Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Реков нема да постирам, aли налетав на една ТАЗЕ студија, во која јајцата се фалат како одличен извор на антиоксиданти кои го штитат окото (L M A O )

Така што, еве една класика на индустријата...и тоа од T nation, страна која има јако реноме во фитнес индустријата. На прв поглед делува 100% валидно, и одма ти создава момент на: чекај малце зарем е можно се што сум читал да е погрешно?

Убаво технички срочен текст, навидум се изгледа одлично така? Арно ама, ако не си од вчера и си фанатик како мене - и знаеш како да ги фаќаш гнасите на крајот на текстот од T Nation, исто така објавен е изворот, ама тој извор го прикажува само едниот дел од студијата објавена на друга страна (НАМЕРНО) во кој не се гледа дали и од кого е спонзорирана и потплатена истата студија!

Eве го правилниот линк!

Што има на тој линк? студијата е правена од организацијата за за јајца на Америка, вклучувајќи ја тука и фамозната МЛ Фернандез, која е спонзорирана од истата организација


Screenshot_1.png

giphasdsady (18).gif

Samo jajca bajo moi!
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Малку на страна од vegan vs nonvegan дискусијава... Пијам шејк 2 пати дневно. Веднаш по станување доза веј со бадеми, овес, ленено, ораси и др. И пред легнување доза веј со млеко. По тренинг веднаш имам оброк така да не ми е потребен шејк по тренинг. Планирам креатин да земам за после тренинг.
Е сега прашањето ми е за насабајле, дали прво шејк па доручек по сат време, или прво доручек па шејк одпосле. Немам многу апетит сабајлечки за пообилен доручек па затоа. Ваше мислење?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
да не пиеш веј после тренинг, а истиот да го пиеш пред спиење нема логика
после тренинг рокни веј и по ~саат време оброк.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
да не пиеш веј после тренинг, а истиот да го пиеш пред спиење нема логика
после тренинг рокни веј и по ~саат време оброк.
А наутро? Подобро шејк со веј па оброк или обратно?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Малку на страна од vegan vs nonvegan дискусијава... Пијам шејк 2 пати дневно. Веднаш по станување доза веј со бадеми, овес, ленено, ораси и др. И пред легнување доза веј со млеко. По тренинг веднаш имам оброк така да не ми е потребен шејк по тренинг. Планирам креатин да земам за после тренинг.
Е сега прашањето ми е за насабајле, дали прво шејк па доручек по сат време, или прво доручек па шејк одпосле. Немам многу апетит сабајлечки за пообилен доручек па затоа. Ваше мислење?
Ako pocnis da jadis na sabajle posle samiot organizam ke ti bara hrana na sabajle. Prvo lapacka posle pijacka :) jadi na sabajle 6-7 jajca so 300mll. Jogurd i puding so oves i eteti 40gr. Protein. Posle 2 sati izmesaj whey so ovez,puter od kikiri i malce lesnik i eteti top obrok. 35gr. Protein. Ili direkno mleko so whey vo siseto rastvori. Izracunaj kolku gr. Protein dnevno ti se potrebni.. ako vnesuvas 2 gr. Protein na 1kg telesna masa ako si na pr. 70kg dnevno ti se potrebni 140gr. 3 obroci po 40gr. Proteini po obrok i eden obrok neka bidi mal od mleko ili jogurd so bademi ili sejk so domasni namirnici jajca mleko banana puter i nema da imas potreba od whey sejkovi
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
не е фора да го навикнеш организмот да ти бара храна, него да апсорбира протеин, затоа на сабајле на гладно протеин и после тренинг тие периоди највише ''упива''
 
B

Beginner

Гостин
Порано од кам ја купував и веке а нема а другите не им ги бива. Знае некој каде може да ја има на друго место во Гевгелија?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Порано од кам ја купував и веке а нема а другите не им ги бива. Знае некој каде може да ја има на друго место во Гевгелија?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ја има пак, само што сега е сина и ја поскапија 56 денари, порано беше 49.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Порано од кам ја купував и веке а нема а другите не им ги бива. Знае некој каде може да ја има на друго место во Гевгелија?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Vo angro market ima uba tuna vo voda 130gr. 50 denari 30gr. Protein sodrzi vkusna e
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
1) Сакав да ве прашам околу користење на протеините...знам дека се хемија и не можеш во текот на цела година да ги користиш. Сакам пролетва и летово на два пати да купам протеини и да ги користам интензивно (да пијам по два пати во денот, во тој период кога ќе имам протеини), сакам да прашам дали е штетно во останатите месеци да користам повторно протеини, но овој пат само како додаток во исхрана (една доза протеин на ден-два)?

2) Дали на пример производите од витанова е подобро да ги јадам, него ли обичните останати благи работи? (заради тоа што еден производ од витанова ако ништо друго во себе содржи околу 10тина% протеини, а другиве благи работи само шеќери).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако сакаш здрави грицки за измеѓу оброци, неколку бадеми и 1 свежа урма, не ти требаат тие баровите.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Ако сакаш здрави грицки за измеѓу оброци, неколку бадеми и 1 свежа урма, не ти требаат тие баровите.
Да, ама не оди така нагло оставањето на благо :D (во фаза на оставање на благо сум, тоа ми е така поголем проблем во исхраната) и сакав да ве прашам дали периодов дури го оставам благото е подобро да јадам бар, него други благи работи?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да, ама не оди така нагло оставањето на благо :D (во фаза на оставање на благо сум, тоа ми е така поголем проблем во исхраната) и сакав да ве прашам дали периодов дури го оставам благото е подобро да јадам бар, него други благи работи?
Пробај го ова, (ако пиеш млеко) стави во него какао, и 1 лажиче цејлонски цимет. Гледај какаото да биде асално. Можеш и 1/2 лажиче мед да стаиш.

Ќе ти ја задоволи потребата. Ако те тера на благо, онда може инсулинот/шеќерот да не ти е стабилен.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Пробај го ова, (ако пиеш млеко) стави во него какао, и 1 лажиче цејлонски цимет. Гледај какаото да биде асално. Можеш и 1/2 лажиче мед да стаиш.

Ќе ти ја задоволи потребата. Ако те тера на благо, онда може инсулинот/шеќерот да не ти е стабилен.
Па немам некоја навика да пијам млеко, ама ако е подобра комбинација ова, него благото, би пиел, зошто да не. :) По колку шолји млеко би било во ред да пијам? Какао користам од ова стандардното што е (не знам точно како се викаше :) ). Овај цејлонски цимет, никогаш го немам користено.

Иначе, стабилен ми е шеќерот. Потребата од благо ми е од навика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom