Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
Сега не ми е тука вториот компјутер да расчепкам. Најискрено случајно го открив ова, требаше да снимам нешто од едниот на другиот компјутер (околу 100 MB), ама ми стана чудно дека некако споро ми оди, па тогаш приметив дека компјутерите се поврзани преку модемот (eдниот во усб, другиот во мрежната, двата на obtain ip address automatically). Изгледа модемот (sb5101e) може да се однесува и како рутер.

Ако сака некој да тестира, прво што ми текнува, мислам дека беше штиклирано allow other network users to connect through this computer's internet connection, а двата компјутера треба да се конектирани на интернет (не знам дали мора ова, на телекабел дозволуваат да се конектираат повеќе уреди истовремено, на кејблтел и некои други не може). После проверете дали се "гледаат" во my network places.

Ова што го пиша е мн чудно, како прво, да телекабел во поранешните пакети даваше по 3 фикси IP адреси,и со тоа они дозволуваа до 3 компјутери да ги поврзеш без да користиш рутер. и да речеме дека модемот твој емулирал switch ili router што не е возможно, пак не е може да бидат во мрежа бидејки на obtain automaticaly ако ти било наместено не верувам дека твоите два компјутери земале IP адреса од ист сабнет.

јас дома сум поврзан на телекабел и имам 3 фиксни ip адреси и имам три компјутери поврзано преку switch, и сите тие компјутери зимаат фиксна public адреса, ама не се во ист сабнет, така да не се во локална мрежа и не можат да се гледаат.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Јас ова случајно го открив, за жал немам два компјутера моментално да ја повторам постапката. И мене ми беше чудно, ама префрлив едно 300 мегабајти.
Нека проба некој ако сака да експериментира. :)
Мислам дека на двата компјутери автоматски им се доделува subnet mask 255.255.255.0, барем моментално на конекцијава е така.
Е сега не сум сигурен, ама мислам дека ги менував mac адресите (ми требаше за rapidshare), ама не знам дали има тоа врска, а можда и тоа е финтата.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ова што го пиша е мн чудно, како прво, да телекабел во поранешните пакети даваше по 3 фикси IP адреси,и со тоа они дозволуваа до 3 компјутери да ги поврзеш без да користиш рутер. и да речеме дека модемот твој емулирал switch ili router што не е возможно, пак не е може да бидат во мрежа бидејки на obtain automaticaly ако ти било наместено не верувам дека твоите два компјутери земале IP адреса од ист сабнет.

јас дома сум поврзан на телекабел и имам 3 фиксни ip адреси и имам три компјутери поврзано преку switch, и сите тие компјутери зимаат фиксна public адреса, ама не се во ист сабнет, така да не се во локална мрежа и не можат да се гледаат.
Самиот модем што го даваат од Телекабел има можност да даде интернет на два компјутери по една различна IP адреса. А за 3 IP адреси тогаш треба со swich/router.

Ако сака некој да тестира, прво што ми текнува, мислам дека беше штиклирано allow other network users to connect through this computer's internet connection, а двата компјутера треба да се конектирани на интернет (не знам дали мора ова, на телекабел дозволуваат да се конектираат повеќе уреди истовремено, на кејблтел и некои други не може). После проверете дали се "гледаат" во my network places.
За да работи оваа опција ПРВО треба да се поврзани во LAN двата компјутери, па после да му кажеш на едниот да зима интернет од другиот. И ова нема логика некако зашто кога веќе двата РС се приклучени на модемот, зашто (и како) би земал другиов РС интернет од првиов РС. Дома мене вака ми се и не сум начекал никако да ми се поврзани.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Самиот модем што го даваат од Телекабел има можност да даде интернет на два компјутери по една различна IP адреса. А за 3 IP адреси тогаш треба со swich/router.



За да работи оваа опција ПРВО треба да се поврзани во LAN двата компјутери, па после да му кажеш на едниот да зима интернет од другиот. И ова нема логика некако зашто кога веќе двата РС се приклучени на модемот, зашто (и како) би земал другиов РС интернет од првиов РС. Дома мене вака ми се и не сум начекал никако да ми се поврзани.
За ова не си во право, не мора да имаш компјутери во LAN, за да го штиклираш allow other network users to connect through this computer's internet connection. А не знам баш дали е ова неопходно за да се поврзат преку модемот.
И друго, нигде не пишав дека едниот треба да зема од другиот (да се подеси како gateway), туку се е на automatic, и едниот и другиот компјутер ќе си добијат две различни IP адреси.
Ова е пробано во XP, не знам дали на Vista e поинаку.

Мислам дека сепак треба да се со ист subnet mask, кај мене автоматски доделува 255.255.255.0, па ако пробуваш види дали имаат ист subnet mask.
Кога ќе начекам втор компјутер некој ден, ќе расчепкап што како, зашто ова ми успеа пред едно 5-6 месеци, и не памтам детално како се беше подесено.

На крај и не е толку важно, брзината на конекцијата сигурно е најмалку двојно поспора од 100 Mbps, а и наводно може да се оштети модемот кога се користат двата приклучока истовремено (знам дека многу го занемаруваат ова, вклучително и јас :)).
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
AKO VI PADNE INTERNETOT I VI SE POJAVI PROBLEM 720 PISETA JA SLEDNAVA SIVRA (netsh int ip reset 1) ILI MOZETA BEZ 1 I POSLE TOA RESTARTIRAJTEGO KOM I NOVA KONEKCIJA I AJ NA ZDRAVJE.(samo pazete megu sifrite prazno mesto).:helou:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
AKO VI PADNE INTERNETOT I VI SE POJAVI PROBLEM 720 PISETA JA SLEDNAVA SIVRA (netsh int ip reset 1) ILI MOZETA BEZ 1 I POSLE TOA RESTARTIRAJTEGO KOM I NOVA KONEKCIJA I AJ NA ZDRAVJE.(samo pazete megu sifrite prazno mesto).:helou:
Јас ова не ти го разбрав... за кој интернет ? адсл или кабелски ? каде да се пише таа шифра ? каква корист од таа "нова" конекција ?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас ова не ти го разбрав... за кој интернет ? адсл или кабелски ? каде да се пише таа шифра ? каква корист од таа "нова" конекција ?
оваа шифра е за конекција на он нет ама фаќа и на адсл
одиш у старт ран и пишуваш цмд и после ја пишуваш шифрата и правиш рестарт на компјутерот и после правиш нова конекција.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
оваа шифра е за конекција на он нет ама фаќа и на адсл
одиш у старт ран и пишуваш цмд и после ја пишуваш шифрата и правиш рестарт на компјутерот и после правиш нова конекција.
Добивката од сево ова е ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
epa ako ti padne internetot i nikoj ne moze da go pokrene ni on net ni nikoj samo so sifrava i toa mi ja dadoa odvaj i ti mi vikas so se dobiva.Za da odides vo on net za 720 problem i da ti go napravat ke ti zemat 500den. i neznaes so e voa:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Значи ни он.нет неможе да го реши овој проблем, само ти и твојата шифра можете :nesvest:. Браво бе хакер, инаку за твоја информација кај адсл можни се, 769, 678, 691, 718 errors, значи 720 НЕМА. Ама хеј и да се појави, не викаме сервисери, ја имаме твојата шифра :smir:
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Drustvo po nekoe vreme surfanje na internet mi se REKONEKTIRA INTERNETOT .

Ako znae nekoj zosto neka pisi .... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom