Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
"The quality of food you eat can directly affect the future efficiency of your metabolism"

Или на кратко, ако изедам 1кг зелка и 1 чоколадо, чоколадото ќе остане како масна наслага, додека зелката ќе се искористи далеку по ефикасно и нема ни прибложно да има ефект на зголемување на тежина. Анти-оксидантите, витамините, минералите полифенолите и другите микри-нутриенти од билките, имаат ОГРОМНА улога во нивна ефикасна употреба од телото - дигестивниот и лимфниот систем, ништо не се фаќа - затоа и веганите се скелети иако јадат иста количина на калории како и претходно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
затоа и веганите се скелети иако јадат иста количина на калории како и претходно.
Од кај сега ова кога до вчера збореше дека веганите се скелети затоа што всушност внесуваат многу помалку калории од претходно?
Душан Матиќ, еден од најдобрите и најпознати нутриционисти на балканов и пошироко, еднаш кажа:
„Човек ако не знае да јаде, може да се здебели и од салата.“
За жал, не знам што точно сакаше да каже со ова, но во право е затоа што тој е сепак, како што кажав, еден од најдобрите нутриционисти на балканов, а богами и пошироко.
А можно е и да не е жив веќе, па да треба да зборам во минато време.
ништо не се фаќа
Не се фаќа затоа што не се јаде доволно во однос на калории.
Ќе си се фати тоа убаво, ама оди внеси само од зеленчук доволен број на калории за еден оброк.
Ако еден просечен оброк е 600-700 калории, пресметај колку зеленчук треба да изедеш за да стигнеш до таа бројка.
Потоа, врати се тука, па ќе правиме понатаму муабет.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од кај сега ова кога до вчера збореше дека веганите се скелети затоа што всушност внесуваат многу помалку калории од претходно?
Душан Матиќ, еден од најдобрите и најпознати нутриционисти на балканов и пошироко, еднаш кажа:
„Човек ако не знае да јаде, може да се здебели и од салата.“
За жал, не знам што точно сакаше да каже со ова, но во право е затоа што тој е сепак, како што кажав, еден од најдобрите нутриционисти на балканов, а богами и пошироко.
Па сега ако мисли на 10.000 калории на ден од салати тоа е друго и оверкил. Јас зборам за еднаква количина на калории, џанк вс салати.

Иначе да јадат помалку голем број од нив - ама има добар дел од нив што јадат доволно а пак се слаби (не скелети) тоа е заради квалитетот на калориите и нивната ефикасна искористеност од телото.

Затоа на неколку пати кажувам дека треба да јадат едно 20% калории + од џанк фуд еквивалентот за да се одржат, иначе лета тежина одма. Кога јадеш џанк фуд, цел дигестивен и лимфатски систем ти работи не ефикасно, па така "се" ти се фаќа.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Еве еден инстаграм профил каде што човекот споредува 2 вида на јадење, поздрава и понездрава верзија, а со (горе-долу) исто калории. И објаснува што е разликата, што е важно (во таа направена споредба).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Еве еден инстаграм профил каде што човекот споредува 2 вида на јадење, поздрава и понездрава верзија, а со (горе-долу) исто калории. И објаснува што е разликата, што е важно (во таа направена споредба).
Каква дегенска споредба


Овие двете се катастрофа.

Ќе си зеам сиров бадем 50 грама стоен во вода и ќе ме засити 2 пати подолго а ќе внесам 2 пати помалку калории и нема да имам непотребни шеќери и непотребни глупи масти.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ќе си зеам сиров бадем 50 грама стоен во вода
7am: Two glasses of alkalised water with apple cider vinegar, then a smoothie of alkalised water, organic spirulina, activated almonds, maca, blueberries, stevia, coconut keffir and two organic, free-range eggs.
8.30am: Sprouted millet, sorghum, chia and buckwheat bread with liver pate, avocado, cultured vegetables plus ginger and liquorice root tea.
12.30pm: Fresh fish, sauteed kale and broccoli, spinach and avocado salad, cultured vegies.
3pm: Activated almonds, coconut chips, cacao nibs, plus green tea.
6.30pm: Emu meatballs, sauteed vegetables, cultured vegetables plus a cup of ginger and liquorice root tea.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
7am: Two glasses of alkalised water with apple cider vinegar, then a smoothie of alkalised water, organic spirulina, activated almonds, maca, blueberries, stevia, coconut keffir and two organic, free-range eggs.
8.30am: Sprouted millet, sorghum, chia and buckwheat bread with liver pate, avocado, cultured vegetables plus ginger and liquorice root tea.
12.30pm: Fresh fish, sauteed kale and broccoli, spinach and avocado salad, cultured vegies.
3pm: Activated almonds, coconut chips, cacao nibs, plus green tea.
6.30pm: Emu meatballs, sauteed vegetables, cultured vegetables plus a cup of ginger and liquorice root tea.
Не го знаев ова, го згуглав, го скопчав, и не се важи за мене.
Мега смешно е што ги насловил "activated" бадемите :D но навистина, стоени во вода, бадемите се прекрасни за јадење, со зголемени здравствени бенефиции.
Го разбирам човекот, искрено не знам како можат луѓето да јадат сирови бадеми нестоени во вода (освен нели соленине непечени онака за грицкање)... разликата е огромна.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Овие двете се катастрофа.

Ќе си зеам сиров бадем 50 грама стоен во вода и ќе ме засити 2 пати подолго а ќе внесам 2 пати помалку калории и нема да имам непотребни шеќери и непотребни глупи масти.
Споредбава е веројатно за луѓе кои сакаат да си грицнат и чоколадо, што не се 100% апсолутно хардкор навлезени во нај нај најздрава исхрана.
Во секој случај, интересни и информативни се споредбиве. А и луѓе во коментари му бараат да направи одредени споредби, нешто што ги интересира конкретно.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Споредбава е веројатно за луѓе кои сакаат да си грицнат и чоколадо, што не се 100% апсолутно хардкор навлезени во нај нај најздрава исхрана.
Во секој случај, интересни и информативни се споредбиве. А и луѓе во коментари му бараат да направи одредени споредби, нешто што ги интересира конкретно.
па проблемот во чоколадо не дека е нездрав, а дека скоро во сите чоколади додаваат шекер...
инаку како си, напредуваш?;)
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
инаку како си, напредуваш?;)
Малку. Започнуваат да се оформуваат квадрицепсите, бицепс и трицепс; малку рамења и горен дел од грб; малку "горен дел" стомачни. Најтешко ми е да го стопам долниот дел од стомакот, под папукот. Но, има разлика. Продолжувам понатаму.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Спортиста сум активен(кошаркар),187-8 со 58кг,што е прилично слабо...Раката ми е премногу слаба,да речеме тенка.... Со каква исхрана да ја здебелам раката,например ногата според мене ми е одлично изградена,ама незнам која е фрката со раката што не се фаќа ништо.Време ли е да почнам да користам whey,protein и такви ствари.....
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Спортиста сум активен(кошаркар),187-8 со 58кг,што е прилично слабо...Раката ми е премногу слаба,да речеме тенка.... Со каква исхрана да ја здебелам раката,например ногата според мене ми е одлично изградена,ама незнам која е фрката со раката што не се фаќа ништо.Време ли е да почнам да користам whey,protein и такви ствари.....
Шо ќе се фати, коски и кожа си.
Треба да јадеш (имаш тема за исхрана, милион страни е, седни и прочитај нешто) и вежбаш и ќе видиш како ќе се фати.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Споредбава е веројатно за луѓе кои сакаат да си грицнат и чоколадо, што не се 100% апсолутно хардкор навлезени во нај нај најздрава исхрана.
Во секој случај, интересни и информативни се споредбиве. А и луѓе во коментари му бараат да направи одредени споредби, нешто што ги интересира конкретно.
Споредбите кои ги прави се да покаже дека некоја храна која е презентирана како "здрава" или диетална е исто срање како и "нездравата". У конкретниов случај демек бадеми со црно чоколадо се подобри од m&m.. а уствари се тука некаде во калории... истото имаше со обичен хамбургер и "диетален" сендвич со јајце...

п.с. Исто како кај нас коа некој ќе јаде витанова или смоки и јогурт пошо е на диета :tapp:
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Од денес почнав со дефиниција исрачунав за мојата висина и килажа ми требат 2600калории 180-190г протеини и 390г хидрати за да намалам 0.5кг за една недела но проблемот е што ги задоволив само потребите за протеин или пак јас незнам да пресметам
Сабајлето кога станав се напив протеин и во школото си однесов шејк со 1банана 100г мусли и вода потоа кога си дојдов дома во 2часот јадев туна и марула и пред тренинг 100г ориз и 150г пилешко (варено) во текот на тренингот пиев bcaa и после тренинг одма се напив протеин кога си дојдов дома после 40мин изедов 3 варени компири и 100г варено пилешко.Дали со овој начин на исхрана и суплементација ке го намали губитокот на мускул а воедно умерено ќе ја губам тежината?Кажете дали треба да се зголеми уносот на калории и јх или да остане вака?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Од денес почнав со дефиниција исрачунав за мојата висина и килажа ми требат 2600калории 180-190г протеини и 390г хидрати за да намалам 0.5кг за една недела но проблемот е што ги задоволив само потребите за протеин или пак јас незнам да пресметам
Сабајлето кога станав се напив протеин и во школото си однесов шејк со 1банана 100г мусли и вода потоа кога си дојдов дома во 2часот јадев туна и марула и пред тренинг 100г ориз и 150г пилешко (варено) во текот на тренингот пиев bcaa и после тренинг одма се напив протеин кога си дојдов дома после 40мин изедов 3 варени компири и 100г варено пилешко.Дали со овој начин на исхрана и суплементација ке го намали губитокот на мускул а воедно умерено ќе ја губам тежината?Кажете дали треба да се зголеми уносот на калории и јх или да остане вака?
супер изгледа, ако губиш килажа . Тргни го компир навечер, нешто подобро да го смениш со салата некоја или нискомаслена урда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom