Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
4 мај 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
Дечки помош. Имам лаптоп хп пробук 4510с и сеа неможам никако да го конектирам на интернет. Имам телекабел интернет и свич и го делам интернетот на 2 компјутери. И кога сакам да го поврзам овој другиот лаптоп не ми дава нет. Не е проблемот до драјверите или до оперативниот систем пошто го пробав и на W7 и на линукс. Ни таму ни таму не дава интернет. А интернетот на останатите 2 комп. си функционираат одлично. Нешто проблеми со моторолата на телекабел .... лимитирана е да доделува до 2 адреси ? (пошто читав дека тој модем има вградено рутер и може да генерира до 5 адреси)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Дечки помош. Имам лаптоп хп пробук 4510с и сеа неможам никако да го конектирам на интернет. Имам телекабел интернет и свич и го делам интернетот на 2 компјутери. И кога сакам да го поврзам овој другиот лаптоп не ми дава нет. Не е проблемот до драјверите или до оперативниот систем пошто го пробав и на W7 и на линукс. Ни таму ни таму не дава интернет. А интернетот на останатите 2 комп. си функционираат одлично. Нешто проблеми со моторолата на телекабел .... лимитирана е да доделува до 2 адреси ? (пошто читав дека тој модем има вградено рутер и може да генерира до 5 адреси)
Јави се во Телекабел и кажи им да ти го ресетираат модемот.После ќе се среди
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Windows live mailot mi bese haknat i passwordot sequirty prasanjeto i altarnate mail mi bea smeneti? dali ima nacin da si go vratam slusam ima contact do microsoft so toj trebalo da napises mnogu verifikacii pa da ti se vrati? mu se ima na nekj ova sluceno i dali zane nekoj contact do microsoft
ITNO
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Windows live mailot mi bese haknat i passwordot sequirty prasanjeto i altarnate mail mi bea smeneti? dali ima nacin da si go vratam slusam ima contact do microsoft so toj trebalo da napises mnogu verifikacii pa da ti se vrati? mu se ima na nekj ova sluceno i dali zane nekoj contact do microsoft
ITNO
https://support.live.com/eform.aspx?productKey=wlidvalidation&ct=eformcs&scrx=1

Еве на овој линк пополни колку што можеш повеќе и ако си пополнил точно за 24 часа на мејлот што си го пишал ќе ти стигне да си го смениш пасвордот. Среќно.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Ве молам за помош.
Ми снемува интернет на околу 1 минута(рандом време од 1 до 5 минути)постојано.
Користам Max ADSL со мoдем DSL-360R.И вака долго време,се пробав ама не иде,никако да го направам.Некои совети/решенија?
Овие модеми после отприлика 1 година се расипуваат поради нерешеното греење. Ако можеш, стави му одозгора некое вентилаторче, од PC напојување ќе заврши работа или пак алуминиумски решеткаст ладилник. Ако тоа не успее, побарај им од Телеком друг тип на модем или модем/рутер.
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Од вчера наваму, 60000000 пути го ресетирав рутерот и модемот, со надеж дека ќе се оправи. Ќе поработи неколку саати додека да го исклучам компјутерот и после пак нема интернет. Најмногу што ме нервира е што сеа не ми дава да се приклучам на конекцијата On net што ми е, т.е. ако се приклучам на таа онда нема интернет на Network и обратно. Го ресетирам нон стоп, а изгледа до овие Он шит е, пошто 4 човека ми потврдија дека немаат интернет. Има некој проблеми слични од вчера? Прашував и на информации за бројот пошто сум го заборавил, ми кажаа дека Он.нет ги откажале сите броеви.
 
M

mercenary

Гостин
Овие модеми после отприлика 1 година се расипуваат поради нерешеното греење. Ако можеш, стави му одозгора некое вентилаторче, од PC напојување ќе заврши работа или пак алуминиумски решеткаст ладилник. Ако тоа не успее, побарај им од Телеком друг тип на модем или модем/рутер.
Абе мене стариот модем не ми работеше,па купив нов и за два три дена пак почна проблемот,снемувам нет на секоја минута по 2пати.Значи сигурно за 2-3 дена неможе да се појави тој проблем.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Дан знае некој како се проверува остварен сообраќај на Call&Surf пакет, зошто незгодно ми е да работам на ќоро :)
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Како да ги приклучам компјутерите во мрежа преку новите рутери speedport од Call & Surf пакетите на Т-Номе.Пробав само со лан кабел без никакви подесувања на двата компјутери имам интернет ама не можам да префрлам шерувани фајлови или да играм игри на мрежа.Пробав со Set up a small home or office network wirzard пак не бива.Кажувајте чаре(се паботи за десктоп и лаптоп комп.).:tapp:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569

Kajgana Shop

На врв Bottom