Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

T

Terroir

Гостин
]
>all
Калорија си е калорија, дали е од благо, дали е од тулумби баклави, еклери, бурек, ако си во дефицит ќе слабееш, не се оптеретувајте. Фората во чоколадото е на пример што количински можеш да изедеш многу помалце во споредба со друга храна ( овошје, барови, мусли и сл.) Земете го фактот што на пример една чоколада ~100 грама има отприлика 550 калории. Ако ти изедеш 5 јаболки кои имаат 100 калории си внесол исто калории и не значи дека ќе ослабеш со тие 5 јаболки.
Ви го кажувам ова од лично искуство, не од јутубери, видеа или слични срања.
Тоа калорија си е калорија важи но ако гледаш стрикно само од еден аспект на слабеењето - килограмите на вага. Инаку 500 калории внесени од чоколадо vs 500 калории внесени од здрава храна (како јаткасти плодови, житарки, овошје, зеленчук) имаат сосема различни влијание врз здравје, изглед, како се чуствуваш при слабеењето и сл

Јас цело време зборувам за контролирано јадење на благо и на се. Претпазлив сум во оваа работа.
Инаку муабетот за барот ми беше баш за ова што го кажа, сметам дека е подобро да изедеш 2-3 бара (ќе ти дадат некаде околу 20 грама протеини), него ли чоколада или слично (што нема воопшто протеин во себе).
Чекај за кој барови правиме муабет, за оние на виталија обичните ? Полни се со шеќери тие и се согласувам со членот погоре дека се маркетингшки исфорсирани.

Јас мислев за оние што се над 50-60 денари а содржат по 20г протеин на еден, тие се добри некогаш да влетаат во комбинација со банана или јаткасти плодови кога си зафатен и немаш време за прав оброк.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
неможе калориа да си е калориа , тоа е исто како рецимо кило си е кило ?
е сеа дали тоа кило е сало или мускул па не е исто нормално

ако си под 80 кила си слаб ако си над си дебел?
а што а има некој 90 кила а дебели затим има и 90 кила а развијени ?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
]
>all
Калорија си е калорија, дали е од благо, дали е од тулумби баклави, еклери, бурек, ако си во дефицит ќе слабееш, не се оптеретувајте. Фората во чоколадото е на пример што количински можеш да изедеш многу помалце во споредба со друга храна ( овошје, барови, мусли и сл.) Земете го фактот што на пример една чоколада ~100 грама има отприлика 550 калории. Ако ти изедеш 5 јаболки кои имаат 100 калории си внесол исто калории и не значи дека ќе ослабеш со тие 5 јаболки.
Ви го кажувам ова од лично искуство, не од јутубери, видеа или слични срања.
Тоа држи вода дека со калориски дефицит ќе слабееш, ама дека ќе задржиш мускул и ќе скинеш сало со чоколади, буреци и хамбургери тешко.
Been there, done that...
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Како прво и основно, не ти треба 150г или незнам таму 300г протеини втф од кај ги наоѓате овие бројки? Да сте на трен па ај разбирам, ако си почетник окапи тоа, конзумирај колку што МОЖЕШ, јетрата неможе толку протеин да поднесе како што рече те тера благо да јадеш, според мене тоа е знак на проблем со инсулин. Завист од шеќер е мн лоша работа ако сакаш да напраеш мускул и незнам таму пикаш шеќери во тебе = добијаш инсулин рез. Најлесно да одредиш дали имаш проб со инсулин е ако после оброк не се осеќаш најадено а си јадел добро.

Според мене најдобро ќе биде да тргнеш све комплет рафиниран шеќер, стај се на лоу карб околу 50, и јади појќе салати. Вака едно две три недели и види дали си ок, ако си малку по малку качувај карбс секоја недела and so on.

P.s ова зборам од искуство, истиот проблем го имав и јас пред година дена

Едит1: калорија си е калорија? ХАХАХХАХХАХАХА немој не ме јеби, појма си нема тој шо вика калорија си е калорија хаххаха
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
]
>all
Калорија си е калорија, дали е од благо, дали е од тулумби баклави, еклери, бурек, ако си во дефицит ќе слабееш, не се оптеретувајте. Фората во чоколадото е на пример што количински можеш да изедеш многу помалце во споредба со друга храна ( овошје, барови, мусли и сл.) Земете го фактот што на пример една чоколада ~100 грама има отприлика 550 калории. Ако ти изедеш 5 јаболки кои имаат 100 калории си внесол исто калории и не значи дека ќе ослабеш со тие 5 јаболки.
Ви го кажувам ова од лично искуство, не од јутубери, видеа или слични срања.
Аха, ок. Дали тоа значи дека ако јадам 3к калории на ден од спанаќ, ќе качам или задржам килажа исто како друг кој јаде 6 чоколади?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Килажа си е килажа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Килажа си е килажа.
Малку оф топик, ме потсети со постов на професорката по физика, се нервираше кога и ги мешаат термините, многу кул жена инаку :)

Ајде малку семантика :)

Килажа=Тежина во килограми. o_O


Во физичките науки, тежина е мера на гравитациската сила која дејствува врз некое тело. Овој термин понекогаш погрешно се користи наместо маса.
Тежина е вектор и се добива како производ на маса m на предметот и големината на g земјиното забрзување. Единица мерка за мерење на тежината во Меѓународниот систем на мерни единици (SI) е Њутн
Маса е карактеристика на физичките објекти. Според SI системот таа се мери во килограми, kg


Сумирано, немаш иста тежина на Месечина или на друга планета, па дури и на Земјата тежината ќе ти варира во однос на земјиното забрзување :)

Маса је мама :D
и бонус
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Се ако јадеш без контрола ќе ти влијае врз тежината. Ама поентата тука е дека со барот (кога нема време за оброк или како закуска) ќе внесе и по 15-20г протеин што ќе го направи подолго време сит, ако вежба ќе му се одрази позитивно и на мускулната маса додека срањето од типот кроасан, 2-3 парчиња чоколадо ќе му додаде само сало.
мене ми се свигат кроасани, и подобро ке си изедам кроасан со мерак и ке си напијам еден шејкер веј со гарантиран 25-30гр протеин во него, одколку ке изедам бар каде што кој знае каков протеин има и дали има е уште прашање ), така што ако не ти се вкусни барови нема никаква потреба да ги јадеш или со нив да заменуваш благото кое си навикнал да јадеш и ти прави мерак)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
баровите се огромна превара ако мислиш дека се здрави
ако нема шеќер, има заситени масти
ако нема заситени масти, има шеќер
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
мене ми се свигат кроасани, и подобро ке си изедам кроасан со мерак и ке си напијам еден шејкер веј со гарантиран 25-30гр протеин во него, одколку ке изедам бар каде што кој знае каков протеин има и дали има е уште прашање ), така што ако не ти се вкусни барови нема никаква потреба да ги јадеш или со нив да заменуваш благото кое си навикнал да јадеш и ти прави мерак)
А божем една доза веј ти има гарентирано 25-30 гр протеин ?. И тука незнаеш што пиеш посебно од некој бош фирми.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
А божем една доза веј ти има гарентирано 25-30 гр протеин ?. И тука незнаеш што пиеш посебно од некој бош фирми.
Od dymatize ili ON. Sigurno ima tocna doza na proteini a i se koristat vejke godini unazad. Tie so se evtini ima samo kakao vnatre
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки користите гриз и палента ? Што мислите добар извор на хидрати се ? Начини на припрема ?
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Малку глупаво ми е прашањево но тоа е. Не сум дома, а финансиски заглавив со 700 денари до недела. Некој совет како да ги распоредам парите, што би купувал за јадење, по можност некои готови оброци или нешто лесно за готвење бидејќи немам услови да готвам. Сакам барем малку да го задржам режимот на здрава исхрана и да внесам некои протеини, а да не изнакупам салами, виршли и слични ефтини варијанти.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Малку глупаво ми е прашањево но тоа е. Не сум дома, а финансиски заглавив со 700 денари до недела. Некој совет како да ги распоредам парите, што би купувал за јадење, по можност некои готови оброци или нешто лесно за готвење бидејќи немам услови да готвам. Сакам барем малку да го задржам режимот на здрава исхрана и да внесам некои протеини, а да не изнакупам салами, виршли и слични ефтини варијанти.
Зготвен стек имаш за околу 220-250кг во Римес кај Зелено Пазарче, Морава (во Автокоманда знам дека го печат, мислам дека и во таа кај Зелено, тука мене ми е подобар стекот), туната 50денари ти е во КАМ, сардината ти е 30 денари, овес не треба филозофија и готвење за наутро 50 денари за 5-6 оброци (500гр), брокулата не треба готвење 80денари кило на зелено пазарче, или поефтино зелка/марула (немаш готвење туку дробиш и миеш), морковите 20денари кг не треба готвење, ориз готвен во Тинекс 150 денари за кг, крај краева нема да изгубиш ништо ако јадеш и леб една недела по 1-2 кришки на оброк.
Комбинации имаш еден куп, со таа сума може ако ги разредиш да направиш 6 дена по 2000-2500ккал со ок храна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom