Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Можеш, само пренеси ги сите фајлови и истиот торент пушти го да симнува на местото каде што ќе ги пренесеш фајловите.
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Еј ај некој нека ми каже како се наоѓа ип адреса на рутер ми треба за да направам конекција од интернет на два компјутери преку лан мрежа?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Еј ај некој нека ми каже како се наоѓа ип адреса на рутер ми треба за да направам конекција од интернет на два компјутери преку лан мрежа?
на рутерот е 192.168.1.254(томсон) а ако сакаш да си видиш која ти е надворешната адреса иди на whatismyip.com
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Рутерот ми е Гембирд нема врска што е различен или може и така со таа ип адресеа.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
може да е 192.168.0.1 или 192.168.1.1 или некоја трета али овие три се најчесто
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еј ај некој нека ми каже како се наоѓа ип адреса на рутер ми треба за да направам конекција од интернет на два компјутери преку лан мрежа?
Оди во RUN, пиши CMD и стисни ENTER.

тука пиши IPCONFIG, стисни ENTER и барај која адреса е кај Default Gateway, таа ти треба.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Значи вака-- Имам 3макс пакетот шо е имам интернет на мојот(стариот)пц... сега си земав лаптоп и како да направам и на него да имам интернет... инаку во рутерот има лан 1 , лан 2,3,4.... помош ми треба итно .... како да го повразам лаптопот да има интернет ви благодарам однапред,,,...:smir:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Значи вака-- Имам 3макс пакетот шо е имам интернет на мојот(стариот)пц... сега си земав лаптоп и како да направам и на него да имам интернет... инаку во рутерот има лан 1 , лан 2,3,4.... помош ми треба итно .... како да го повразам лаптопот да има интернет ви благодарам однапред,,,...:smir:
Каков рутер ти дадоа со 3Mах-от?
 

izrael

Победник
Член од
12 октомври 2009
Мислења
154
Поени од реакции
2
Дали може да ја откријам лозинката на администраторот(сопственикот) на некој компјутер.
значи при уклучување на ком. ми бара пасфорд кој секако ја ставил сопственикот на ком.
а ако го начекам уклучен ком. дали може да ја дознаам лозинката со помош на некоја програма или сл. на пример преку старт менито или контрол панелот.:nesum:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Дали може да ја откријам лозинката на администраторот(сопственикот) на некој компјутер.
значи при уклучување на ком. ми бара пасфорд кој секако ја ставил сопственикот на ком.
а ако го начекам уклучен ком. дали може да ја дознаам лозинката со помош на некоја програма или сл. на пример преку старт менито или контрол панелот.:nesum:
Може да се дознае, ама не така просто како што ти мислиш. Значи неможеш да дознаеш.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
начин/програма за да симнам веб страна? ама ми треба за една страна...не цел сајт :pipi:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
е вака сега ми треба помош за компјутерите на училиште
нон стоп некој пробува да влезе во компјутерот и сака да ми избрише се што имам на работна површина
дали има начин да откријам кој е односно неговата ип адреса
 

Kajgana Shop

На врв Bottom