Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Not true, прочитај колку калории и јх има во 100гр од тие мусли, а јас ќе ти кажам колку калории и јх има во 100гр овесни снегулки

Kcal 350
Fat 7
Carbs 59
Protein 13.5





Not true, веднаш после тренингот треба да се внесат прости јаглени хидрати - брзи шеќери од типот на декстроза, мед или јас го користам овошјето како извор на природен шекер, напрајте си протеински шејк со најмалку 30гр прости јх, ако тежнеете кон маса може и повеќе од 30гр.
Мускулните влакна за време на тренингот се оштетуваат и доаѓаат во форма на катаболизам, колку подолго време не додадете храна толку повеќе ќе трае катаболизмот, затоа е најдобро веднаш после тежинскиот тренинг еден протеински шејк со прости јаглени хидрати па потоа, после 30мин или 1 час е добро да се има таков оброк со сложени јаглени хидрати и протеин што ќе ја "собере" крвта во желудникот.

Протеинскиот шејк се задржува многу малку во желудникот, организмот брзо го абсорбира, всушност затоа е измислен протеинскиот шејк, за да ти ги поврати назад мускулите после тренингот.
Медот не е најдобар избор за после тренинг бидејќи е составен од два типа на шеќери, фруктоза и гликоза што го прави поспор во споредба со декстрозата.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Not true, прочитај колку калории и јх има во 100гр од тие мусли, а јас ќе ти кажам колку калории и јх има во 100гр овесни снегулки

Kcal 350
Fat 7
Carbs 59
Protein 13.5

имаат 430 калории и 60 грама ЈХ на 100 грама што како и самиот можеш да видиш не е КАЛОРИСКА БОМБА особено ако земеш во обзир дека на еден оброк се јадат 50-60 грама што би дошло до мизерна разлика од 40 калории со тоа што се многу повкусни (мислам на оние кои не трпат јадење на чист овес јас јадам чист)
--- надополнето: 21 април 2012 во 12:13 ---
Not true, веднаш после тренингот треба да се внесат прости јаглени хидрати - брзи шеќери од типот на декстроза, мед или јас го користам овошјето како извор на природен шекер, напрајте си протеински шејк со најмалку 30гр прости јх, ако тежнеете кон маса може и повеќе од 30гр.
Мускулните влакна за време на тренингот се оштетуваат и доаѓаат во форма на катаболизам, колку подолго време не додадете храна толку повеќе ќе трае катаболизмот, затоа е најдобро веднаш после тежинскиот тренинг еден протеински шејк со прости јаглени хидрати па потоа, после 30мин или 1 час е добро да се има таков оброк со сложени јаглени хидрати и протеин што ќе ја "собере" крвта во желудникот.

Протеинскиот шејк се задржува многу малку во желудникот, организмот брзо го абсорбира, всушност затоа е измислен протеинскиот шејк, за да ти ги поврати назад мускулите после тренингот.
Добро сезнајко ама има разлика од твоите информации прочитани на интернет и моитите кои плус ги имам полагано на иљадници страни матријал на испити. Неможе ти да ми кажеш No true дека организмот реагира со вазокнострикција на ГИТ при тренинг и дека тек така веднаш може да апорбира нормално се што му внесеш. Како прво не ги ни читаш моите постови туку само гледаш да контрираш. Јас никаде не реков дека нема катаболизам дека треба што побргу да се почне со фаза на анаболизам или дека не треба да се земе оброк по тренинг. Она што го реков е дека ОБРОК (се мисли цееел оброк не декстроза и веј) не треба да се зема првите 30 минути по вежбање. Првите 30 миниути може да се оди само со лесно апсобирачки материи како амино, веј, декстроза... но никако да седнеш да јадеш 5 јајца, стек со маслиново масло 200 грама брокули и 200 грама леб. Веројатно никогаш немаш ни стапнато во теретана за да осетиш дека не оди така.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
имаат 430 калории и 60 грама ЈХ на 100 грама што како и самиот можеш да видиш не е КАЛОРИСКА БОМБА особено ако земеш во обзир дека на еден оброк се јадат 50-60 грама што би дошло до мизерна разлика од 40 калории со тоа што се многу повкусни (мислам на оние кои не трпат јадење на чист овес јас јадам чист)
--- надополнето: 21 април 2012 во 12:13 ---


Добро сезнајко ама има разлика од твоите информации прочитани на интернет и моитите кои плус ги имам полагано на иљадници страни матријал на испити. Неможе ти да ми кажеш No true дека организмот реагира со вазокнострикција на ГИТ при тренинг и дека тек така веднаш може да апорбира нормално се што му внесеш. Како прво не ги ни читаш моите постови туку само гледаш да контрираш. Јас никаде не реков дека нема катаболизам дека треба што побргу да се почне со фаза на анаболизам или дека не треба да се земе оброк по тренинг. Она што го реков е дека ОБРОК (се мисли цееел оброк не декстроза и веј) не треба да се зема првите 30 минути по вежбање. Првите 30 миниути може да се оди само со лесно апсобирачки материи како амино, веј, декстроза... но никако да седнеш да јадеш 5 јајца, стек со маслиново масло 200 грама брокули и 200 грама леб. Веројатно никогаш немаш ни стапнато во теретана за да осетиш дека не оди така.

Освен ако не вежбаш на гладен стомак како прво нешто изутрина, што е апсурд, знај дека сеуште има амино киселини во крвта од оброците што си ги внел пред тренингот, во мојов случај преферирам да бидат 3.
Затоа не е круцијално да се внесе токму whey и декстроза по тренингот, напротив и јас еднаш до два пати месечно знам да седнам и да имам вистински оброк составен од 100-150 грама ориз и 4 цели јајца и 5-6 белки.
Белиот ориз како таков го разложува шеќерот само што ќе допре до јазикот, што значи е брз извор на јаглехидрати (за варен, без никакви додатоци во него)
Затоа не ги земајте работите здраво за готово, да wheyот е потребен од многу причини, една од тие е заради неговата искористливост, и фактот што е супериорен со аминокиселини во споредба со другите типа на протеин.

И продолжете да дискутирате нормално, темава е за секој да научи по нешто, дури и јас некои работи и ден денес ги осознавам. Ако некој згреши, учтиво е да го поправите, а не да судите на нечие знаење без притоа да имате претстава за кого се работи.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Поентата на постот ми беше дека организмот така функциониора преку нервниот ситем во успови на екстремен напор каков што на пример е теретаната адреналинот ги затвара крвните садови во органите кои во тој момент се непотребни како пример гастро-интестиналниот систем и ја пренасочува преку лачење на азот-оксид во органите кои се изложени на напор како мускулите, срцето и мозокот. Сакав да кажам дека ВЕДНАШ по тренинг не треба да се шокира системот за варење со тешко сварлива храна туку може да се даде нешто лесно за абропција. 30тина минути од крај на тренинот системот ќе се смири и треба што поскоро да се искористи така наречениот "golden hour" со класичниот бодибилдерски орбок кој веќе безброј пати е објаснет.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Чикенбургер од седмица без кечап и мајонез колку калории има отприлика?
Чисто сакам да ја воочам разликата.
 
М

Мартин`

Гостин
Чикенбургер од седмица без кечап и мајонез колку калории има отприлика?
Чисто сакам да ја воочам разликата.
Околу 150 ако добро памтам, за разлика од хамбургерот кој оди 300+ сепак е подобро.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Околу 150 ако добро памтам, за разлика од хамбургерот кој оди 300+ сепак е подобро.
Само 150 калории има во 100 грама пилешко, што сигурно стекот во 7мица е нешто повеќе од 100 грама, тврдам дека еден таков сендвич (заедно со помфритот) има околу 400 калории.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
:facepalm: 150 калории? Не биди смешен другар :)))
Она колачено од мекдоналдс содржи околу 450 калории кои доаѓаат од 26гр масти, 40гр јаглехидрати и 15гр од протеин...

Да израчунаме за тој од седмица колку би можел да има најмалку:
Еве да речеме да има околу 100гр пржени во зејтин пилешки гради тоа се околу 220-250 калории
Во него од прилика има најмалку 100гр пржени компири во фритеза, а тоа се + 340 калории, иако мислам дека ставаат повеќе од 100гр компири.
1 лепиња има околу 150-160 калории - ако не и повеќе
+ мајонез кога ќе додадете една лажица супена ќе додадете уште 90 калории од кои сите доаѓаат од масти.
За кечап и салати нема да рачунаме пошто тие се воопшто и небитни во споредба со калориите од другово.

Значи да сумираме, најмалку, значи најмалку треба да содржи 800 калории, кои 60% доаѓаат од масти, 10% од протеин и 30% од јаглехидрати. Ова е некоја основна рачуница, јас мислам дека содржи и повеќе од 1000 калории по чикен бургер, кога ќе додадете и кока кола на тоа, но еве нека биде за утеха за тие што обожаваат да јадат чикен бургери, а хамбургерот е сигурно околу 1200 калории.
--- надополнето: 21 април 2012 во 20:41 ---
Еве за тие што мислеа дека претерав со калориите Chicken sandwich
- Пишува дека има околу 440 - 480 калории и тоа без пржени компири, кога ќе додадете уште 100гр пржени компири ќе ви излезе околу 800 калории.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Немој да се зафркавате и ја вака некад се тешам, чикен од 7ца, кога ќе се одлучам да земам само стекот и интегрално лебче е ок, ама кога ќе земеш со помфрит, неможеш а да не ти стават од кечапот и мајонезот, прекрасни им се, ПРЕКРАСНИ :D

Остајте тоа, сакам да прашам за бадемите, ја ги купувам од тие печени изглеа се и солени се, добри се тие, или да ги заменам со некој други?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
И сакам да прашам кој е подобар обичниот ориз или кафеавиот и од каде може да се купи кафеавиот :) ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
И сакам да прашам кој е подобар обичниот ориз или кафеавиот и од каде може да се купи кафеавиот :) ?
Кафеавиот секако е подобар избор,ако си на режим.Содржи повеќе диетални влакна.Разликата во тоа е кога го произведуваат ја тргаат обвивката на оризот и затоа станува бел.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
печените бадеми замени ги со непечени само не претерувај со нив, за оризот и едниот и другиот е одличен извор на јх. разликата во нутритивната вредност не е многу голема.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Само што јадев еден интересен рецепт што го направив, па викам ај да го споделам со вас, ако сака некој да проба. Се прави за 10 минути и е одличен.

Состојки*: 1 интегрална тортиља
1 помал домат
100 грама сварен пилешки стек
2 парчиња "low fat" кашкавал
Босилек и оригано

Подготовка: Пуштете ја рерната да се загрее на 250 степени. Додека се загрева изрендајте (изблендајте) го доматот, и пробајте малку да го исцедите од водата, да остане сува пулпа само. Додадете му 1 лажичка оригано и 1 лажичка босилек. Тортиљата ставете ја во сад за печење (јас користам алуминиумски за една употреба), и намачкајте ја со претходно спремната смеса од домат. Врз тоа додајте го стекот исечкан на парчиња, а над него 2те парчиња кашкавал исто така иситнети на парчиња. Ставете во рерна и гответе некои 5-6 минути - додека да се стопи кашкавалот. На вадење, пропрскајте уште малку оригано од горе.

Оваа пица ќе ве "чини" околу 350 калории, со добар сооднос на јаглехидрати, растителни влакна, протеини и масти. Секако можете да додавате/одземате што сакате, по ваш вкус.

Пријатен апетит!


*сите овие состојки можете да ги најдете кај нас, не се некои амерички сра*а за кои ќе треба да се утепате од барање, затоа што состојките ги има во сите поголеми маркети.
 
П

Пепси_

Гостин
Ајт тука да си прашам....Значи незнам што да јадам у пм паднав на килажа,т.е. салцето го скинав ама ептен сум сеа вака слаб сакам мускули да правам. Што треба да јадам сега или друго чаре :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom