Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Па немам некоја навика да пијам млеко, ама ако е подобра комбинација ова, него благото, би пиел, зошто да не. :) По колку шолји млеко би било во ред да пијам? Какао користам од ова стандардното што е (не знам точно како се викаше :) ). Овај цејлонски цимет, никогаш го немам користено.

Иначе, стабилен ми е шеќерот. Потребата од благо ми е од навика.
Види, млеко знае да биде доста тешко за дигестија ама ако јадеш секако животински протеин, и не приметуваш проблем од млекото пробај....мада многу луѓе имаат фрка со него.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Види, млеко знае да биде доста тешко за дигестија ама ако јадеш секако животински протеин, и не приметуваш проблем од млекото пробај....мада многу луѓе имаат фрка со него.
Не не, имам пиено млеко, немам никакви проблеми со негово пиење и дигестија. :)
На сабајле мед, преку денот овојше и оваа комбинацијата што ми ја кажа со млекото, мислам ќе ми е и повеќе од доволно. :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
1) Сакав да ве прашам околу користење на протеините...знам дека се хемија и не можеш во текот на цела година да ги користиш. Сакам пролетва и летово на два пати да купам протеини и да ги користам интензивно (да пијам по два пати во денот, во тој период кога ќе имам протеини), сакам да прашам дали е штетно во останатите месеци да користам повторно протеини, но овој пат само како додаток во исхрана (една доза протеин на ден-два)?

2) Дали на пример производите од витанова е подобро да ги јадам, него ли обичните останати благи работи? (заради тоа што еден производ од витанова ако ништо друго во себе содржи околу 10тина% протеини, а другиве благи работи само шеќери).
Kako mozi whey da e hemija? Ako nie pieme hemija togas znaci i na bebinata so mu go davat cokolino i rizolino itoe hemija ? vo 100gr. Cokolino ima 12gr. Proteini 40gr. Jaglenihidrati. Znaci whey ne e hemija. Whey se pie ako nevnesis dovolen vnes na proteini od hranata pa nadohnaduvas so tecna hrana. Mozes da go pies bez pauzi vo sekoe vreme i dolg period. Ne e moralbo da se zema whey. Mozes da si napravis sejk domasen tecen snikers.
Odi vo vero ima novi cokolada 60gr. I vo 60 gr. Ima okoku 25gr. Jgh. 5gr. Sejkeri i 10gr. Proteini mnogu se ubaj ima voniv cija seme leneno seme badem ima i so orevi i kikiri. Suva papaja ovez... 25denari e nese na vitanova.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Знам дека бла бла хемија бла бла
Не знаеш ти ништо уствари :D

Претпоставувам дека "знаеш" дека се хемија од муабетите на сезнајковците низ градот, а не од тоа што си седнал да прочиташ и да се едуцираш малку на оваа тема. Во право ли сум?

Инаку, можеш да го користиш колку време сакаш, во кое време сакаш (препорачливо е насабајле и после тренинг) и со што сакаш (вода/млеко).
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Не знаеш ти ништо уствари :D

Претпоставувам дека "знаеш" дека се хемија од муабетите на сезнајковците низ градот, а не од тоа што си седнал да прочиташ и да се едуцираш малку на оваа тема. Во право ли сум?

Инаку, можеш да го користиш колку време сакаш, во кое време сакаш (препорачливо е насабајле и после тренинг) и со што сакаш (вода/млеко).
Искрено немам седнато да читнам, само имам прашувано неколку луѓе кои имаат користено, ама искрено и тие не беа сигурни околу ова прашање. Иначи лани користев протеини околу месец дена.

Значи, сакаш да ми кажиш дека можам да го користам секогаш и да пијам протеини по два пати дневно? :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Искрено немам седнато да читнам, само имам прашувано неколку луѓе кои имаат користено, ама искрено и тие не беа сигурни околу ова прашање. Иначи лани користев протеини околу месец дена.

Значи, сакаш да ми кажиш дека можам да го користам секогаш и да пијам протеини по два пати дневно? :)
Да, можеш да пиеш и еднаш и три пати, во зависност од тоа уште колку протеини треба да внесеш до крајот на денот. Тоа ти е уствари брз начин на внесување на протеини, ставаш млеко и прашок и бам за 1 минута си внел 25 грама протеин.
Сакам да кажам дека џабе ти е ако го пиеш два пати, а храната не ти е средена, мора и преку храната да внесуваш протеини, јаглехидрати и масти.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Да, ама не оди така нагло оставањето на благо :D (во фаза на оставање на благо сум, тоа ми е така поголем проблем во исхраната) и сакав да ве прашам дали периодов дури го оставам благото е подобро да јадам бар, него други благи работи?
Земи си тоа што ти кажа Psyside.
Инаку цигари и благо или ги оставаш без тегнење од денот кога си на диета, или се лажиш дека ги оставаш, издржи машки, првите недела дена ќе кризираш, али после тоа ќе сфатиш дека можеш и без тоа.
Ако имаш можност, не купувај дома воопшто благо, ќе ти биде полесно.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Да, можеш да пиеш и еднаш и три пати, во зависност од тоа уште колку протеини треба да внесеш до крајот на денот. Тоа ти е уствари брз начин на внесување на протеини, ставаш млеко и прашок и бам за 1 минута си внел 25 грама протеин.
Сакам да кажам дека џабе ти е ако го пиеш два пати, а храната не ти е средена, мора и преку храната да внесуваш протеини, јаглехидрати и масти.
Јасно ми е и за храната, да. :) Значи можам да пијам протеини преку цела година и по колку сакам? :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Јасно ми е и за храната, да. :) Значи можам да пијам протеини преку цела година и по колку сакам? :)
Да.
Исто важи и за креатин (со паузи), глутамин, амино киселини, пумпачи и се друго од суплементи :D
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Јасно ми е и за храната, да. :) Значи можам да пијам протеини преку цела година и по колку сакам? :)
Ако ти се потребни пример 150гр. протеини дневно а внесуваш 120гр. тогаш си раствораш протеин со млеко и ги добиваш тие 30гр. протеини. можи во блендер да додадеш и путер од кикиритки,овес,мед, замрзнати јагоди или малинки и добиваш додатни калории и тое то :) нема некој посебен тертип али ако мислиш дека со протеинот од прашак дека ке добиеш подобра мускулна маса подобро нефрлај парина! прво види со храната па тек после ке увидиш дали стварно ти е потребен протеински шејк. можиш и дома да си направиш протеински шејк во кој ке имас 50гр. протеини 60гр. јгх. и некаде 20гр, масти. потребно ти е путер од кикири,овес,7јајца,млеко,малку мед и малку кокос. и евети добар додаток. во менито можеш да додадеш блитва,грав,грашак,лејќа,блитва.
доручек - 7јајца+50гр. печеница=40гр. протеин
ручек - 200гр. пилешко=40гр. протеин
вечера - 250гр.пилешко=50гр. протеин
измеѓу оброци бадем,лешник,кикири,некој мал шејк со 4 јајца мед овес банана и евети екстра 160гр. протеини целовкупно така што ке немаш потреба од фрлање пари за веј. :cool:
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Да, ама не оди така нагло оставањето на благо :D (во фаза на оставање на благо сум, тоа ми е така поголем проблем во исхраната) и сакав да ве прашам дали периодов дури го оставам благото е подобро да јадам бар, него други благи работи?
не мора да оставаш благо, само јади го од сабајле пред 12 ч, и сеа не прекумерно, 2-3 парчиња чоколадо, кроасан со чоколадо, парче торта ама не да се изнајадуваш )).

Јас јадев благо и кога бев на чистење сега од јануари, сум јадел благо + кафе + протеин(не секој ден, негде прекуден или 2 ден благо следен ден нејадов) од сабајле и симнав од 85 до 75(висок сум 180 см), ручек скоро без ЈХ (зеленчук, графче, и т/н)навечер нешто не тежко - урда, јогурт, и топ, тоа дека мора да се одкажеш од благо е повеке миф, се е до калории, ако си во дефицит слабееш, само броењето мора да ти е точно.

сеа ако сакаш ептен да се издефенираш таму се брои се и неможе благо, ама добро да изгледаш, рамен стомак, негде 20% - 25% body fat што одговара мислам на 90% рекреативци не ни мора од благо да се одкажеш

барови ти се повеке маркетинг, ако ти се допагат јади ги нив, ама дека од обично благо ако мислиш ке го јадеш ке се дебелиш а од барови не - тоа е глупости од истите барови ке крениш ако ке ги лапаш без контрола исто така како и обично благо
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
не мора да оставаш благо, само јади го од сабајле пред 12 ч, и сеа не прекумерно, 2-3 парчиња чоколадо, кроасан со чоколадо, парче торта ама не да се изнајадуваш )).

Јас јадев благо и кога бев на чистење сега од јануари, сум јадел благо + кафе + протеин(не секој ден, негде прекуден или 2 ден благо следен ден нејадов) од сабајле и симнав од 85 до 75(висок сум 180 см), ручек скоро без ЈХ (зеленчук, графче, и т/н)навечер нешто не тежко - урда, јогурт, и топ, тоа дека мора да се одкажеш од благо е повеке миф, се е до калории, ако си во дефицит слабееш, само броењето мора да ти е точно.

сеа ако сакаш ептен да се издефенираш таму се брои се и неможе благо, ама добро да изгледаш, рамен стомак, негде 20% - 25% body fat што одговара мислам на 90% рекреативци не ни мора од благо да се одкажеш

барови ти се повеке маркетинг, ако ти се допагат јади ги нив, ама дека од обично благо ако мислиш ке го јадеш ке се дебелиш а од барови не - тоа е глупости од истите барови ке крениш ако ке ги лапаш без контрола исто така како и обично благо
Немам јас проблем со тежина, не ми е целта со откажувањето благо да слабеам. :) Кај 1.80 сум висок, 75-76 кила сум.
Не сум до толку "загреан" да правам некое ептен атлетско тело, ама да би сакал да се издефинирам уште повеќе од ова што сум. Нормално е на денешно време дека не можеш 100% да се откажеш од благо (освен ако си некој професионален натпреварувач или блиску до тоа) и мислам дека не е крај на светот ако каснеш благо еднаш на 2-3 дена. :)
 
T

Terroir

Гостин
не мора да оставаш благо, само јади го од сабајле пред 12 ч, и сеа не прекумерно, 2-3 парчиња чоколадо, кроасан со чоколадо, парче торта ама не да се изнајадуваш )).

Јас јадев благо и кога бев на чистење сега од јануари, сум јадел благо + кафе + протеин(не секој ден, негде прекуден или 2 ден благо следен ден нејадов) од сабајле и симнав од 85 до 75(висок сум 180 см), ручек скоро без ЈХ (зеленчук, графче, и т/н)навечер нешто не тежко - урда, јогурт, и топ, тоа дека мора да се одкажеш од благо е повеке миф, се е до калории, ако си во дефицит слабееш, само броењето мора да ти е точно.

сеа ако сакаш ептен да се издефенираш таму се брои се и неможе благо, ама добро да изгледаш, рамен стомак, негде 20% - 25% body fat што одговара мислам на 90% рекреативци не ни мора од благо да се одкажеш

барови ти се повеке маркетинг, ако ти се допагат јади ги нив, ама дека од обично благо ако мислиш ке го јадеш ке се дебелиш а од барови не - тоа е глупости од истите барови ке крениш ако ке ги лапаш без контрола исто така како и обично благо
Се ако јадеш без контрола ќе ти влијае врз тежината. Ама поентата тука е дека со барот (кога нема време за оброк или како закуска) ќе внесе и по 15-20г протеин што ќе го направи подолго време сит, ако вежба ќе му се одрази позитивно и на мускулната маса додека срањето од типот кроасан, 2-3 парчиња чоколадо ќе му додаде само сало.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
]
>all
Калорија си е калорија, дали е од благо, дали е од тулумби баклави, еклери, бурек, ако си во дефицит ќе слабееш, не се оптеретувајте. Фората во чоколадото е на пример што количински можеш да изедеш многу помалце во споредба со друга храна ( овошје, барови, мусли и сл.) Земете го фактот што на пример една чоколада ~100 грама има отприлика 550 калории. Ако ти изедеш 5 јаболки кои имаат 100 калории си внесол исто калории и не значи дека ќе ослабеш со тие 5 јаболки.
Ви го кажувам ова од лично искуство, не од јутубери, видеа или слични срања.
 
Последно уредено:

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Се ако јадеш без контрола ќе ти влијае врз тежината. Ама поентата тука е дека со барот (кога нема време за оброк или како закуска) ќе внесе и по 15-20г протеин што ќе го направи подолго време сит, ако вежба ќе му се одрази позитивно и на мускулната маса додека срањето од типот кроасан, 2-3 парчиња чоколадо ќе му додаде само сало.
Јас цело време зборувам за контролирано јадење на благо и на се. Претпазлив сум во оваа работа.
Инаку муабетот за барот ми беше баш за ова што го кажа, сметам дека е подобро да изедеш 2-3 бара (ќе ти дадат некаде околу 20 грама протеини), него ли чоколада или слично (што нема воопшто протеин во себе).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom