Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво!Мене ме интересира како да ја апдејтирам мојата јавна ИП адреса. Пробав со рестарт на рутер/модемот од А1,дури се јавував кај нив за помош,меѓутоа не ми излегоа во пресрет со образложение дека евентуално самата ке се апдејтира иако тоа не се случило во последните скоро па месец дена. Дали има некое друго решение освен да чекам милост од А1? Фала!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.783
Поени од реакции
6.239
Дечки ме интересира каде да се обратам за веб страна да ми изработи некој , со хостинг мостинг , значи да ми се каже цена и каква услуга ми нуди , се работи за еден мал бизнис , тргување со одреден продукт кој треба да го презентирам .. каква би била цената некој тоа да ми го среди? и каде да се обратам за ваков вид услуга? Благодарам.
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
271
Поени од реакции
196
Ако памтам добро мислам дека МКХост нудат и веб дизајн,хостинг и домејн.
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
101
Поени од реакции
32
Ако има некој запознаен со приговорите што се поднесуваат кон АЕК да ми пише во порака.Ми стигна одговор од нив.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.161
Поени од реакции
4.130
Имам 2 лаптопи.
Ацер нов 2022 производство брзина на интернет ми е 16 мбпс
Асус стар од 2017 година брзината на интернет ми е 30 мбпс.

Некој да каже решение??
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
Сакам да прашам дали на еден ист домејн може да се постават различни днс сервери на различен суб домејн?

Пример:
domain.com - да насочува кон dns1
sub1.domain.com - да насочува кон dns2
sub2.domain.com - да насочува кон dns3
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
zdravo decki imam problem so fps to na fortnite imam gajmerski pc,windows 11, kabelski internet od a1 kako da go resam problemot pozdrav
 
Член од
27 март 2022
Мислења
497
Поени од реакции
863
Како оди процедурата за купување сервер и одржување на мејлови за фирма? Постои ли некоја фирма што се бави со ова зошто ми требаат за фирма и кога ќе имаме проблеми да биднат достапни да решаваат проблеми веднаш, моментално имаме неколку мејла што ми ги одржува еден дечко ама стално кашла серверов, праќа, не праќа, стигаат спамови, праќа спамови, нон стоп менува пасворди и пак исто, значи сакам истава работа да биде завршена од фирма што и е тоа работа и си ја разбира работата. Мејловите се моментално на домаин на фирма преку Microsoft.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
689
Овакој...имам модем/рутер од т хоме со оптика 100/100. Кога ке поврзам со лан кабел од нивниот рутер во десктоп брзината е 100. Ама земав и 5Гхц рутер но поради местоположбата морав со еден лан кабел од т-хоме рутерот до другиот 5гхц, па од вториот до десктопот брзината паѓа на 15 и толку си е. Каблите се Кат5, рутерот е наместен на 100 брзина. Зашто не ми ги пренесува?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.296
Поени од реакции
4.632
Овакој...имам модем/рутер од т хоме со оптика 100/100. Кога ке поврзам со лан кабел од нивниот рутер во десктоп брзината е 100. Ама земав и 5Гхц рутер но поради местоположбата морав со еден лан кабел од т-хоме рутерот до другиот 5гхц, па од вториот до десктопот брзината паѓа на 15 и толку си е. Каблите се Кат5, рутерот е наместен на 100 брзина. Зашто не ми ги пренесува?
Јас имам проблем со лаптопот не продржува 5ГХц мрежа. Треба да земам нов на мобилниот на 5Гхц брзина ми е 145Мбс а провајдерот дава 150Мбс треба да се уклучи 5Гхц мрежа и да се подеси рутерот на 5Гхц инаку на 2.8 Гхц мрежата брзина ми е 30-60 Мбс варира. Незнам точно како се подесува еден човек ми го средуваше. Инаку незнам што треба да се има како модем на лаптот за 5ГХц мрежа. Како и да е има многу варијабли и не е лесно.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Овакој...имам модем/рутер од т хоме со оптика 100/100. Кога ке поврзам со лан кабел од нивниот рутер во десктоп брзината е 100. Ама земав и 5Гхц рутер но поради местоположбата морав со еден лан кабел од т-хоме рутерот до другиот 5гхц, па од вториот до десктопот брзината паѓа на 15 и толку си е. Каблите се Кат5, рутерот е наместен на 100 брзина. Зашто не ми ги пренесува?
Погледни во поставките на новиот рутер да не имаш некои лимитации случајно. Го имав истиот проблем со D-Link рутер, по default беше наместен на 20/20. Влези во рутерот, нормално треба default gateway-от да го подесиш да биде различен од тој на телеком за да немаат забуна со доделување на IP адреси. Пример на телеком рутерите по default им се 192.168.0.1, ти новиот рутер направи го 192.168.100.1. Исто така стави ги на различни канали да емитуваат фрекфенција. Потоа пробај дали ќе ти се подобри нешто.

Јас имам проблем со лаптопот не продржува 5ГХц мрежа. Треба да земам нов на мобилниот на 5Гхц брзина ми е 145Мбс а провајдерот дава 150Мбс треба да се уклучи 5Гхц мрежа и да се подеси рутерот на 5Гхц инаку на 2.8 Гхц мрежата брзина ми е 30-60 Мбс варира. Незнам точно како се подесува еден човек ми го средуваше. Инаку незнам што треба да се има како модем на лаптот за 5ГХц мрежа. Како и да е има многу варијабли и не е лесно.
Најверојатно се работи за постар лаптоп компјутер. Не сум 100% сигурен, но мислам дека можеш да ја надоградиш wireless картичката т.е да промениш со понова и да можеш да користиш 5GHz мрежа.
Автоматски споено мислење:

Сакам да прашам дали на еден ист домејн може да се постават различни днс сервери на различен суб домејн?

Пример:
domain.com - да насочува кон dns1
sub1.domain.com - да насочува кон dns2
sub2.domain.com - да насочува кон dns3
Извини малку предоцна одговарам на прашањево, но еве нека стои за други ако ги интересира.

Не можеш да имаш различни DNS зони на еден домен. Но можеш за секој суб да додадеш А рекорд и да дадеш различна IP адреса.
пример:
Домаин.мк - има А рекорд = 192.168.0.1
суб.домаин.мк - има А рекорд = 192.168.0.2
суб2.домаин.мк - има А рекорд = 192.168.0.3

А рекордот е тој што ја поврзува страната со IP адресата од серверот.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
689
Погледни во поставките на новиот рутер да не имаш некои лимитации случајно. Го имав истиот проблем со D-Link рутер, по default беше наместен на 20/20. Влези во рутерот, нормално треба default gateway-от да го подесиш да биде различен од тој на телеком за да немаат забуна со доделување на IP адреси. Пример на телеком рутерите по default им се 192.168.0.1, ти новиот рутер направи го 192.168.100.1. Исто така стави ги на различни канали да емитуваат фрекфенција. Потоа пробај дали ќе ти се подобри нешто.
Проблемот е решен, еве може на некој ќе му се најде решениево.

Прво, не знам зашто не му пуштив кабел дирекно од рутерот на Т-Хоме во тој со 5 Гхц, туку 5 Гхц го поврзав да биде прв o_O. И по јавувањето откако ми ги дадоа главниот user name и pass и пак ми даваше 30/30.
И сеа не знам шо ми текна си го вратив Т-Хоме прв, од него кабел во 5 Гхц и воала 100/100. Така да оставете си го главниот терминал доколку поврзувате 5 Гхц рутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom