работи, ама ајде почнав сега па ќе истуркам, а воедно сакам да намалам и 5кг на килажа...
Ако си почнал пости за да намалиш КГ, тогаш подобро да ги прекинеш. Јас лично не сум постел, не знам како е освен тоа што внесуваш храна од растително потекло само и неколку пати смееш риба (за Цветници мислам ако не извинете). Сега имаш доста производи од растително потекло, кои се достапни па можеш да си направиш комплет исхрана - Веганска, кај нас нема временско ограничување во нашата вера па можеш и да ги темпираш оброците временски така да ќе си го прочистиш телото и духот (најважно), во следниот месец и половина...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Шо меса користите? Пр. ете за замена на пилешко? Некое почисто место шо нема никакви анти-нутриенти или креатинин?
Имам висок креатинин во серум (не е над границата, ама висок е) па сакам да видам до шо е. Бев на доктор, ми викаат се случуваат вакви случаеви кај некои машки. Иако, лично мислам дека е до протеинот и пилешкото - пошто во одреден период ми беше паднат. Некој случајно да не има слично искуство?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Шо меса користите? Пр. ете за замена на пилешко? Некое почисто место шо нема никакви анти-нутриенти или креатинин?
Имам висок креатинин во серум (не е над границата, ама висок е) па сакам да видам до шо е. Бев на доктор, ми викаат се случуваат вакви случаеви кај некои машки. Иако, лично мислам дека е до протеинот и пилешкото - пошто во одреден период ми беше паднат. Некој случајно да не има слично искуство?
Како си со тренинзи? Многу причини можат да бидат во прашање искрено... Јас користам мисиркино месо во последен период, од време на време по маркетиве има солидни понуди и ослиќ...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
6 дена вежбање од 7. Зависи како се чуствувам. Некогаш земам и 2 дена одмор во неделата (пр. оваа недела е можно да земам 2, пошто и PR планирам да прам). Вежбањето генерално ми е океј, единствено нешто шо би можело да ми влијае е притисокот (на deadlift ми се крева многу). Можи треба да почнам да пијам Arginine .
Се мислев за мисиркино иначе и јас. Ќе пробам, фала.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
6 дена вежбање од 7. Зависи како се чуствувам. Некогаш земам и 2 дена одмор во неделата (пр. оваа недела е можно да земам 2, пошто и PR планирам да прам). Вежбањето генерално ми е океј, единствено нешто шо би можело да ми влијае е притисокот (на deadlift ми се крева многу). Можи треба да почнам да пијам Arginine .
Се мислев за мисиркино иначе и јас. Ќе пробам, фала.
не заборавај да дишиш. Валсалва дишењето го пука до небеса исто така
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Поздрав Билдераши, и н-е Билдераши :D
Треба ми краток совет некој ако има време да одвое 2 минути,најпрво да кажам сакам да ја зголемам мусклулната маса што побрзо, т.е не ми е битно многу дали ќе е чиста или не, главното ми е да зголемам маса само едноставно, па чисто да ве прашам каков вид на храна да конзумирам нај многу дневно со нај многу калории што има. или некој да напише дневено мени од појадоци па до вечера..
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Поздрав Билдераши, и н-е Билдераши :D
Треба ми краток совет некој ако има време да одвое 2 минути,најпрво да кажам сакам да ја зголемам мусклулната маса што побрзо, т.е не ми е битно многу дали ќе е чиста или не, главното ми е да зголемам маса само едноставно, па чисто да ве прашам каков вид на храна да конзумирам нај многу дневно со нај многу калории што има. или некој да напише дневено мени од појадоци па до вечера..

Gledajgi videata, kaj milos imas celi treninzi zasebno za sekoja muskulna partia, ishrana i tako dajle...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031

Gledajgi videata, kaj milos imas celi treninzi zasebno za sekoja muskulna partia, ishrana i tako dajle...
Почит кон Милош, а за Саша нема допирна точка со вежбање и исхрана имав план од него џаст фор фан да видам што дава катастрофа ист Day of life како што му е, не дека го хејтам баш е супер дечко и баш сум среќен што успева, но за исхрана нема некое знаење да не беше Милош ќе вртеше во круг, нека си остане фитнес модел/промотер или што и да е не вреди да се слуша...
Милош - квалитетен човек, си ја знае работата но ако немаш предходно знаење се што кажува ќе биде кинеска азбука. Кога ќе бидам при финансии сигурно ќе го одберам за ментор, мислам сека има огромна база на знаење што нормално како секој стручнак си наплаќа...

Офф топик:
Не не барај помош на форуми, ова не е две минути пишување / за џабе нема ни код старе баке...
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
најпрво да кажам сакам да ја зголемам мусклулната маса што побрзо, т.е не ми е битно многу дали ќе е чиста
Ako sakas cista masa
Jadi toa sto si jadel dosega kolku sto ti se jade, ne ti treba prejaduvanje
Vezbaj
25-30 serii za grb (2x nedelno)
25-30 serii za ramenja (3 nedelno)
25-30 serii za biceps (2x nedelno)
25-30 serii za triceps (2x nedelno)
20-25 serii gradni muskuli (1-2x nedelno)
15-20 serii podlaktica (2-3x nedelno)
8 do 10 pati povtoruvanja (za ova ke si ja prilagodis tezinata 10 ot pat da ti e posledno diganje vo serija)
Stomacni tvoja zelba
Noze isto tvoja zelba, ako mislis deka ti se slabi, vezbaj, trcaj...
Pravi ovaka i ke praime muabet posle 1 godina
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Ako sakas cista masa
Jadi toa sto si jadel dosega kolku sto ti se jade, ne ti treba prejaduvanje
Vezbaj
25-30 serii za grb (2x nedelno)
25-30 serii za ramenja (3 nedelno)
25-30 serii za biceps (2x nedelno)
25-30 serii za triceps (2x nedelno)
20-25 serii gradni muskuli (1-2x nedelno)
15-20 serii podlaktica (2-3x nedelno)
8 do 10 pati povtoruvanja (za ova ke si ja prilagodis tezinata 10 ot pat da ti e posledno diganje vo serija)
Stomacni tvoja zelba
Noze isto tvoja zelba, ako mislis deka ti se slabi, vezbaj, trcaj...
Pravi ovaka i ke praime muabet posle 1 godina
:zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom