Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Мислам 500 беше, а ако убаво памтам имаше една со сад 350 денари, јас ја имам тестирано многу пати кажува точно до грам (грамажа на продукт и грамажата на неа е истата).[DOUBLEPOST=1489869156][/DOUBLEPOST]
За таа на Идеал Шипка треба да вртиш по маркети често, јас последно начекав во Тинекс пред 2-3 недели и зедов 6 паковања одеднаш, грда е на вкус, но има малку масти.
Таа од Камко еднаш ја имам земено, но поради млечните масти ја избегнувам, општо избегнувам продукти со голема количина на млечни масти.
Од Здравје веќе не ја земам и без пари да е, тоа не е урда, идиотите ставаат дури и остатоци од тие вештачките сирења и фети од 100че што им се ронеле, последниот пат цело парче такво сирење имаше во кантичката и општо овие ми се најголеми фушари заедно со ИМДБ и нивниот јогурт од брашно, во млечната индустрија во Македонија.
ИМДБ битолска што беше ? Јас за јогурт Бучим козјак (класика)
Значи ти си тој што ги празни рафтовите од урдата изварка ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.921
ИМДБ битолска што беше ? Јас за јогурт Бучим козјак (класика)
Значи ти си тој што ги празни рафтовите од урдата изварка ;)
Да овој, пробајте дома да потквасите млеко, дури ни тоа не успева со овој јогурт, тоталка е хемија.

Хахаха, па бидејќи ретко се наоѓа си земам повеќе паковања и ми трае по цел месец :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Во кам маркет има урда- камко, која во 100 грама содржи 25 грама протеин, но и масти 31гр, 1.7 гр јаглехидрати. и 153 калории.
25*4=100
31*9=279
1.7*4=6.8

Total 385.8ccal
Ne 153ccal
Ne veruvajte na ambalazi od Kam
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сеуште има луѓе што мислат дека калорија од овошје/зеленчук е иста како онаа од џанк фуд???
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сеуште има луѓе што мислат дека калорија од овошје/зеленчук е иста како онаа од џанк фуд???
Као дојде до заклучоков?
Кој будала си вика "калорија си е калорија" лол
Сум чул "carb is a carb" и такви исто невистинити ама првпат слушам "калорија е калорија"
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кај мене у населба 2/3 го шират тој булшит, а и на темава имам прочитано калорија си е калорија, али најверојатно у друг контекст е тоа спомнато - па ме интересираше да видам дали тие митови поминуваат и кај солидно информирани корисници.

Сеедно добро е да се знае дека тие митови се минато. Сакав да се кладам со неколку од нив, ама сите одбиваа :D

Исто тоа митот за не-дебелеење "колку и да јадам" го обожавам :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кај мене у населба 2/3 го шират тој булшит, а и на темава имам прочитано калорија си е калорија, али најверојатно у друг контекст е тоа спомнато - па ме интересираше да видам дали тие митови поминуваат и кај солидно информирани корисници.

Сеедно добро е да се знае дека тие митови се минато. Сакав да се кладам со неколку од нив, ама сите одбиваа :D

Исто тоа митот за не-дебелеење "колку и да јадам" го обожавам :D
Одбивам да верувам дека било мит тоа - не ни знаев дека е актуелна мисла
Да каеш калорија е калорија може само ако веза немаш шо е калорија ин д фрст плејс

И нафтата има енергетска вредност која може да се претстави во калории
Али нафта не пиеме
Барем ја не, не знам другиве може булкаат на нафта
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сеедно добро е да се знае дека тие митови се минато.
Како прво не е мит туку е вистина.
Како второ не е минато туку е сегашност и иднина.
Калорија си е калорија кога станува збор исклучиво за промена на телесната маса.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како прво не е мит туку е вистина.
Како второ не е минато туку е сегашност и иднина.
Калорија си е калорија кога станува збор за промена на телесната маса.
latest-get-out-gif-554.gif
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ок јади 1 недела секој ден само зеленчук 2.500 - 3.000 калории, измери се пред и после.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ок јади 1 недела секој ден само зеленчук 2.500 - 3.000 калории, измери се пред и после.
Не планирам јас да тестирам тоа на мене кога веќе бројни научни студии го имаат докажано.
[1]
[2]
[3]
[4]
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom