Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
е вака сега ми треба помош за компјутерите на училиште
нон стоп некој пробува да влезе во компјутерот и сака да ми избрише се што имам на работна површина
дали има начин да откријам кој е односно неговата ип адреса

Pa nekoj so imat administratorski prava toj ti vlegvit,od kompjuteron na profesorine imat namesteno na toj kompjuter so sejt (toj so ti vlegvit vo komot),da imat administratorski prava ko profesorine,si go imat selektirano kompjuterot negov od komon na profesorine i si se imat napreno teacher kompjuter demek e i ne mozat nikogas katinari nego d amu klavat i ne mozat da go vidat deka e vklucen,ke mu izlezit deka e isto kako i drugite.I toa bate mozit da si vlegvit po kabineti po ucilnici sve kako i profesorite i si imat vlezeno vo tvojata ucilnica i mu teknalo vo tvojot kompjuter da ti vlegvit i ti dosadvit,xD.Taka i mene i na nekolku drugari ni napraja edni deca ama nie itri si pritisnavne ctrl alt i backspace i pojke nikoj ne ni vleze za sega.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
ја откривме финтата како влегуваат :)
може од секој компјутер :)
сега уште да откриеме кој влегуваше :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
ја откривме финтата како влегуваат :)
може од секој компјутер :)
сега уште да откриеме кој влегуваше :)

Ај кази де како ја откри финтата и како можит од секој ком да влезис .xD
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
епа мора да ја знаеш ип адресата од кабинетот или на тој што сакаш да му влезеш во компјутерот а потоа е многу лесно :)
со vncviewer :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
епа мора да ја знаеш ип адресата од кабинетот или на тој што сакаш да му влезеш во компјутерот а потоа е многу лесно :)
со vncviewer :)
Неможе со vncviewer да се влегува во компјутерите кои се надвор од твојата група или пак во друга училница, може само во твојата група што се компјутерите другите неможе. Ми треба помош околу страница за типови знам имаше страница си креираш акаунт и можеш да ставаш утакмици автоматски од таму даваат коефициенти и после завршетокот ги пресметува самото кои се погодени, и во десната страна има статистика пример колку ги имаш погодено од Англиско, Италијанско првенство и слично.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Неможе со vncviewer да се влегува во компјутерите кои се надвор од твојата група или пак во друга училница, може само во твојата група што се компјутерите другите неможе. Ми треба помош околу страница за типови знам имаше страница си креираш акаунт и можеш да ставаш утакмици автоматски од таму даваат коефициенти и после завршетокот ги пресметува самото кои се погодени, и во десната страна има статистика пример колку ги имаш погодено од Англиско, Италијанско првенство и слично.
vncviewer -shared xxx.xxx.x.x:x:x(х се ип адресите)
мислам дека може вака ако пробам ќе ви кажам :pos2::pos2::pos2:
и ако не летам од училиште :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
vncviewer -shared xxx.xxx.x.x:x:x(х се ип адресите)
мислам дека може вака ако пробам ќе ви кажам :pos2::pos2::pos2:
и ако не летам од училиште :)
A vnc viewer ja imat na linux ili trebit da se instalirat?.I Ke so ti pisav jas malce pogore,od kompjuterot na profesorite poubo e da si namestis barem nemat da vidat koj vlegvit kolku so mi rekoa,samo gledaj neka izlezit profesorot nesto nadvor i ti odma mestise teacer computer i namestisigo kompjuterot hide za da ne te propoznat.Prasajgo alex_deadcoin toj pojke se razbirat za ova.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
A vnc viewer ja imat na linux ili trebit da se instalirat?.I Ke so ti pisav jas malce pogore,od kompjuterot na profesorite poubo e da si namestis barem nemat da vidat koj vlegvit kolku so mi rekoa,samo gledaj neka izlezit profesorot nesto nadvor i ti odma mestise teacer computer i namestisigo kompjuterot hide za da ne te propoznat.Prasajgo alex_deadcoin toj pojke se razbirat za ova.
VNC Viewer има секој Linux, оваа опција можеш да ја најдеш во "Terminal".

Ќе пишеш vncviewer -share <ip адреса> (ip адресата ќе ја најдеш доколку пишеш "who")

Коа имавме компјутери у школо со ова заебававме другари:pos2:
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Значи вака, денеска кладов еден wireless router дома, дојдоја некои дечки, го наместија, но 10 минути одкако заминаја, почнаја проблеми да ми се појавуваат

1. Интернет и телефон имам од Кабелнет (кабелски оператор)
Жици кои се на располагање:
имам една ЦРНА жица, која оди во WAN делот од wireless рутерот, до место каде има кабелнет станица (излегува низ прозорец)

Имам една ПЛАВА жица, која влегува по вториот слот [но не е битно бидејќи централава (главниот компјутер) ја поврзувам жично со рутеров
и оди до LAN слотот на централата] , каде би требало да се поврзува интернетот

БЕЛА жица која оди од првиот слот од wireless рутеро до втора кутија која е за телефон, на таја кутија има 4 слота: интернет, етернет, телефон 1 и телефон 2, таја е поврзана со интернет

На Втората кутија на телефон 1, имам разделувач, каде 2 телефони ми се напраени како еден телефон

Е сега проблемите се

1. Немам телефон, воопшто не дава сигнал
2. На 2та лаптопи НЕМА интернет
3. На централава има, но не отвара СЕ, како на пример yahoo, google itn
4. на http://192.168.1.1/ јас мислам и проверив дека е СЕ правилно подесено

Иначе се работи за WPA2 клуч

p.s сега се вратив како што ми беше старата поставка...

Е СЕГА КАКО МОЖАМ ДА ЈА СРЕДАМ СИТУАЦИЈАВА
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
VNC Viewer има секој Linux, оваа опција можеш да ја најдеш во "Terminal".

Ќе пишеш vncviewer -share <ip адреса> (ip адресата ќе ја најдеш доколку пишеш "who")

Коа имавме компјутери у школо со ова заебававме другари:pos2:
А како да го најдам терминал,ако можиш да ми казиш кај да одам зс мака ми е да барам.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
А како да го најдам терминал,ако можиш да ми казиш кај да одам зс мака ми е да барам.
Не се сеќавам како беше,мислам дека беше во апликации, па потоа Услужни или така некако, али не ме фаќај за збор.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Значи вака, денеска кладов еден wireless router дома, дојдоја некои дечки, го наместија, но 10 минути одкако заминаја, почнаја проблеми да ми се појавуваат

1. Интернет и телефон имам од Кабелнет (кабелски оператор)
Жици кои се на располагање:
имам една ЦРНА жица, која оди во WAN делот од wireless рутерот, до место каде има кабелнет станица (излегува низ прозорец)

Имам една ПЛАВА жица, која влегува по вториот слот [но не е битно бидејќи централава (главниот компјутер) ја поврзувам жично со рутеров
и оди до LAN слотот на централата] , каде би требало да се поврзува интернетот

БЕЛА жица која оди од првиот слот од wireless рутеро до втора кутија која е за телефон, на таја кутија има 4 слота: интернет, етернет, телефон 1 и телефон 2, таја е поврзана со интернет

На Втората кутија на телефон 1, имам разделувач, каде 2 телефони ми се напраени како еден телефон

Е сега проблемите се

1. Немам телефон, воопшто не дава сигнал
2. На 2та лаптопи НЕМА интернет
3. На централава има, но не отвара СЕ, како на пример yahoo, google itn
4. на http://192.168.1.1/ јас мислам и проверив дека е СЕ правилно подесено

Иначе се работи за WPA2 клуч

p.s сега се вратив како што ми беше старата поставка...

Е СЕГА КАКО МОЖАМ ДА ЈА СРЕДАМ СИТУАЦИЈАВА
Викни ги луѓето да си наместат све ко што треба. Инаку жиците не се делат по боја (хахаха), така да и да сака некој, нема да може да ти помогне со тоа што го имаш презентирано.
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Викни ги луѓето да си наместат све ко што треба. Инаку жиците не се делат по боја (хахаха), така да и да сака некој, нема да може да ти помогне со тоа што го имаш презентирано.
Знам дека не се дела по боја :D
туку си мислев за полесно разбирање за некој шо се разбира од жициве
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Знам дека не се дела по боја :D
туку си мислев за полесно разбирање за некој шо се разбира од жициве
За да може некој да ти помогне дај точни имиња на уредите или точен опис кој уред што е, нацртај стара и нова шема, дај информација како точно се конфигурирани.
Ај вака на тепка да пробам нешто. Велиш дека рутерот е правилно конфигуриран ... хммм ... што е тој другиот уред - АТА гејтвеј? Како тој е ставен во внатрешна мрежа? Мора да е во ДМЗ или да има некој тип на порт форвардинг. Да не треба случајно да биде тој поставен пред рутерот, а на неговиот лан интерфејс да го закачиш рутерот?
Телефонијата во секој случај нема врска со тоа што немаш интернет на лаптопите. Провери дали лаптопите функционираат во ланот, значи дали воопшто се закачуваат на аксес поинтот, а ако се закачуваат ок провери какви им се мрежните параметри (преземи ги од компјутерот кој е функционален и нормално промени ја само нивната ип адреса).
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69

Kajgana Shop

На врв Bottom