Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Дали некој користи интернет од AlloNet? Ако има, да ми кажи зошто не можам да го користам интернетот на друг компјутер. Конкретно, поврзан ми е на десктоп-компјутерот. Ја креирав истата конекција и на лаптопот, го приклучив кабелот во него ама не сака никако да се конектира, кога ќе дојди до verifying user name and password, појавува некој error.
Дали од таму е ограничен само за една адреса, или...?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дали некој користи интернет од AlloNet? Ако има, да ми кажи зошто не можам да го користам интернетот на друг компјутер. Конкретно, поврзан ми е на десктоп-компјутерот. Ја креирав истата конекција и на лаптопот, го приклучив кабелот во него ама не сака никако да се конектира, кога ќе дојди до verifying user name and password, појавува некој error.
Дали од таму е ограничен само за една адреса, или...?
Види ја MAC адресата на „исправниот“ и стави ја истата на новиот. MAC адресата можеш да ја видиш во статусот на конекцијата а се менува во конфигурација на мрежниот адаптер. Во секој случај, на овој начин нема да можеш да ги користиш двата одеднаш.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Луѓе дај те ми некоја програма за гледање колку имам остварено сообраќај ме изгореа овие од Т-home:nesum::nesvest:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
A дали ако ја инсталирам сеа ќе ми покаже за цел месец или не?:nesum:

П.с имаше една друга програма која беше одлична за вакви работи и се вртеше некаде низ форумов ама никако да ја најдам:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
A дали ако ја инсталирам сеа ќе ми покаже за цел месец или не?:nesum:

П.с имаше една друга програма која беше одлична за вакви работи и се вртеше некаде низ форумов ама никако да ја најдам:toe:
Нема логика, од кај ќе знае колку си симнал? :)
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
Zdravo
imam interent od ONE i sega kupiv ruter linksis i ne mozam da gi povrzam se napraviv samo nem mozam od mojot kompjuter da se konektiram na net za da imam net na kompjuterot a i so wi fi nemam net ne mozam da otvaram stranici vo sto e problemot kako moze da go resam
pozdrav Vi blagodaram
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
вака јас сакам со лаптоп да имам бежичен интернет со кој ќе можам да сурфам од друга држава например ако излезам надвор од македонија, тоа треба да си уклучам преку овие наши телефонски оператори или има друг начин ај кажете, многу ми е важно!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
вака јас сакам со лаптоп да имам бежичен интернет со кој ќе можам да сурфам од друга држава например ако излезам надвор од македонија, тоа треба да си уклучам преку овие наши телефонски оператори или има друг начин ај кажете, многу ми е важно!
???

Одиш со лаптопот во странство, наоѓаш Wireless мрежа, го пишуваш пасвордот (ако го има), се поврзуваш, толку.

Исто како да си отишол/ла во центар на кафе, истиот принцип.


Тоа ти што го сакаш, некако е нелогично... сакаш да ставиш (пример) тука интернет од Телекабел (реков пример) и да го користиш во Германија? :nesum:

Zdravo
imam interent od ONE i sega kupiv ruter linksis i ne mozam da gi povrzam se napraviv samo nem mozam od mojot kompjuter da se konektiram na net za da imam net na kompjuterot a i so wi fi nemam net ne mozam da otvaram stranici vo sto e problemot kako moze da go resam
pozdrav Vi blagodaram
Образложи го тоа SE NAPRAVIV

Што е тоа “се“?
Знаеш ли да конфигурираш мрежа/рутер?
Каков е интернетот од ONE?
.......
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
???

Одиш со лаптопот во странство, наоѓаш Wireless мрежа, го пишуваш пасвордот (ако го има), се поврзуваш, толку.

Исто како да си отишол/ла во центар на кафе, истиот принцип.


Тоа ти што го сакаш, некако е нелогично... сакаш да ставиш (пример) тука интернет од Телекабел (реков пример) и да го користиш во Германија? :nesum:



Образложи го тоа SE NAPRAVIV

Што е тоа “се“?
Знаеш ли да конфигурираш мрежа/рутер?
Каков е интернетот од ONE?
.......

ок сватив. добро а што се оние стиковите со интернет?
 
H

HITCH

Гостин
Дечки ми треба помош!!!!!

Ми се дисконектира нетот на лап топот и сега не можам да се уклучам. Лозинката ми е зачувана и точно ја внесувам. WEP KEY ми бара а тоа е лозинката за за рутерот и точно ја внесувам.
АЈ ЧАРЕ КАЖЕТЕ:smir:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Па рестарт напрај му на рутерот, или од струја исклучиго некој 20 секунди.

После од кога ќе го пуштиш рутерот влези во контрол панелот и види која е енкрипцијата.

Ама ако ти е од комшијата рутерот, можно е да си го сменил:helou:
 
H

HITCH

Гостин
Па рестарт напрај му на рутерот, или од струја исклучиго некој 20 секунди.

После од кога ќе го пуштиш рутерот влези во контрол панелот и види која е енкрипцијата.

Ама ако ти е од комшијата рутерот, можно е да си го сменил:helou:
Мој е рутерот!
Што да барам у Контрол?
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Па у опцциите на рутерот влези и види кај вајарлес опциите треба да има опција за енкрипција и види таму која ти е енкрипцијата.

Ако не се гледа(има ѕвездички) само стави му нова и на крај со лаптопот поврзисе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom