Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Да прашам нешто.Пошо сеа у скоро време ке си зимам лаптоп, да прашам дали има начин да ги поврзам лаптопот и компјутерот преку лан кабел, да има интернет и на лаптопот и на компјутерот.Немам рутер имам модем од кабелнет Моторола.Кој ке помогне (Зеленко).

Да можи на модемот имаш можност за да уклучиш лан кабел и усб, лан кебелот пример во персоналниот усб то во лаптопот и на двата ќе имаш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да прашам нешто.Пошо сеа у скоро време ке си зимам лаптоп, да прашам дали има начин да ги поврзам лаптопот и компјутерот преку лан кабел, да има интернет и на лаптопот и на компјутерот.Немам рутер имам модем од кабелнет Моторола.Кој ке помогне (Зеленко).
Ако си на Кабелнет, НЕ МОЖЕШ!

Јави им се нека ти пуштат конекција за уште еден компјутер, ама така мислам дека мора свич/рутер да купиш (ова само ради посраните Кабелнет)
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Уфф..А колку пари ке ме кошта рутер/свич?
Значи имам 2 опции, или рутер или да менам интернет.
А третата опција е да ми пуштат конекција за уште еден компјутер, значи ке плајкам 2х 500?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Уфф..А колку пари ке ме кошта рутер/свич?
Значи имам 2 опции, или рутер или да менам интернет.
А третата опција е да ми пуштат конекција за уште еден компјутер, значи ке плајкам 2х 500?
Нема да плаќаш 2х500. Ти јави се и види што ќе ти кажат. На Телекабел го немаш овој проблем, од еден модем можеш 2ца директно да се поврзат на интернет со 2 различни IP адреси, а ако имаш свич можеш колку сакаш.

На Кабелтел и свич/рутер да имаш, пак ќе треба да ги прашуваш да ти пуштат интернет за повеќе компјутери :tapp:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Мак адресата истата е и на модемот и на рутерот, ама сијаличката од модемот таа портокаловата PC/ACTIVITY не ми светка иначе претходно трепереше појма немам шо може да биде
Druze si ja zgresil rabotava, ruterot treba da napravis da ti ja simulira mreznata karta od toa PC sto ti e prvo prijaveno kaj provajderot, znaci ruterot treba da ima ista MAC kako tvojata mrezna karta (prijavenata) a ne ista so modemot. Ili u kratko idi na config stranata od modemot i pod Adresses zapisija taa sto e oznacena kako Learned ili HFC MAC Address i taa ke ja stavis kako CloneMAC vo ruterot...(Self e MAC na modemot i ne ti treba)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Да прашам нешто.Пошо сеа у скоро време ке си зимам лаптоп, да прашам дали има начин да ги поврзам лаптопот и компјутерот преку лан кабел, да има интернет и на лаптопот и на компјутерот.Немам рутер имам модем од кабелнет Моторола.Кој ке помогне (Зеленко).
Од модемот преку усб во компјутер, а компјутер преку лан до лаптоп. Испробано може.
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
49
Поени од реакции
12
Барам совет
Сакам безжично да поврзам 3 единици преку сопствена конекција за книговодство
(магацин,книговодство,дирекција).
Тоа е поради одвоеноста на објектите.
Сакам преку антена грид која има домет до 15 км да ги поврзам, а со неа оди кабел пола метар со со женски приклучок.
http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=9004350
Како да ги поврзам сите три единици, што се ќе ми биде потребно како и ваерлесрутер за споделување на врскат(планирам TP Link имаат домет 800 метри оут и 200 метри ин(проверено низ 4 зида)).
Поздрав
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Да прашам дали го користите вградениот чат на Yahoo Mail? Оти јас го користев додека имав Виста. Сега откако инсталирав Windows 7 и користам Google Chrome немам никаков чат на mail-от? ПОМОШ!!!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да прашам дали го користите вградениот чат на Yahoo Mail? Оти јас го користев додека имав Виста. Сега откако инсталирав Windows 7 и користам Google Chrome немам никаков чат на mail-от? ПОМОШ!!!
Да не си на старата верзија на Yahoo Mail?

Дај принт скрин тука.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Барам совет
Сакам безжично да поврзам 3 единици преку сопствена конекција за книговодство
(магацин,книговодство,дирекција).
Тоа е поради одвоеноста на објектите.
Сакам преку антена грид која има домет до 15 км да ги поврзам, а со неа оди кабел пола метар со со женски приклучок.
http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=9004350
Како да ги поврзам сите три единици, што се ќе ми биде потребно како и ваерлесрутер за споделување на врскат(планирам TP Link имаат домет 800 метри оут и 200 метри ин(проверено низ 4 зида)).
Поздрав
А да го направиш тоа преку VPN наместо wireless?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Знам дека ова е почетничко прашање.. ама не се разбирам мн. во мрежи :uvo:
Имам интернет од Телекабел и е пренесен на 2 ПЦ преку рутер ( со лан кабел ) и на лаптоп безжично. Дали тој што работи на лаптопот може да ми чепка по фајловите?
И друго прашање: Ако повеќе корисници користат ист безжичен интернет.. дали ке се намали брзината? т.е ако 2 лаптопи и 2 ПЦ работат истовремено на интенет од еден рутер?
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Дали тој што работи на лаптопот може да ми чепка по фајловите?
Да, доколку твоите фајлови се споделени на локалната мрежа.
Ако повеќе корисници користат ист безжичен интернет.. дали ке се намали брзината? т.е ако 2 лаптопи и 2 ПЦ работат истовремено на интенет од еден рутер?
Да, вкупната брзина ќе биде разделена на сите компјутери. Ако интернет врската ја користите само за сурфање нема ни да осетиш дека е намалена брзината. Ако пак некој од локалните компјутери го користи интернетот за „симнување“, тогаш останатите корисници ќе го осетат намалувањето. Се разбира, доколку имаш добар и квалитетен рутер, како и време и знаење за да го насетираш правилно, на различните типови на сообраќај може да биде зададен различен приоритет. На тој начин може да се подеси тие што „симнуваат“ од интернет да имаат помал приоритет од тие што сурфаат (или користат скајп).
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Ми стаиле Windows 7 на лаптопот. Беше на сервис. Го уклучувам дома, идам да се конектирам на домашната wireless мрежа, го внесувам пасвордот како што треба, и ми вика password not correct -.- . На другиот лаптоп, исто така со Windows 7 нема никаков проблем. Чаре? -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom