Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
До што може да е проблемот кај мене што броусерите (мозила/хром) многу споро отвараат сајтови?
Преку торент симнувам со максимум, али броусерите ме зафркаваат, по 5 пати треба да го напишам линкот за да го отвори.

И adobe flesh реинсталирав, пак зафркава.
А да пробаш да си сурфаш БЕЗ да имаш уклучено торент (значи СКРОЗ исклучен торент клиентот) или некој p2p програм (limewire, bearshare...)

Исто пробај на торентот да му лимитираш upload на некои 10-15 КВ/ѕ а Download скрати му некои 100-150 КВ/ѕ (ако симнува со 600, лимитирај го на 500 на пример)
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
До што може да е проблемот кај мене што броусерите (мозила/хром) многу споро отвараат сајтови?
Преку торент симнувам со максимум, али броусерите ме зафркаваат, по 5 пати треба да го напишам линкот за да го отвори.

И adobe flesh реинсталирав, пак зафркава.
Пробај кукис избриши таква работа се:smir:
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Imam eden mal problem ... Pred nekoj den staiv wireless karticka na kompjuterot i se e ok samo sto neznam kako da se konektiram na wi-fito , znaci wireless netot si raboti , na lap-topot mi raboti odlicno . E sega na kompjuterot konektiranjeto ide preku nekoj si realtech program ... Znam deka dadov malce konfuzen opis na problemot , ama stvarno si neam blage veze od kompjuteri , ako moze nekoj da mi pomogne ke mu bidam mnogu blagodaren :)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
колку пати да зборам дека требавте да бидете за МЗТ.
вака сеа неможам да ти помогнам !
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Imam eden mal problem ... Pred nekoj den staiv wireless karticka na kompjuterot i se e ok samo sto neznam kako da se konektiram na wi-fito , znaci wireless netot si raboti , na lap-topot mi raboti odlicno . E sega na kompjuterot konektiranjeto ide preku nekoj si realtech program ... Znam deka dadov malce konfuzen opis na problemot , ama stvarno si neam blage veze od kompjuteri , ako moze nekoj da mi pomogne ke mu bidam mnogu blagodaren :)
Бриши го тој програмот за Wireless што ти е, остај го самиот Windows си бара. Значи бриши го тоа, рестартирај РС, после ќе ти најде мрежа (ќе ти покаже таму доле десно кај саатот), конектирај се, пиши шифра....
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Од кога го форматирав пц ми излегува мрезната и пишува Limited of no connectivity

и на мрежната стои еден прашалник драјвери имам инсталирано.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Од кога го форматирав пц ми излегува мрезната и пишува Limited of no connectivity

и на мрежната стои еден прашалник драјвери имам инсталирано.
грешни ти се драјверите
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Од кога го форматирав пц ми излегува мрезната и пишува Limited of no connectivity

и на мрежната стои еден прашалник драјвери имам инсталирано.
нема везе ако си имаш интернет ондак уживај тоа не е страшно. Или па пиши си IP адреси и ке го снема !
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
нема везе ако си имаш интернет ондак уживај тоа не е страшно. Или па пиши си IP адреси и ке го снема !

има интернет све е ок,и други ми рекоја дека трба ип да ги внесам нема везе фала за помошта..
 
H

HITCH

Гостин
Не можам да сетирам Lynksys router стигнува до 9ти чекор и кај што треба да креирам конекција ми бара статична адреса а јас сум на телеком имам динамична. Ај помош ВЕ МОЛАМ!!!!!
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не можам да сетирам Lynksys router стигнува до 9ти чекор и кај што треба да креирам конекција ми бара статична адреса а јас сум на телеком имам динамична. Ај помош ВЕ МОЛАМ!!!!!
Не се сеќавам какви се опции имаше но треба да одбереш или PPoE или DHCP наместо статична IP. Треба во тој чекор да имаш паѓачки изборник за да избереш една од наведениве функции.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не можам да сетирам Lynksys router стигнува до 9ти чекор и кај што треба да креирам конекција ми бара статична адреса а јас сум на телеком имам динамична. Ај помош ВЕ МОЛАМ!!!!!
Не се сеќавам какви се опции имаше но треба да одбереш или PPoE или DHCP наместо статична IP. Треба во тој чекор да имаш паѓачки изборник за да избереш една од наведениве функции.
Не сетирајте рутери со цеде........
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Послем инсталацијата на Windows 7 32 Bit, ultimate, кога ќе се пушти компјутерот нема интернет (кабелски од БТВ во Битола).
Кај статусот за интернет кажува дека е поврзано, во мапата шо е во Network and Sharing Center кажва дека интернет има т.е. дека се е во ред.
Кога ќе му манам disable на мрежната, и послем enable пак интернет има. ама ко ќе го пуштам пак компјутерот, истото се дешава.:tapp:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Mreznata ti e stara ili onboard ? probaj so drajver za 7ca od proizvoditelot, ne so toj od 7cata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom