Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.202
Поени од реакции
34.435
вака, мајстори, имам нет од Он нет и од пред некој ден почна да ми шушти телефонската линија, тогаш имам интернет
али се дешава у денот да линијата на телефонот е добро и се најнормално со телефонската линија, али да неам интернет
до што може да е, може да е до мрежниот кабел? ФАЛА !
Колку телефонски апарати имаш дома?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
3 телефонски апарати, али досега се било супер, не знам сега што е, кој знае дали е до тел линија или не, да се јавам во Он нет, не знам
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Vaka sega ... Denes kupiv ruter za da povrzeme 3 kompjuteri i da imame internet :baeh: .. Kabelot od modemot odi do ruterot i od mreznite na nasite kompjuteri do ruterot. I potoa shto treba da se napravi? Treba li da se konfigurira ruterot ako nekoj znae pls help :D

Patem receno ruterot e roline so Usb print server...
Каков интернет имаш ? Ако е оннет, знам дека треба да се јавиш кај нив прво тие да средат нешто инаку ќе имаш интернет само на еден од копмјутерите

вака, мајстори, имам нет од Он нет и од пред некој ден почна да ми шушти телефонската линија, тогаш имам интернет
али се дешава у денот да линијата на телефонот е добро и се најнормално со телефонската линија, али да неам интернет
до што може да е, може да е до мрежниот кабел? ФАЛА !
Не е до мрежниот кабел, дека со него ги поврзуваш компјутерот и рутерот/модемот. Провери го сплитерот нешто да не те зеза и бтв се случува она, интернетот да е уклучен а кога ќе заѕвони телефонот да падне ?

3 телефонски апарати, али досега се било супер, не знам сега што е, кој знае дали е до тел линија или не, да се јавам во Он нет, не знам
Сега го видов мислењево, како ти се приклучени апаратите ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Дали може некој да ми објасни како да најдам IP адреса од некој член на некој форум?! :smir:
Јас ќе ти објаснам. НЕможеш да најдеш ип, освен ако не си администратор :smir:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
не ве сфаќам како тоа како се приклучени, едн од апаратите ми е до компјутер и изгледа од таа линија зависи се, до пред ова да ми се деси, КОГА ќе кренев телефонска слушалка од другите два апарати МИ ПАЃАШЕ нетот, од оваа до мене слушалка не паѓаше нетот
али сега кога има нет, а ми шушти телефонот, и да кренеш слушалка, не се исклучува интернетот
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
не ве сфаќам како тоа како се приклучени, едн од апаратите ми е до компјутер и изгледа од таа линија зависи се, до пред ова да ми се деси, КОГА ќе кренев телефонска слушалка од другите два апарати МИ ПАЃАШЕ нетот, од оваа до мене слушалка не паѓаше нетот
али сега кога има нет, а ми шушти телефонот, и да кренеш слушалка, не се исклучува интернетот
Вака, кабелот од бандера у сплитер, после од сплитерот излегуваат 2 кабли. Едниот за телефонот/ите, друг за интернетот. После тоа, како иде поврзувањето ?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
вака: сплитерот е поврзан со кабелот од телефонскиот апарат, со телефонскиот ѕиден приклучоч со тел кабел, и со модемот
компјутерот и модемот се поврзани со мрежен кабел, ова се си е ОК мислам, што знам, од он нет упатството е вака!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
вака: сплитерот е поврзан со кабелот од телефонскиот апарат, со телефонскиот ѕиден приклучоч со тел кабел, и со модемот
компјутерот и модемот се поврзани со мрежен кабел, ова се си е ОК мислам, што знам, од он нет упатството е вака!
Епа тоа и ми беше прашањето, значи вака како што напиша се си е нормално, меѓутоа ме интересира што со другите 2 тел. апарати, како се тие поврзани? Дали каблите се прекинувани па надавани или ?

Па добро замисли си дека сум администратор..Боже шупак!
Е те не си замислувам, и сеа ? Штом си толку паметен да навредуваш, снајди се сам.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Ace не знам искрено како се поврзани , не се надави, не се продолжуванби, најнормално се, не се разбирам мн у компјутери, затоа барам совет
 
B

Blacks

Гостин
Internetot mi e od telekabel ... ne znam kako da go konfiguriram ruterot, mrezi da pravam megju kompjuteri ovo ono .. mi treba full guide for dummies :)
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
132
Поени од реакции
9
Епа вака... купив wireless router за да ги поврзам 2-та компјутери и лап-топот у мрежа и да имам интернет на сите... нетот ми е од кејблтел и модемот ми е приклучен на усб порт на компјутерот... пробав да го инсталирам рутерот ама нешо не работи не свети Lan сијаличката на рутерот а го иам поврзано со комп... хелп :smir:
 
Д

Демијан

Гостин
Имам maxadsl 10гига.И денес сме 4ти а јас до сеа имам потрошено 4 гига.И минатиот месец на 10 ми се успори поради наводно потрошени 10гига.Знам дека не симнувам јас толку ама пак тоа растура.Се јавив и тие ми викаат дека јас ги симнувам тие.Не е можно да трошам по 1гига дневно.Дали е можно некој да краде или шознам што друго.Ако може некој совет во врска со ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom