Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Некоја што не е recovery оти такви имам многу. Recovery само ги читаат зачуваните лозинки во компјутерот.

Ако некој најде ваква алатка за откривање лозинки на мсн ама да не е recovery давам репутација.
Освен brute force немаш друг начин, не барај џабе :)
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
104
Поени од реакции
4
Дали знај некој кај можам да најдам key logger шо се прикачува на мсн ?
 

влатко_кили

ПОТПИС И НАТПИС
Член од
21 март 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Здраво. Дали знае некој како да ги поврзам двата компјутери со рутер (линксис) и како да се конфигурира за да добијат интернет, им се јавив во cabletel ми рекоа дека треба да им ја кажам некоја WAN mac адреса. Е сега тоа малку ме буни кај да ја најдам таа адреса има само МАК адреса ама таква WAN немам сретнато
Помош ?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Здраво. Дали знае некој како да ги поврзам двата компјутери со рутер (линксис) и како да се конфигурира за да добијат интернет, им се јавив во cabletel ми рекоа дека треба да им ја кажам некоја WAN mac адреса. Е сега тоа малку ме буни кај да ја најдам таа адреса има само МАК адреса ама таква WAN немам сретнато
Помош ?
Ако имаш во рутерот clone mac опција не мора да им кажуваш на cabletel wan mac адреса.
 

влатко_кили

ПОТПИС И НАТПИС
Член од
21 март 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Ако имаш во рутерот clone mac опција не мора да им кажуваш на cabletel wan mac адреса.
Пробав секако ја клонирав пак џабе,сепак мислам дека ќе мора да им се јавам. да не знаеш точно како се подесува внатре пошо се мрднав два дена со него играм
фала
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Пробав секако ја клонирав пак џабе,сепак мислам дека ќе мора да им се јавам. да не знаеш точно како се подесува внатре пошо се мрднав два дена со него играм
фала
Мислам дека тип на конекција треба да биде Obtain IP Automatically што во комбинација со клонирана мак адреса мора да работи. Во секој случај можеш и да одиш со фиксна IP адреса која ќе ти ја кажат они (на неколку места DHCP не ми работеше позади мототрола).
Дај инфо како ти е моментално конфигурирано и ископирај дел од логот, статусот на рутерот и сл.

Едит: после клонирање сними конфигурација гаси модем и рутер, стартувај модем, кога ќе се иницијализира и поврзе стартувај рутер, провери статус.
 

влатко_кили

ПОТПИС И НАТПИС
Член од
21 март 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Мислам дека тип на конекција треба да биде Obtain IP Automatically што во комбинација со клонирана мак адреса мора да работи. Во секој случај можеш и да одиш со фиксна IP адреса која ќе ти ја кажат они (на неколку места DHCP не ми работеше позади мототрола).
Дај инфо како ти е моментално конфигурирано и ископирај дел од логот, статусот на рутерот и сл.

Едит: после клонирање сними конфигурација гаси модем и рутер, стартувај модем, кога ќе се иницијализира и поврзе стартувај рутер, провери статус.






 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Па тука ти е се ок ... туку модемот светка како што треба? Ако и модемот е ок, побарај им да ти ги кажат IP адресите ... внеси ги како статични, јас незнам што друго (ако си сигурен дека MAC адресата ти е точно клонирана како што ти била на претходниот пријавен уред)
 

влатко_кили

ПОТПИС И НАТПИС
Член од
21 март 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Мак адресата истата е и на модемот и на рутерот, ама сијаличката од модемот таа портокаловата PC/ACTIVITY не ми светка иначе претходно трепереше појма немам шо може да биде
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Имам дестоп со win xp и латоп со windows vista сакам да го поврзам на мрежа на xp имам интернет на wistata не некој за помош
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам дестоп со win xp и латоп со windows vista сакам да го поврзам на мрежа на xp имам интернет на wistata не некој за помош
Како сакаш да ги поврзеш?
Преку LAN кабел?
Преку Wireless?
Има Wireless твојот РС?
Имаш рутер?
Како е поврзан рутерот со компјутерите?

Давај повеќе информации...
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Како сакаш да ги поврзеш?
Преку LAN кабел?
Преку Wireless?
Има Wireless твојот РС?
Имаш рутер?
Како е поврзан рутерот со компјутерите?

Давај повеќе информации...
Преку рутер е поврзано со LAN кабел

два десктоп се поврзани а сега сакам да поврза и лаптоп,двата десктоп ком имаат мрежа а на лаптопот не

king24 напиша:
Преку рутер е поврзано со LAN кабел

два десктоп се поврзани а сега сакам да поврза и лаптоп,двата десктоп ком имаат мрежа а на лаптопот не
Има некој што може да помогне
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Преку рутер е поврзано со LAN кабел

два десктоп се поврзани а сега сакам да поврза и лаптоп,двата десктоп ком имаат мрежа а на лаптопот не



Има некој што може да помогне
Си го имаш подесено рутерот како што треба? DHCP имаш пуштено? Wireless интернет?
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Да прашам нешто.Пошо сеа у скоро време ке си зимам лаптоп, да прашам дали има начин да ги поврзам лаптопот и компјутерот преку лан кабел, да има интернет и на лаптопот и на компјутерот.Немам рутер имам модем од кабелнет Моторола.Кој ке помогне (Зеленко).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom